Jump to content

cum demontez geamul din spate


marcris
 Share

Postare recomandată

Rog pe cei ce -au mai facut sa mi explice cum scot geamul lateral(spate)la golful meu in 2 usi.

E greu?E lipit?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e lipit , e doar un cheder care " imbraca" o buza de pe caroserie , pt a demonta iti trebuie 2 surbelnite drepte si putina rabdare. O surubelnita o bagi intre cheder si caroserie si largesti cat se poate iar cu a doua incerci sa impingi chederul dupa buza metalica , si faci asa de jur-imprejur. daca se poate fara sa detereriorezi chederul , cu greu sa iti iasa din prima dar o sa prinzi ideea pana la geamul nr. 2. success

Ps. Incepe de la partea de jos din mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti.sunt nou pe aici si sincer nu ma pricep sa postez o noua intrebare.sper ca ma scuzati si ca ma puteti ajuta.sunt in realtii de negociere in legatura cu un golf mk2 si as dori sfaturi utile.lasati unul din voi id de mess sa vbim.multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine (ca) ai venit !, vezi ca ai postat aiurea. :lol: citeste si tu un regulament ceva

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sickboy merci, daca bine am inteles io trebuie sa fiu in interiorul masinii si chederul il imping spre inafara.Ca nu stiu exact de pe care parte se face operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, chederul il scoti din interior spre exterior ....nu e deloc greu

trebuie avut grija sa nu scapi surubelnita pe geam, in rest..cu rabdare se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata prieteni,am rezolvat.merci! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r4ulik banuiesc ca la montare e succesiunea inversa ca la scoatere. nu?

eu tin minte ca la inlocuierea unui parbriz s-a folosit o funie care a fost asezata in canalul chederului.oare asa sa fie si la gamurile laterale??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cu funie se pune si geamul lateral la loc si luneta la fel, te sfatuiesc sa ungi cu vasilina chederul (pe canal)ca sa intre mai usor

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fie cat mai usor ungi si chederul si rama si tragi de funie paralel cu geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vaselina siliconica, pudra de talc sau un cheder incalzit impreuna cu sfoara si un pic de rabdare intra perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca exista dubii in legatura cu vaselina pe chedere ma gindesc sa folosesc niste sapun lichid.

cred ca aluneca destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curios, si vasilina care se baga in burduful de la planetare de ce nu ataca cauciucul burdufului ?

e foarte buna, si impiedica si patrunderea apei pe dupa cheder sau formarea condensului, cred ca sapunul dauneaza mai mult decat vasilina,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect punctul tau de vedere cu mansoanele de la planetare.

dar cum putem fi siguri ca e aceeasi calitate la cauciucul de la manson si la chedere.????

stie cineva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot normala am pus de fiecare data, cu sfoara, si am si uns bine coltarele intrucat la mk1 e o problema acolo (sta apa si rugina :D ), am luat parbrizul jos (am pus unul nou) dupa un an si nu am observat modificari in structura gumei. Acuma nu stiu, nu ma pot pronunta pentru o perioada mai lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara am montat geamul lateral-uns cu glicerina pe canal. a mers destul de usor.

mersi frumos de colaborare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg ce atatea discutii....pana stai tu sa ungi chederu cu vaselina si sa tragi geamu cu sfoara...eu il montez la loc...exact cum l-am si demontat..cu 2 surubelnite...am facut aceasta operatie de cel putin 10 ori...la cat de des am tot schimbat foliile....si n-am patit nimic ...e treaba de 10 min :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu vezi ca si omul a rezolvat repede, dar acuma se discuta despre (in)utilitatea vasilinei, eu am facut operatia asta acum 2 ani si nu mi s-au stricat chederele pana acum, si sunt cele originale ale masinii de mai bine de 20 de ani.

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r4ulik chiar existenta acestui forum sa bazeaza pe discutii.

fara ele forumul ar fi pustiu.

ele sunt folositoare nu numai pentru cei ce scriu dar si pentru ci care citesc doar.

informatia trebuie sa fie libera.nimeni nu are monopolul adevarului.

acuma cu surubelnite,sfoara,sapun,glicerina,vaselina fiecare face cum vrea ca doar e masina lui.

pentru mine discutia a fost utila.

Mutumesc celor care participa la forum. :icon_thumright:

Modificat de dan66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai reusit :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!