Jump to content

Montare/retrofit bord computer


ierusalim
 Share

Postare recomandată

AJUTOR

sunt posesor vw passat b6 din 2006,si nu a avut computer bord .m-am hoatarat sa pun eu ,am cumparat ceasurile de bord si maneta ,dar nu merge sa se schimbe datele din bord .ceasurile arata datele dar maneta nu functioneaza nu se schimba datele,ma poate ajuta cineva .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vezi AICI este pentru Golf V & Jetta V

dar sigur te va ajuta

bafta

Modificat de simplu_dj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine ma intereseaza sa-mi montez un computer de bord. De unde ai cumparat cele necesare( ceasuri, computer, maneta)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut ai mai rezolvat ceva cu montajul ca si eu caut pe cineva in Suceava dar nu prea sunt ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A fost facuta si codarea de BC in Steering Wheel? La diagnoza nu arata erori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a rezolvat-o, ca doar e un post din aprilie, anul trecut. Dar, ca foarte multi - supun atentiei o problema, dupa care nu mai revin cu rezolvarea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
T.R.C. PASSAT 2006

Salut sunt interesat vreau sa montez asta doar daca nu afecteaza cu nimic masina,cine a rezolvat rog frumos lasati un pret plus detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu afecteaza absolut nimic, este plug&play, trebuie montat bordul nou, maneta cu switch de BC (pt. masinile care nu au comenzi pe volan) si trebuie facute codarile in modulele 16 (activare maneta BC), 17 (actualizare intervale service si schimb ulei), 46 (activare meniu confort). Pretul este undeva la 200 Euro (plus-minus).

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
T.R.C. PASSAT 2006

Mc frumos pt detalii acum sa gasesc compiuterul,caut de ceva timp,plus vreau sa cumpar programul pt diagnostic VCD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un cod/reper de maneta stergator cu butoane BC pentru un Passat B6 3C din 2010. Am intrebat la reprezentanta locala VW dar nu au fost in stare sa-mi dea un cod sau pret pe baza VIN-ului. Mai exact as dori sa activez BC-ul. Am deja tempomat-ul montat pe masina si IC-ul ar trebui sa fie MaxiDot (rog cunoscatorii sa ma corecteze daca gresesc, poza IC-ului atasata). Din ce am citit pe forum mi-ar mai trebui maneta stergator cu butoanele aferente BC-ului si codarea cu VCDS. (Daca s-a mai postat un raspuns la intrebarea mea ma iau singur de urechi) Multumesc anticipat

 

WVWZZZ3CZAP036518

https://www.dropbox.com/s/g28jui7a7gl0u70/xaj.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate IC nu e cu maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxidot este - ca afisajul e mare. Nu este BC+

 

Merge rezolvat - am facut cateva pana acum - se monteaza manetele (trebuie sa inlocuiesti grupul de manete, deoarece sunt corp comun) - nu o sa gasesti pe cineva care sa le dezmembreze pt tine... poate sa gasesti un grup de manete fara tempomat dar cu BC, de pe care sa iei doar levierul de la maneta de stergatoare ... si sa o montezi la tine.

 

se codeaza ceasurile si vei avea BC.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BC apar doar info de consum, trip, temp, iar la BC+ este si un meniu din care se pot face diferite setari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxidot este - ca afisajul e mare. Nu este BC+

 

Merge rezolvat - am facut cateva pana acum - se monteaza manetele (trebuie sa inlocuiesti grupul de manete, deoarece sunt corp comun) - nu o sa gasesti pe cineva care sa le dezmembreze pt tine... poate sa gasesti un grup de manete fara tempomat dar cu BC, de pe care sa iei doar levierul de la maneta de stergatoare ... si sa o montezi la tine.

 

se codeaza ceasurile si vei avea BC.

 

 

Care este diferenta intre BC si BC+?

BC+ - cum ai tu, eu, etc.... cel care preia informatii suplimentare, meniul convenienta, navigatie, telefon, PLA, etc..... pictograma cu masina cand deschizi usa....

 

BC simplu - MFA .....si atat.

 

ti-am atasat poze, sa vezi diferenta optica dintre cele doua.

post-30007-0-33615300-1397626867_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare.

Obligat fiind am sa scriu si eu intrebare mea aici:

Stie cumva cineva cum se schimba data la passat b6(an fabricatie 2010) cu ceasurile alb/negru?

Se poate schimba?

Multumesc anticipat

Modificat de costi88cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, costi88cos said:

Salutare.

Obligat fiind am sa scriu si eu intrebare mea aici:

Stie cumva cineva cum se schimba data la passat b6(an fabricatie 2010) cu ceasurile alb/negru?

Se poate schimba?

Multumesc anticipat

Foarte usor, tii apasat apasat pe butonul din stanga (intre turometru si vitezometru) iar cu cel din dreapta (dreapta vitezometrului) ajustezi ora. Sper sa iti fie de folos informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ora am gasit si eu dar data ?cum schimb data?

am cautat si pe alte forumuri straine multi sau lasat pagubasi :))

multumesc de atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri in meniul de bord si acolo ai time.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce crede toata lumea ca este acolo?nu vreau sa schimb ora ci data,pe care nu o gasesti in meniul time.

multumesc de atentie!

 

Modificat de costi88cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema mea este cand fac diagnoza.imi da data de 2019 .

am incercat pe instrument cluster 17 sa schimb dar imi da eroare de canal

multumesc de atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, acele ceasuri nu arata data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Red Bull 2017

Salutari . Vreau sa fac si eu un retrofit la Passatul meu care nu are computer de bord , pilot automat si volan cu comenzi . Am cumparat piesele dupa stiinta mea si dupa ce am citit mai multe discutii deschise pe-aici . Am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb si Can-gateway , masina fiind din 2006 si fara dotarile enumerate mai-devreme . Am luat volan cu comenzi , calculatorul ala mic de sub volan ( de coloana sau cum i spune ) , spira , manete , can-gateway si instrument cluster .  Tot ce am luat era pe masini cu volan cu comenzi  si computer de bord . Am o rugaminte ,poate stie cineva sa-mi spuna daca le-am ales bine sa suporte codarile si retrofitul pe care vreau sa-l fac . Pun mai jos codurile de la fiecare piesa luata ,sper ca am stiu cat de cat ce sa iau

  - instrument cluster 3CO 920 871 E

  -calculator de coloana 3CO 953 549 E 

  -Can-gateway 3CO 907 530 E 

  - spira 3CO 959 653 . Sper sa ma ajute cineva .Multumesc 

  

Modificat de Red Bull 2017
Adaugare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!