Jump to content

A4 B8 3.0TDI V6


Ice_2k

Postare recomandată

RCA se aplica si pe drumurile private. In schimb sanctiuni (amenzi, permise suspendate) nu se pot aplica pe drumuri private.

Link către comentariu

Are dreptate Kostas, am avut recent un incident intr-o parcare de Mall si inculpatului doar i s-a dat amenda, nu i s-a luat si carnetul, desi pe drum public asta s-ar fi intamplat.

Link către comentariu

Poate ca aveti dreptate, nu contest asta. Dar accidentul s-a intamplat in perioada in care masina era in custodia serviceului si in fisa de intrare a masinii lovitura nu aparea. De aici obligatia lor de restitui masina in starea ei initiala. D-asta zic ca masina ar trebui reparata pe asigurarea service-ului si nu pe RCA.

Link către comentariu

Pai asigurarea e tot a service-ului ca si duba care m-a lovit tot a lor era... pana la urma nu ma intereseaza asigurarea cui plateste, ce ma intereseaza este ca acum trebuie sa stau pe drumuri pe la asiguratori/service pentru prostia asta... in plus, m-au amanat cu mersul la RCA pentru ca "duba este ocupata" si nu poate veni iar agentul constatator de la RCA vrea ambele masini ca sa faca reconstituirea accidentului...

Nu mi se pare normal sa fie aceeasi situatie ca si cand m-ar fi lovit un gigel pe strada. Eu totusi le-am incredintat masina, am avut incredere in ei. Mi s-ar fi parut normal sa-mi dea un fel de compensare, nu neaparat ceva de valoare mare, dar ceva asa, sa vad ca le pasa ca sunt clientul lor si ca vor cumva sa se revanseze pentru neplacerile cauzate. Puteau sa zica ca-mi dau o masina la schimb 1-2 zile, un bon valoric de 3 lei pentru o reparatie viitoare, nu stiu... CEVA

Link către comentariu

dar tu le-ai cerut? ca stii cum e...daca nu te iei tare de ei,te mai pun sa aduci si de acasa 200 ml de vopsea.

Link către comentariu

I-am intrebat de masina de schimb, mi-au zis ca n-au masini pt asa ceva si aia a fost... despre vopsea nu poate fi vorba pentru ca nu repar masina la ei.

Link către comentariu

nasol incidentul...iti strica ziua o chestie de genul asta... e pacat ca in tara asta se aplica ce spune Muale mai sus"cu luatul tare de ei". sa isi recunoasca greseala si sa te consoleze in vreun fel trebuie sa fie incluse in politica firmei din start. cred ca numai afara implicatii in accident isi strang mana si merg la cafea cat fac poze agentii de asigurari.la noi pana nu se lasa cu"huo" nu se poate

Link către comentariu

Salut Ice,

Imi pare rau sa aud ca cei de la Augsburg nu si-au indreptat absolut deloc relatia cu clientii. Eu am avut un incident asemanator cu ei dar am procedat in felul urmator:

- am solicitat serviceului proces verbal din care sa rezulte dauna anexind poze

- am depus plangere la OPC cu privire la incidentul avut

- am vopsit partea avariata la Brady, in prealabil cerind oferte de la mai multe serviceuri VW/Audi/Seat/Skoda

- am cerut oferta de la sixt de inchiriere masina pe zi

- le-am trimis celor de la augbusrg un deviz cu costurile cauzate de baguba produsa de ei si o solicitare de despagubire, in caz contrar atentionadu-i ca imi voi apara drepturile in instanta atat cat prevede legea

Toata tarasenia cu ei s-a rezolvat cam in 2 saptamani de cand am sesizat problema pana cand banii lor au ajuns in contul meu.

Tot o problema asemanatoare am patit-o cu cei de la Karo Group de pe Bvd. fizicienilor cand am vopsit o bara fata mi-au zgariat scaunul soferului. Am procedat fix ca mai sus.

LE: primii doi pasi sunt esentiali! Nu trebuie sa te lasi descurajat de pozitia lor, tine minte EI NU VOR un proces! Acum eu nu inteleg ce cauti tu la Augsburg, este un service care ofera niste servicii mediocre, cand am fost eu la ei puneau distributia la 1.9 cu carioca :P

Sper ca am putut sa te ajut!

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu

Ideea e ca tipul care a lovit-o efectiv a fost super de treaba, si-a cerut scuze de 1 milion de ori, se agita de colo-colo, mi-a zis sa-l sun daca nu plateste RCA-ul ca-mi da el banii si asa mai departe... motiv pentru care am zis sa nu fac scandal mare ca probabil l-as baga in rahat mare si pana la urma asta e, oricine poate gresi. In plus, l-am vazut manevrand masina prin parcare inainte de accident si mergea foarte atent cu ea, nu facea pe smecherasu ca altii de pe-acolo. Cat despre augsburg in sine... well, vin aici pentru ca e decent dpdv calitativ/financiar si pentru ca e foarte aproape de mine.

Link către comentariu

Incredibil ce ti s-a intamplat, in mod normal trebuia sa-ti satisfaca toate poftele pana masina ta era gata... Unde au asigurare idiotii astia? Iei RCA-ul si mergi la Vest daca vrei., care-i problema lor?

PS:Am un prieten la ei M.V., cred ca te poate ajuta, unde s-a intamplat? Sa-l sun sa vad ce-mi graieste..

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu

Nu-i nicio problema, ma duc unde vreau eu. RCA-ul e la Asirom, am inteles c-ar fi ok... n-am mai reparat niciodata o masina pe RCA, sper sa nu apara probleme. De reparat, o voi repara la Brady.

Link către comentariu

Te ajut atunci cu cineva la Asirom, da au mai evoluat, la ei am si eu asigurarile, da-mi pe PM mai multe detalii daca vrei..

Link către comentariu

Pai momentan am fost deja la un constatator dar a zis ca trebuie sa vina si duba ca sa faca reconstituire... a ramas ca mergem joi dimineata impreuna, sper totusi sa n-apara probleme si sa nu fie nevoie de interventii... apropo, daca stie careva... azi dimineata am mai descoperit o problema cauzata de accident... am deschis portbagajul din telecomanda si cand a ajuns sus a facut un zgomot destul de urat, gen frecat fier pe fier, probabil ca s-a strambat ceva la bratele alea care tin portbagajul... ar avea de ce sa comenteze cei de la RCA, sa zica ca nu e cauzata de accident problema asta?

Link către comentariu

Cum doresti, in mod normal agentul constatator nu comenteaza, la decontare mai apar probleme dar sper ca nu va fi cazul(da iti vor inlocui tot si revopsit)..

Link către comentariu

Pai daca agentul constatator zice ca-i OK, mai am eu treaba dup-aia cu decontarea? Am inteles ca Brady au decontare directa deci nu trebuie sa astept pana se face plata efectiv...

Link către comentariu

Da, nu asta este problema. Am vorbit acum, nu vor fi probleme daca cel cu duba va veni la re-constatare, toata tevatura asta este pentru ca nu ai casco, nu? Asta-i datoria lui, pentru ca asa putea fi o inscenare, intelegi? Mi-a zis ca au decontare directa, nu vor fi probleme cu decontarea in momentul in care-ti duci masina la ei in Militari, la service daca acolo te-ai decis s-o duci. TInem legatura, daca tipul nu vine cu duba si sunt probleme vorbim cu Ausburg-ul. Cei in service-ul lor ar trebui sa dea bice problemei.. Isi dau seama ca daca aveai chef de distractie ii dateai in judecata si nu le prindea bine deloc, dar pierzi multa vreme si te stresezi degeaba.

Succes!

Link către comentariu

Am si casco cu fransiza 0 dar nu vad de ce-as folosi casco-ul meu pentru asta. Asta a fost una din chestiile care m-a enervat initial la Augsburg, prima chestie a venit un gigel (altul decat cel care conducea masina) si ma intreaba "aveti casco?". Deja ma apucasera nervii, ce treaba au ei cu casco-ul meu?

Link către comentariu

Ice,

Nu trebuia sa te complici cu RCA-ul dubei te duceai la casco cu procesul verbal de la Augsburg si iti rezolvai dauna pe asigurarea ta in acest fel firma la care esti asigurat si-ar fi recuperat prejudiciul de la service / RCA-ul dubei si astfel tie nu iti mai crestea Cascoul.

Link către comentariu

Ti-o reparau pe casco-ul tau direct, asta doreau. La fel si in alt service, puteai s-o repari si sa faca decontare ei directa(CASCO-RCA). Daca vine tipul cu duba la constatare ai scapat!

Link către comentariu

Am vorbit cu cei de la CASCO (chiar cu 2 persoane, un agent constatator care-mi este prieten si un director de vanzari). Amandoi mi-au zis ca intr-adevar ei isi recupereaza prejudiciul de la RCA dar la mine tot se va contoriza ca dauna si-mi va creste polita anul viitor.

Link către comentariu

Imi pare rau sa aud asta, apropo la cine ai casco? Si eu trebuie sa vopsesc masina integral deoarece mi-a zgariat-o in parcare un drogat si mi-a furat si oglinzile si chiar nu situ la ce service sa ma duc.

Link către comentariu

am avut si eu un incident si cel care m-a lovit avea rca la asstra.dupa constatare, am ales sa imi repar masina in regie proprie, am depus dosarul cu facturile la sediul lor central si am ramas surprins cat de repede mi-au virat banii in cont fara nicio complicatie.cu carpatica am patit sa imi dea banii, dar la un ornament bara spate cromat mi-au spus ca nu despagubesc asa ceva(600 ron -partea cromata) ca nu sunt ei vinovati ca am ales eu sa imi pun pachet crom pe masina si ei in calculator au ornament negru.....

Link către comentariu

In cazuri de genul asta, singura varianta ramane sa-l dai in judecata pe cel care te-a lovit

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
  • Ice_2k a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!