Jump to content

Skoda Octavia 2 FL - 1.6 TDI


loghy

Postare recomandată

Py inseamna ca este yellow, deci nu. tie iti trebuie P21W.

Si poti lua de aici:

http://www.ledview.ro/becuri-cree/cree-1156-p21w-ba15s/bec-p21w-1156-cu-led-cree-putere-30w-alb

 

Singura chestie e ca o sa ai eroare in bord, dar se poate anula interogarea de bec ars pentru DRL cu VAs-pc.

Link către comentariu

am inteles. deci nu conteaza ca pinii de pe bec sunt situati diferiti? nu se va strica soclul sau altceva de genul? intreb si eu, ca sa nu dau banii degeaba. Sunt ok cele recomandate? multam! 

Link către comentariu

Inseamna ca in aplicatia lor informatia este eronata.

N-am la indemana manualul acum...

post-87624-0-13440600-1424552119_thumb.p

Link către comentariu

Loghy, în manual asa e, scrie P21W, dar dacă ai fi atent peste tot AlBundy are dreptate, PY21W găsești doar galben, iar P21W normal. Și nu e nicio diferență de potrivire intre PY și P. Totul e plug&play.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am reparat janta cat de cat:

 

post-87624-0-19975300-1425671358_thumb.j post-87624-0-17155600-1425671369_thumb.j

 

Am scris mai multe aici: http://vwforum.auto-bild.ro/topic/11691-cauciucuri-si-jante/?p=2534044

 

In alta ordine de idei, astazi mi-a sosit carligul, nu are instalatie electrica, dar sper sa fie ce trebuie :D

Profit de vremea urata de afara sa-l aranjez un pic (e atins nitel de rugina pe ici pe colo) si apoi cand vine caldura, sus cu el pe masina.

 

post-87624-0-46201300-1425671815_thumb.j

Link către comentariu

vrei carligul sa tragi ceva cu el sau de protectie ? nu de alta dar eu m am infipt finut intr-un carlig de f focus si m am ales doar cu o galma in numar. ne am inteles doar din membre superioare ridicate in aer. sper ca nu mi a luat numarul :))

Link către comentariu

Carligul nu va sta montat decat atunci cand voi avea nevoie de el. Din acest motiv am cautat demontabil. Fix gasisiem mai demult si mai ieftin.

Modelul acesta ar trebui sa fie complet invizibil atunci cand nu este montat ceea ce a contat foarte mult.

Vreau sa montez un suport de biciclete. Nu agreez solutia cu barele pe plafon si este foarte incomod sa o transport in masina.

Ce recomandati pentru indepartarea si protejarea impotriva ruginei? Dupa cum ziceam este atins superficial pe ici pe colo...

Modificat de loghy
Link către comentariu

ceva gen Feruginol, apoi strat de grund si vopsea... sau revopsire in camp electrostatic( cu tot ce presupune), mai ales ca il folosesti rar si doar la transport biciclete!

Apropo, sa-l folosesti cu placere!

Modificat de nervoss
Link către comentariu

95% e ok... n-as vrea sa ma complic mai mult decat trebuie.

O sa incerc in prima faza sa-l retusez, daca nu-mi place ce o iese o sa-l vopsesc electrostatic, desi am cam depasit deja bugetul...

 

Merci :D

Link către comentariu

Pai eu credeam ca e sh daca e ruginit. La pretul asta trebuia sa fie impecabil.

Link către comentariu

Pai este SH... iar fata de ce am mai gasit la banii astia, arata foarte bine.

Carligul este westfalia si este echiparea originala a grupului VAG de ceva timp.

Intradevar puteam sa iau nou la banii astia dar fix si nu westfalia.

Din pacate carlig westfalia de Octavia 2 sunt mai rare.

Poti sa dai o cautare pe tocmai sau olx si sa vezi ce gasesti, eu caut de cel putin 3 luni.

E un nene la cluj care are un anunt si arata foarte bine in poze, am si discutat la telefon cu el de vreo 2 ori, dar din pacate nu prea are chei la ele su procedura de procurare a cheilor este destul de anevoioasa.

De Golf 5/6 gasisem unul intradevar impecabil cu instalatie completa la aceeasi bani, dar din pacate nu se potriveste.

Modificat de loghy
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Anvelope noi: Goodyear Asimmetric 2 94Y XL au inlocuit dupa 5 ani Bridgestone Potenza 91Y

 

Presiunea este 2.4 pe toate rotile, foarte confortabile, silentioase.

Chiar si la aceasta presiune este talonul foarte moale si dupa cum se vede in poze, rotile din fata in continuare par dezumflate si daca apas nu foarte tare pe talon se vede cum se deformeaza calea de rulare, sper sa nu fie o problema.

 

post-87624-0-48998400-1427148249_thumb.j post-87624-0-59846900-1427148258_thumb.j post-87624-0-98877200-1427148266_thumb.j

 

In alta ordina de idei, pana la urma am revopsit carligul si weekend-ul acesta sau viitor urmeaza sa il montez pe masina, mai trebuie doar sa cumpar cele 4 suruburi de fixare.

 

post-87624-0-24838600-1427148479_thumb.j

Modificat de loghy
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am reusit sa montez astazi carligul.

Singura problema am intalnit-o la achizitionarea celor patru suruburi de montaj (am vrut suruburi noi) si sunt suruburi din clasa de rezistenta 10.9, cele din magazinele ode bricolaj sunt clasa de rezistenta 5.5. Pna la urma am gasit la rocast.

Timpu de lucru 3 ore.

Mai mult a durat pana am demontat bara intrucat uitasem in cate suruburi e prinsa si unde sunt pozitionate acestea

Vedeta zilei a fost clicketul din poza (bricheta este pentru a va da seama de dimensiunea acestuia).

Fara el situatia ar fi fost foarte trista :lol:

 

post-87624-0-15245200-1428163234_thumb.j

 

Poze:

 

post-87624-0-17827600-1428163246_thumb.j post-87624-0-83596800-1428163257_thumb.j post-87624-0-77501200-1428163273_thumb.j post-87624-0-00026800-1428163279_thumb.j

 

Cred ca trebuie sa gasesc o solutie sa fac un capac care sa acopere gaura din bara a carligului pentru a nu intra prea multa mizerie acolo.

Link către comentariu

Ornamentul este accesoriu OE.

Codul este 1Z0 071 910, dar nu stiu daca se potriveste la 1.8 TSI.

Pe cutie scrie 1.6 TDI CR

 

Cica tu ai  avea nevoie de FDC 610 001.

Nu ai 2 tevi de esapament?

 

 

Link către comentariu

Cred ca trebuie sa gasesc o solutie sa fac un capac care sa acopere gaura din bara a carligului pentru a nu intra prea multa mizerie acolo.

 

6Y0803594 :) poate merge

Modificat de andrei_221
Link către comentariu

Capacul pus de tine cred ca este pentru carlig OE. Al meu este westfalia si are ghidajele triunghiulare nu rotunde.

Piesa cu nr 7 din schema din link ce cod are? E cumva capacul care acopera gaura carligului din bara?

Link către comentariu

Ba are 2 tevi dar arata mai bine al tau decat 2 tipsuri :). Nu merge adaptat oare, gaurit, taiat si prins numai de o teava?

Link către comentariu

Ba cred ca da.

Tot ce ar trebui sa faci ar fi sa prelungesti a doua teava si dai o gaura mare pentru ea.

Iti fac maine o poza cu interiorul tips-ului si o sa caut instructiunile care au venit cu el ca sa iti faci o idee.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!