Jump to content

A4 B8 3.0TDI V6


Ice_2k

Postare recomandată

Referitor la consum, nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Nu am cumparat masina asta pt consumul redus de combustibil, ci pt cu totul alte chestii. Acum mergand cu ea, am constatat ca este mai mult decat decent consumul si v-am zis si voua. Daca cineva nu crede, e treaba lui :)

Link către comentariu

Consumul este doar cu 1 litru mai mare fata de A3-ul meu de 1300 kg, 1,9 TDI si FARA quattro? Daca spune Ice, il credem. Explicatia ar fi ca motorul fiind mare si puternic nu se chinuie sa propulseze masina, ci merge lejer, fara a fi in sarcina. Si caroseria este aerodinamica si relativ usoara (spre deosebire de SUV-uri).

Link către comentariu

Ar completa-o intr-adevar, da' 700 de euro pe niste stopuri... parca-i cam tare :)

Link către comentariu

Deja ai primit o lista pe care sa dai banii :). Eu as zice sa te bucuri de ea in continuare asa cum e pentru ca are destule, vorba aia. Nu cred ca duci lipsa de ceva. De modificari o sa ai timp o groaza si cu cat mai tarziu cu atat mai realizabile (apuci sa pui un ban de o parte). Sa te bucuri de ea. :icon_thumright:

PS: E o masina care doar ce ai luat-o, nici nu o stii bine, putin/mult a costat niste bani... Ce rost are sa incepi acum 700E stopuri, nu stiu cate sute evacuare si lista continua :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Consumul e mai mic si din cauza ca motorul este de generatie mai noua.Bineinteles ca si puterea motorului raportat la greutatea masinii e un plus.Eu sunt de parere ca la diesel motorul de 3 litri e cel mai echilibrat dar nici cele in 4 cilindri nu sunt de neglijat atat prin prisma consumului cat si al performantelor.Inca o data sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

La o asemenea masina discutiile de aici sunt.... :D

Eu am un singur cuvant : VIS !!!

Din orice punct de vedere este exceptionala. Te invidiez. Pe bune!

S-o stapanesti sanatos.

Link către comentariu

Sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi ... senzatie masina ... nu mai zic mai multe ca sti singur ce masina ti-ai luat laugh.gif

Multi km ... impreuna ...

Link către comentariu

Multumesc baieti :beerchug:

P.S. Ma lamureste si pe mine cineva cum functioneaza senzorul de ploaie? :)) Am tras eu concluzia ca se activeaza cand pun maneta pe intermitent da' nu ma prind ce rol mai are selectorul de viteza a stergatoarelor

Link către comentariu

Din cate stiu se ridica maneta o pozitie si se lasa acolo (chiar daca prima data o sa faca 1-2 ture stergatoarele). Dupa poti aplica testul sticlei cu apa :D

Link către comentariu

Selectorul functioneaza in functie de viteza masinii si de cat de tare ploua. Functioneaza diferit selectorul de viteza daca ai senzor fata de dotarea fara senzor. De ex. cand te opresti senzorul ploaie este activat si ploua stergatoarele se opresc automat din sters. La masinile fara senzor daca selectorul de intermitent este selectat pe o viteza stergatoarele tot sterg chiar daca esti oprit cu masina din rulare. Selectorul de viteza al stergatoarelor are alta functie cand ai senzor (in functie de viteza masinii si incarcarea cu apa care este citita de senzor se comanda stergerea geamului) si alta cand nu ai senzor de ploaie (doar sterge la viteza programata din acel buton de pe stergator).

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu

Cum merge cand n-ai senzor stiu, aia e clar. Ceea ce n-am inteles e exact ce face cand AI senzor. Seteaza "agresivitatea" stergatoarelor? Adica el sterge intr-un anumit ritm (tinand cont de viteza si nivelul apei) si tu il poti face mai rapid sau mai lent?

Link către comentariu

Exact, stergatoarele functioneaza in functie de intensitatea ploii si viteza masinii si tu nu mai poti regla nimic din acel buton aflat pe brat. Doar ridici odata de brat in sus si mai departe masina stie ce are de facut daca ploua. :)

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu

Da, sterge in functie de cata apa cade pe parbriz si in functie de viteza ta.

De fapt cred ca m-ai bagat in ceata si pe mine. :blink:

Modificat de Kostas
Link către comentariu

M-ati omorat, nu mai inteleg nimic :))

Deci, pt clarificare: selectorul de viteza mai are vreun rost sau e acolo de decor?

Link către comentariu

Maneta aia este universala. Se pune si pe masini care nu au senzor de ploaie. Treaba gandita nemteste. Intradevar la voi butonelul ala de reglaj este de decor. :)

Felicitari si aici pentru masina si sa te bucuri de ea la fel de mult ca si de cealalta. :)

O noapte placuta

Modificat de macristian1
Link către comentariu

Deci tocma' cand credeam c-am lamurit-o si stabilisem ca e degeaba, vine dr. Silviu si zice ca e pt sensibilitate :)) Gata, maine pun mana pe manual si ma lamuresc :P (pe principiul RTFM :)))

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
  • Ice_2k a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!