Jump to content

Skoda Octavia 2 FL - 1.6 TDI


loghy

Postare recomandată

Masina a fost reparata, dar pe casco cu regres.

post-87624-0-34368400-1449654011_thumb.j

Experienta cu euroins a fost destul de neplacuta si fara casco s-ar fi dovedit si costisitoare.

Am scris ce si cum aici: http://vwforum.ro/topic/97924-de-ce-nu-astraeuroinscarpatica-etc/?p=2662511

Per total experienta groupama - avia motors a fost ok.

Singura problema a fost ca ar fi trebuit sa ridic masina sambata (inainte de 1 decembrie) dar pentru ca avia nu primise acordul de plata, nu am putut sa o ridic decat miercuri (urmatoarea zi lucratoare), si ca urmare, din cauza distantei si a programului meu de lucru, am ridicat-o abia sambata cand aveam si programare la itp.

Dar aici nu stiu cine a fost de vina: avia ca nu a cerut acordul la timp sau groupama ca l-a trimis cu intarziere.

Modificat de loghy
Link către comentariu

Desi ziceam ca nu mai fac nimic la masina... pentru ca am gasit o oferta buna la luminile de la manerele de usi... am zis hai sa o fac si pe asta :lol:

 

post-87624-0-78445500-1449779589_thumb.j post-87624-0-06532600-1449779590_thumb.j post-87624-0-28175500-1449779590_thumb.j post-87624-0-51547000-1449779590_thumb.j post-87624-0-84310000-1449779590_thumb.j

 

Apoi am zis ca daca tot montez lumini la manere usilor... hai sa montez si lumini la picioare si daca montez lumini la picioare... tre' sa pun si pedale:

 

post-87624-0-46310200-1449779589_thumb.j

 

Din nou... multumesc lui Cristi pentru montajul luminilor la picioare si la manere usilor (Al Bundy) :icon_thumleft:

Link către comentariu

@ aerofan:

Luminile de la manerele usilor au codurile 3U0919173 pentru stanga si 3U0919174 pentru dreapta.

Nu sunt diferente intre fata si spate.

Pentru usile din fata exista pin dedicat in calculatoarele de usi, pentru usile din spate s-au facut legaturile pe comenzile geamurilor.

Lampile de la picioare au codul 5ND947415 si sunt piese OE China pentru VW Passat.

Pentru ele exista pin dedicat in centrala electrica.

Luminile de la picioare si manerele usilor necesita codare.

Pedalele si footrest-ul sunt China. Nu aceau nici un cod inscris pe ele, iar pentru accelatie a fost doar un capac care se fixeaza cu niste cleme peste pedala existenta fara a fi necesara demontarea ei.

Spor la bricolat :lol:

@ muale:

Poza a fost facuta special pentru a ascunde mizeria de pe pres, nu am avut timp sa o spal inainte :))

Modificat de loghy
Link către comentariu

Pedalele le am deja demult :D. Aha, se pare ca luminitele de la usi sunt de pe Superb. Multam de info. Tre sa ma pun sa le caut pe net sa-mi vina ca dupa craciun sa am ce bricola :). Gaurile pentru becuri cu ce le-ati facut sa fie perfecte?

Link către comentariu

Am schimbat si eu capacul de la vasul lichidului de parbriz.

Cel vechi avea codul 8D0955455 iar cel nou 3Q0955455

Diferenta intre ele este ca cel din urma sta deschis si poti turna cu usurinta lichidul in vas.

post-87624-0-68026900-1450091967_thumb.j post-87624-0-08052500-1450092003_thumb.j

Link către comentariu

Nu are balama, dar plasticul este turnat in asa fel incat atunci cand il deschizi, ramane deschis.

Eu ma saturasem sa il bag pe sub furtune sau aripa, si nici nu statea intotdeauna...

Si pentru 20 lei... eu cred ca merita. :)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Dupa 6 ani si 86,000 km protectiile de amortizoare de pe spate s-au rupt si au fost inlocuite inlocuite:

20160206_110209.jpg

20160206_110225.jpg

Modificat de loghy
Link către comentariu
  • 1 month later...

Astazi am montat rotile de vara

Am masurat profilul anvelopelor inainte de montaj si cu uzura stam in felul urmator:

  • anvelopele care au fost pe fata anul trecut au o uzura de 1.5 mm (6.5 mm profil)
  • anvelopele care au fost montate pe spate 1 mm (7 mm profil)

Asta inseamana ca ar trebui sa reziste cam 4 ani, la fel ca si Bridgestone Potenza RE050

Eu zic ca bine. :scratch:

Link către comentariu

Condu si tu mai mult sa ai uzura :P. Eu dupa 28 de mii de cand am cauciucurile mai am cam 5mm fata si vreo 4mm spate (am facut rocada) deci la toamna le schimb ca numai bine vor avea vreo 40+. Bun ale mele sunt si all season Vredestein Quatrac lite si poate de aia se uzeaza o idee mai repede desi nu abuzez la condus.

Link către comentariu

He he... daca ar fi numai duma mine...

Uzura e produsa in 10.000 - 12.000 km deci ma astept sa tina cam 50.000 km.

All season-urile in schimb ma asteptam sa tina mai mult.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
On 4/4/2015 at 7:02 PM, loghy said:

Am reusit sa montez astazi carligul.

Singura problema am intalnit-o la achizitionarea celor patru suruburi de montaj (am vrut suruburi noi) si sunt suruburi din clasa de rezistenta 10.9, cele din magazinele ode bricolaj sunt clasa de rezistenta 5.5. Pna la urma am gasit la rocast.

Timpu de lucru 3 ore.

Mai mult a durat pana am demontat bara intrucat uitasem in cate suruburi e prinsa si unde sunt pozitionate acestea

Vedeta zilei a fost clicketul din poza (bricheta este pentru a va da seama de dimensiunea acestuia).

Fara el situatia ar fi fost foarte trista :lol:

 

post-87624-0-15245200-1428163234_thumb.j

 

Poze:

 

post-87624-0-17827600-1428163246_thumb.j post-87624-0-83596800-1428163257_thumb.j post-87624-0-77501200-1428163273_thumb.j post-87624-0-00026800-1428163279_thumb.j

 

Cred ca trebuie sa gasesc o solutie sa fac un capac care sa acopere gaura din bara a carligului pentru a nu intra prea multa mizerie acolo.

Buna. Ai un cod al carligului westfalia? Ms

Link către comentariu
  • 3 months later...

Am zis ca nu o sa fac asta, dar pana la urma n-am rezistat...

Montat arcuri sport:

2016-06-23 17.05.03.jpg

Modificat de loghy
Link către comentariu

Vaiiiii cum ma imbolnavesti tu pe mine :banghead:. Si pe mine ma batea gandul ca sta sus masina de fel, acum ca ne-ai si bagat o poza sub nas..... :banghead:
Da detalii ca nu costa mult arcurile, doar tre sa-mi fac directia dupa. Cat de mult a coborat si ce inseamna schimbarea lor. Ajunge reglaj directie pe fata sau si pe spate se regleaza ceva? Nu mai stiu daca pe spate e punte sau e independenta... demult n-am mai fost sub masina :)) 

Modificat de Aerofan
Link către comentariu

Cu drop-ul mai astept cateva zile pentru ca abia ieri am montat-o si cica ar trebui sa se mai lase un pic desi arcurile sunt luate sh.

Din pacate si eu si mecanicul am uitat sa masuram exact inaltimea inainte de schimb :banghead:

Conform producatorului diferenta ar trebui sa fie de 15 mm.

Din ce imi aduc aminte ca am masurat cand am luat arcurile inaltimea de la asfalt la marginea de sus a pasajului rotii ar fi fost 68 cm, daca ai putea sa masori si tu sa-mi confirmi ar fi grozav.

In acest sfarsit de saptamana am de facut un drum de 300 km cu 4 persoane in masina si bagaje si sper ca va fi suficient pentru aranjarea arcurilor.

Pe mine ma deranja foarte ca era foarte ridicata de fata si ce am cautat a fost ca distanta dintre aripa si anvelopa sa fie relativ constanta pe toata circumferinta aripii. Ramane de vazut daca mi-a iesit.

Nu am fost prezent la operatiune dar din ce am inteles de la un priten care a fost langa masina se schimba foarte usor pe spate, unde arcul este de sine statator si ceva mai greu pe fata intrucat trebuie demontat amortizorul pentru ca trece prin interiorul arcului.

Mecanicul mi-a comunicat ca nu trebuie refacuta geometria ca urmare a acestei schimbari dar totusi, pentru linistea mea, ma voi duce saptamana viitoare, sper, sa fac o verificare.

Pe spate noi avem suspensie independenta, deci cu reglaj.

Ca si prima impresie in 15 km facuti ieri masina se inclina mai putin pe viraje iar diferenta de confort este absolut neglijabila.

Atasez si o poza cu diferenta intre arcurile spate sport / normal.

IMG-20160623-WA0004.jpg

Link către comentariu

Aham... interesant :) . Eu masor inaltimea dar nu stiu daca se potriveste ce am eu cu ce ai tu pentru ca avem motoare diferite si suspensia e in functie de motorizare si de ce fel de pachet de drumuri ai. ii fac azi poze la bulinele ce le am poate deslusim impreuna fiecare ce fel de suspensie are si masor si inaltimea. Deci pana la buza aripii sa fie masurat insa pe mijloc, adipa pe mijlocul semicercului (ca in poza)
skoda-octavia-felge.jpg

Link către comentariu

Da. Exact asa masori.

Teoretic ai dreptate cu suspensia practic incep sa am dubii intrucat eu am luat arcurile de pe un superb 2 cu motorizare 1.6 TDI si codul de culori este acelasi cu niste arcuri pe care le gasisem la un moment dat date jos de pe un scirocco 2.0 TSI.

Masina mea a venit din fabrica cu suspensie normala, nu PDG.

Link către comentariu

Daca tu aveai 68 inseamna ca eu sunt ridicat de fund bine la 70 :))
Pe fata Fata.jpg Pe spate Spate.jpg
La buline pe fata sunt lila, galben si albastruSemne arc - Copy.jpg

Modificat de Aerofan
Link către comentariu

Aha :) . Am gasit pe fata
Untitled.jpg
Pachetul ce-l am pe masina e pachet drumuri grele:             1K0 411 105 AQ (lungime 354 mm, diametru 139 mm, grosime 11,75 mm)
Pachetul masina coborata:                                                     1K0 411 105 EQ (lungime 308 mm, diametru 142 mm, grosime 12,3 mm)
Pentru pachetul sport (nu e in poza):                                     1K0 411 105 DB (lungime 307 mm, diametru 146 mm, grosime 13 mm)

Intre masina coborata si sport nu exista mare diferenta deci nu prea inteleg :) 

Modificat de Aerofan
Link către comentariu

Eu nu prea inteleg ce inseamna pachet coborat... :)

Eu pe masina le-am avut pe astea:

109511990_2_1000x700_arcuri-suspensie-normala-fata-spate-skoda-vw-seat-audi-fotografii_rev003.jpg 109511990_1_1000x700_arcuri-suspensie-normala-fata-spate-skoda-vw-seat-audi-bucuresti_rev003.jpg

Si acum le am pe astea:

2016-06-25 12.02.09.jpg

Mie mi se pare ca ce ai tu acum pe masina este identic cu ce am avut eu pe masina, deci suspensie normala.

Ai scut motor metalic? Cred ca in 2010 inca se mai montau scuturi metalice la PDG, dar combinatia PDG cu 1.8 TSI parca imi da cu virgula, mai ales in DE.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!