Jump to content

Chiptunning O2 1,9 TDI


dany
 Share

Postare recomandată

cati posesori de o2 cu motor de 1,9tdi 105CP de pe acest forum si-au facut chipul si la cati Cp l-au dus? au simtit vreo patinare a ambreiajului sau o alta anomalie? ati fost la service cu chipul pus si daca da s-a prins mecanicul?

o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai RedEagle a avut o experienta cam nasuala un cu un program de chip eronat si i-a cam bulit ambreiajul si turbina (noroc ca fu in garantie). Dar facut cu capul (ma rog cu ce trebuie) un set de mape trebuie sa nu iti creeze nici o problema!

Detectia de catre mecanic poate fi facuta doar daca ia masina pe traseu sa o calce. Altfel nici o sansa. Si se poate "scoate cipu' " inaite de a o duce la service pentru ceva serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la redeagle a fost o chestie ciudata ca sa zic asa...c-a fost de la oamenii cu cipu, ca a fost masina cu niste piese mai subrede....nu stiu ce sa zic, e un caz aparte ca ce i s-a intamplat lui. nu mai vb aici ca mai e un topic pe tema asta :P

pare-se ca nu e nimeni cu chip la O2 sau G5 facut pe 1,9 tdi...sa speram ca sparge cineva gheata cat de curand..:P

vroiam sa aflu cat de mult afecteaza chipul ambreiajul(si altele) daca il duc de la 105 la 140cp, condus normal si destul de rar plecari in forta de pe loc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt foarte curios de chestia asta, ca si eu am G5 1.9 TDI si ma intreb ce probleme ar putea fi in urma chip-tuningului, ca tin prea mult la masina, ca sa fiu tot timpul cu ea in service. Chiar daca le schimba pe garantie (ambreiajul sau turbina, etc) Dar eu nu as duce-o chiar asa sus, cam la 130-133 de CP cred ca e suficient, mai ales ca ai zis ca nu tot timpul pleci tare. Dar vroiam sa te mai inreb ceva: MASINA TA NU SCOATE FUM? ca a mea scoate destul de urat cand o calci (nu foarte tare 2000-3000 RPM)

Si in urma CHIP-TUNINGULUI NU O SA SCOATA SI MAI MULT FUM??? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca chiptuning-ul e facut bine, va suplimenta si aerul iar motorina va arde "complet" fara sa faca fum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar vroiam sa te mai inreb ceva: MASINA TA NU SCOATE FUM? ca a mea scoate destul de urat cand o calci (nu foarte tare 2000-3000 RPM)

Si in urma CHIP-TUNINGULUI NU O SA SCOATA SI MAI MULT FUM???  :P

<{POST_SNAPBACK}>

a mea nu am vazut sa scoata fum chiar si cand ii dau 3000rpm....scoate un fum dar usor sesiazbil...am vazut doar in spatele meu noaptea in farurile celor din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu pot sa zic ca am facut primul chip la 1.9 105CP EDC16 in august. Am facut si golf 5 si octavia 2 (una bucata octavia 2 chiar si azi dimineata - RedEagle stie ca l-am sunat). nu am avut din partea nici unui client probleme cu ambreiajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu dupa 8000 km de mers cu chiptuning nu am avut nici un fel de problema :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apoi ce legatura este intre chiptuning si stricarea ambreiajului,

asta inseamna ca nu e buna cea de a treia piesa dintre ele,

soferake,... care e e cam berbece in cazul asta, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ete nah. daca nu ma insel, faceti si dvs chip tuning. si va mirati ca poate fi afectat ambreiajul ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@felix_fetche> pe modelele PD de 101CP sunt probleme cu ambreiajul daca se depaseste 290Nm.

La Octavia 2 cu 105CP nu am intalnit probleme cu ambreiajul decat la masina lu redeagle dusa la 155CP . Tot ce am facut la 140 nu au fost probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@felix n-are nici o vina "soferake". Daca eu dau blana si motorul dezvolta un cuplu mai mare decat poate tzine ambreiajul, acesta va incepe sa patineze si eventually -> buf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar fum scoate?ma refer fum destul de negru...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu am observat sa scoata mai mult fum decat inainte si m-am uitat special, de mai multe ori in oglinda retrovizoare pentru acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!