Jump to content

Golf MKVI 1.4 TSI


kadettro

Postare recomandată

Gata si cu arcurile, sunt super multumit de cum arata, acum am acelasi spatiu pana in aripa si in fata si in spate adica 25 mm

Before

post-14434-0-83707800-1332161837_thumb.j

After

post-14434-0-51861200-1332161874_thumb.j

post-14434-0-87576900-1332161891_thumb.j

De handling inca nu pot spune nimic, este putin mai inchegata si mai rigida decat inainte, revin cu impresii.

Partea nasoala e ca am facut si o diagnoza pentru martorul din bord aparut pentru cateva clipe saptamana trecuta si aveam Random Missfire pe cilindrul 4.

Cauze ? Necunoscute, spun cei de la PBA ca ar fi de la injectoare sau bujii. Asa ca am comandat un set de NGK Iridium sa elimin una din cauze.

Link către comentariu
  • Replies 523
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kadettro

    205

  • Rave

    51

  • The_Ego

    44

  • JUG

    35

Aaaaa ce bine arata... cred ca-mi iau si eu arcuri d-astea ca nu mai am rabdare...!

A, si vezi ca mai are si Okada ceva pentru 1.4 TSI... Tot ca sa elimini din cauze, bine inteles...

Link către comentariu

Schimba mult linia masinii :emthup:. Cu siguranta imi iau si eu acum pt ca dau foarte bine.

Acum am putin peste 50mm pana la aripa, daca ar ajunge la jumatate ar fi perfect.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Bravo arata f bine, aproape ca nu-mi vine sa cred ca sunt numai arcuri prokit, pare mult mai joasa, o fi de la amortizoare... Dar jantele Seattle nu se preteaza look-ului, iti trebuie pe 18 sau 19.

Mi-e frica de ideea ca a mea o sa fie si mai joasa. :(

Link către comentariu

Rave - doar 800 de $ bobinele de la Okada, iti arde de glume vad :))

The Ego - Go for it numai ca adio borduri urcate cu fata

Master_Blaster - eu deja aveam suspensie sport cu DCC deci inca -15mm, referitor la jante...am sa le schimb si pe alea, eu tot vreau soft dar vad ca nu mai apuc sa-l fac ca se duc banii pe altele.

Vreau sa subliniez ca inca este confortabila pe confort, pe sport se face scandura.

Mai vreau si bare stabilizatoare acum...

later edit - mi-a venit impozitul la masina - 56 ron pe an :)) si la Touareg platesc 2600

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Arata superb. Un set de jante ar merge.

Legat de missfire: ori bujii ori bobine. Incepi cu varianta cea mai ieftina, bujiile. Daca nu se rezolva, iei o bobina si gata :D

Nu are rost sa dai banii pe Okada :D

Link către comentariu

Multumesc Teff, asta vorbeam si cu Vali-Devil ca si el a avut asa ceva de vreo 2 ori si a schimbat bujiiile si bobinele si au disparut simptomele.

Legat de jante : si eu as vrea ceva pe 18, acum sa vedem cu ce si cum.

Si cred ca renunt si la bara fata de R20, as merge pe R-line...asa ca cine vrea o bara in stare buna, e de vanzare.

Ce am gasit eu pe un site din afara :

At the end of September (2011), VW have revised the 1.4TSi 118Kw Spark Plug.

101 905 626 has now been replaced on the 118Kw 1.4TSi engine by 03C 905 601A.

Its on the European ETKA as of the end of September against the Scirocco 1.4TSi 118Kw engine, engine code CAVD.

No direct info as the 101 905 626 plug is not part marked by NGK with their own plug number (NGK list plug PZFR6R on their own list as the NGK replacement).

The change is the gap setting as far as I can tell.

Personally I have solve the misfire issue on mine by narrowing the plug gap from 0.92mm (36 thou) as set by NGK and supplied to VW at the factory to 0.74mm (29 thou). The plugs have gone from looking hot and scorched to a normal plug colour as you would expect in any correctly set mixture/timed engine. The engine runs very smooth and the DSG is seamless plus it holds gears better at the lower rpm end, rather than change down a gear.

Link către comentariu

Sun degeaba, bujiile sunt deja pe drum, la VW am fost astazi si dadeau din umeri...asa ca...:)

Link către comentariu

De ce sa renunti la bara? Bara de R-line nu e deloc sportiva. Imi place mult cum ti-ai personalizat masina.

Link către comentariu

Multumesc Gabi, vin la tine cat de curand dupa jante :)

Robi-zet - multumesc si a ta arata super, ar fi fost prima mea alegere scirocco dar vroiam ceva in 4 usi desi 99% din timp suntem maxim 2 in masina.

Bara de R20 mi se pare foarte fragila in partea de jos desi merg cu grija si costa o grila cat greutatea ei in aur(doar grila centrala este 200 de euro).

Trebuie sa vad live un R-line, poate imi schimb parerea...oricum era o idee.

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Am vazut, dar fara intermediara si fara finala? Chiar sunt curios cum se aude.

Acum am vazut ca e TDI, deci nu cred ca face "harmalaie"

Modificat de kadettro
Link către comentariu

Adevarul e ca bara de Golf R-line e mai practica si ca pret si faptul ca are proiectoare :)), ramane totusi exclusivista pentru cine se pricepe. Nu la fel de speciala, de agresiva ca un R.

off topic, un 2.0TDi cu straight pipe, cam cum e si acel Golf.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Meh, bara de R-Line e fix la fel de joasa ca cea de R asa ca nu rezolvi mai nimic. Poate pe mijloc sa fie mai ridicata dar nu stiu cat de mult. Daca atingi cu asta vei atinge si cu cea R-Line...

post-12783-0-26410900-1332186376_thumb.j post-12783-0-06789600-1332186377_thumb.j

Eu zic sa o lasi asa cum e, dar important e ce-ti place tie...

Link către comentariu
Master_Blaster

Si eu as zice sa ramai la bara de R20 e mult mai agresiva si eu zic ca merge mai bine cu look-ul masinii mai ales daca ii pui niste jante negre.

@Ego Tdi-ul ala sa aude ca un camion, daca ii pune si o goarna s-a aranjat, un carlig si gata merge la produs. :lol: Sry de off topic.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Nu ma pronunt in privinta sunetului sper macar ca a pastrat filteul de particule.

Am dat comanda si de dongle de la kufatec sa pot coda DRL-urile . Momentan merg doar la intensitate medie si doar cand am farurile aprinse sau pozitiile. Ca DRL-uri de sine statatoare nu functioneaza.

Modificat de kadettro
Link către comentariu

ai schimbat cumva si asta de ti`am conturat`o eu in poza pt a pune bara de R? eu vreau sa imi pun de gti si cineva mi`a spus ca s`ar schimba si pisea aceea..

http://i.imgur.com/VtXmw.jpg

Modificat de FloreaMihai
Link către comentariu

Salut,

Se cheama trager daca nu ma insel si nu, nu l-am schimbat si sunt 99% sigur ca nu trebuie sa-l schimbi, in schimb ai sa ai probleme cu vasul pentru lichid de parbriz, trebuie inlocuit ca nu o sa-ti intre proiectorul.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!