Jump to content

Skoda Octavia 2 FL - 1.6 TDI


loghy

Postare recomandată

Deci pana la urma ai gasit jantele :D . De unde le-ai luat? Ai gasit in Ro sau pe ebay? Nu vreau sa te superi pe mine dar cu arcurile ce le ai pe masina nu arata masina mai joasa decat a mea. Daca feeling-ul e mai bun atunci asta conteaza insa din poze nu vad sa fii coborat mai mult decat cum e la mine.

Link către comentariu

Da, am reusit sa gasesc la un tip in Pitesti care mi le-a si adus la Bucuresti, per total la un pret decent.

Au venit cu niste anvelope de vara in stare buna pe care sper sa le vand si sa mai recuperez ceva banuti.

N-am de ce sa ma supar pe tine pentru o chestie pe care am observat-o si eu. :D

Sa stii ca totusi o oarecare diferenta exista, in sensul ca spatiul dintre anvelopa si aripa este relativ constant pe toata circumferinta aripii, iar inainte era un pic mai mare in partea de sus, dar diferenta este mica, cred ca in jur de 1,5 cm.

Schimbarea se simte insa in modul in care sta masina pe viraje, e mai stabila si se inclina mai putin.

Dupa cum ziceam, nu au fost exact ce imi  doream pe partea vizuala, dar nu mai umblu la ele pana cand nu voi fi nevoit.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am finalizat montajul instalatiei de carlig, tot la @Al Bundy. Am reusit sa gasesc in dezmembrari doar instalatia intre modulul de carlig si priza.

Montat arata asa c1.jpg iar demontat asa c2.jpg

Daca tot am ajuns la Cristi, am activat si functia cornering, care pana acum mi se parea un moft, dar chiar te ajuta cand virezi pe strazile intunecate.

Intre timp am luat si o piatra in parbriz si am incercat o reparatie. Sa vedem daca tine :)

Inainte p1.jpg si dupa: p2.jpg

Link către comentariu

Tine ca nu e lovita rau. Bine ca e sub campul vizual si nu te enerveaza ca o vezi :)
Frumoasa teava de esapament. De cand esti moderator nu-ti mai pot da like :P 

Link către comentariu

Daca era in campul vizual probabil ca il schimbam pe casco, dupa 7 ani s-a cam sablat... :)

Ti-a ramas gandul la ornanentul meu :)). N-ai gasit nici o solutie sa-l montezi la tine?

Link către comentariu

Il admir :). Nu, nu mi-am mai batut capul. Am cam neglijat masina in ultimul timp ca am fost ocupat cu mutatul, renovatul. Asta e primul weekend in care ma relaxez :) Daca nu spal masina cred ca nici nu ma mai duce pe niciunde ca se supara pe mine.

Link către comentariu

Si ca sa nu ne plictisim nici anul acesta de sarbatori... :(

2016-12-10 15.29.22.jpg 2016-12-10 15.29.39.jpg

Nimic grav, dar se va lasa cu bara schimbata.

Link către comentariu

In trafic... eu am oprit la culoarea rosie a semaforului, el... mai greu :(

Am descoperit cu ocazia asta ca voi avea viata grea cu fii-miu si masinile: dupa ce a realizat ce s-a intamplat mai avea un pic si incepea sa planga ca "nenea ne-a stricat masina" si nu s-a linistit pana cand nu s-a dat jos sa verifice despre ce este vorba si l-am asigurat si eu si maica-sa ca nu e nimic grav si se repara usor :wub:

Link către comentariu
  • 1 month later...

La exact 7 ani si 2 luni de cand am ridicat masina de la dealer, am schimbat bateria originala cu o Varta - Silver Dynamic E38 12V 74Ah/750A

Am mers pe recomandarea lui @volksman

Sa vedem cat tine :D

20170204_124324.jpg.1c740c7c35a9d55e0339df681c3283f6.jpg

Intrucat este mai mare decat bateria originala protectia de baterie nu se mai potriveste.

Voi cauta una mai mare sau poate am noroc si gasesc o cutie. :)

Link către comentariu

Ca producator in ultimii ani eu as fi mers pe Exide, dar probabil ca tot pe acolo sunt.

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Din ce am mai citit cam toate sunt un aer si-un pamant.

Initial am vrut sa iau una cu garantie mai mare dar pretul creste proportional, deci mergand pe ipoteza ca te lasa dupa perioada de garantie, in final tot atat ajungi sa cheltui.

Link către comentariu

Km: ~ 105.000

Vestea buna: in urma incidentului postat mai sus, bara spate a fost inlocuita si vopsita la Aviamotors. Impresii am postat aici:

Tempomatul a murit brusc. Am mers la @Al Bundy si a constat ca unul din firele din maneta era intrerupt. S-a inlocuit si acum totul functioneaza perfect.

Vestea mai putin buna: reparatia parbrizului nu a tinut, crapatura a plecat, deci urmeaza inlocuire:

20170218_102855.thumb.jpg.a455bad783952204f80b4c151553e121.jpg

Vestea si mai buna: Am gasit bara de Octavia 2 FL RS :D

IMG_20170218_204722.thumb.jpg.d6eecc9466d64a2a2cd5c98572648501.jpg

Urmeaza sa o vopsesc si apoi repede repejor pe masina :icon_bounce:

A da... si am gasit si cutie de baterie, urmeaza sa o montez maine

IMG_20170218_204942.thumb.jpg.c5fb79f7fec14fa79d1e7644d58ff680.jpg

Link către comentariu

Toata ziua am intrat azi pe forum sa vad surpriza :)) . Am crezut ca nu mai postezi :D sus cu ea sa vedem cum arata. Desi eu nu ma bag ca aici ies scump. Bara (fata spate) plus vopsit ies la 800 ca popa. De carat dupa mine sau cumparat in Arad si vopsit nu ma mai complic. Si asa deja ma uit dupa Golf VII :screwy:

Link către comentariu

:)) imi cer scuze pentru intarziere.

Bara spate nu o schimb. Sunt prea mici diferentele si mi se pare ca varianta normala a barii arata chiar mai bine.

Revin cu poze cand e gata :D

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si am reusit sa montez bara:

20170305_130948.thumb.jpg.dafa142331852fba52d366ae9682e28e.jpg 20170305_131110.thumb.jpg.b99c57fd4202fb913e3965fc47bd12fe.jpg

si cutia de baterie:

20170305_131300.thumb.jpg.8ee6a8b5b3afd850fffbae6f3c770a17.jpg

In mare, nu cred ca voi mai face mari modificari la masina, intrucat arata cum mi-am dorit. :wub:

Sper sa gasesc niste suporti de prindere pentru scutul metalic pe care il am in balcon de aproape un an si daca voi gasi o oferta buna, vreau sa schimb volanul cu tot cu airbag cu unul in 3 spite, fara comenzi, de Octavia 3 / Fabia 3 / Rapid.

In rest, ne concentram pe intretinere. :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am trecut la jantele de vara, de vreo 2 saptamani deja.

Intrucat am taiat in toamna un cauciuc si n-am gasit sa cumpar unul singur cu acelasi profil cu celelalte 3 ramase, am cumparat 2 anvelope noi, tot Goodyear Asymmetric 2 94Y, pe care le-am montat pe puntea fata, cele 2 de pe puntea spate sunt la 6 mm.

La ultima revizie cei de la Avia imi spusesera ca trebuie sa schimb bucsele posterioare si bieletele antiruliu fata. Cum nu aveam nici un simtom, am cerut si o a doua opinie intr-un service multimarca, si totul este absolut in regula -_-

20170405_18195.thumb.jpg.708d04bbb038005bd57a5e7de1cd97e7.jpg

ODO: 105.xyz

Link către comentariu

Sa-mi vand jantele pe 16 si sa iau pe 17? sa nu-mi vand jantele si sa iau pe 17? That is the question. Ma inbolnavesti :)

Link către comentariu

Avand in vedere drumurile pe care circula furioasa, cred ca ai putea sa treci direct pe 18" :cool:

Link către comentariu

Nu... in 99% din drumurile mele motorul imi este suficient si oricum este un motor cu bube in cap.

In inconstienta mea mai cred ca daca nu imi bag nasul in el, in caz de probleme poate mai beneficiez de kulanta, desi dupa 7 ani... putin probabil :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!