Jump to content

Schimbare motor


catalinrx25
 Share

Postare recomandată

Salut ,deschid acest topic pentru ca ma tot gandesc cum sa fac sa schimb motorul dar vreau sa fiu si in legalitate adica :fara probleme la ITP,RAR sau altele de genul asta.

Intrebarea mea este pentru cei ce au facut modificari de tipul TURBO sau alte motoare altele decat cele puse pe mk2: Deci,

Se pot face aceste modificari de motor si in acelasi timp sa fim si in regula cu actele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stii ca la itp iti verifica si seria motorului.Sa nu ai probleme..sau daca faci modificari trebuie mers la rar sa iti modifice cartea masinii cu acte doveditoare la provenienta motorului pus pe masina etc.Daca ai o cunostinta la itp scapi mai usor trece cu vederea si gata ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ catalinrx25.eu am un fost golf gti cu motor 1.6d.asa l-am cumparat.e trecut in cartea masinii cu motor disel.

sa pot schimba motoare da nu stiu unde si ce tre sa faci sa fie legal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BULLDOG_razvan

Am trimis eu mail la RAR in legatura cu schimbarea motorului. Primul criteriu din cate stiu eu e sa fie cu acelasi tip de combustibil. Mai departe, daca e acelasi cod motor, dar serii diferite va va costa 120 lei cu tot cu trecut in carte si ce mai ii de facut (am facut asta), daca e alta serie de motor dar nu depaseste cu 40% puterea initiala, costa in jur de 600 RON. Daca depaseste cu mai mult de 40% puterea initiala sau functioneaza cu alt tip de carburant, este nevoie de teste dinamice si alte magarii care, dupa spusele celor de la RAR, costa de la 600 RON in sus. Cel mai sigur este sa mergeti cu masina si sa intrebat pe concret si veti primi un raspuns precis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect ce spune colegul de mai sus!si eu m-am interesat la RAR ,in toamna anului trecut adevarat,nu cred ca sa schimbat nimic de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin cautis

Salut, foarte bun topicul. Am si eu nevoie de niste informatii, momentan am un golf 2 1.6 benzina si vreau sa trec la 1.6TD, a mai facut cineva asta? ce hartogarii si care sunt pasii de urmat. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alin dumitru

Salut.

Tocmai am trecut prin asa ceva. Sa va spun cum sta treaba.

Nu va luati dupa povestile de genu "nu poti schimba sursa de energie(combustibilul)". Am avut pe masina 1,8 PL (benzinar) si din alte considerente am pus 1,6 D (diesel). Trebuie schimbat tot traseul de alimentare, inclusiv rezervorul.

Am fost la RAR (doar la cel din Voluntari se poate face asta) la sectia "Omologari artizanale". Acolo au facut pur si simplu un ITP clasic, dupa care au scris noile date in cartea masinii. Trebuie avute acte doveditoare la motor sau pur si simplu cartea masinii donatoare (cum a fost cazul meu).

A costat 750 lei, bani in care au intrat urmatoarele:

- ITP (se face obligatoriu);

- omologarea propriuzisa;

- autenticitate (in cazul meu, pt ca am vrut sa o trec pe numele meu).Daca nu vreti sa o inmatriculati costa cu aprox. 70 lei mai putin.

Mergeti in orice zi, de dimineata la 8 la RAR la Voluntari, nu trebuie programare. Toata treaba a durat pana la 11 cand am avut toate actele in mana. In fata mea a mai fost o singura masina.

SFAT: Nu incercati sa faceti treba asta la alte unitati RAR din tara, pentru ca o sa dureze foarte mult. Procedura ar fi urmatoarea: cei de la RAR-ul unde mergeti o sa faca verificarile, le trimit la Voluntari si se asteapta acceptul celor de acolo. O sa dureze poate si 2 saptamani.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un motor 1.6 D si as dorii sa ii pun sotiei mele pe masina ,interiorul de la un golf 3 cu punte fata si spate , servo , sitemul de franare si usi de la golf 3. Nu stiu daca am sa pot cupla partea electrica a bordului la motorul pe care il am. in ideea ca nu am sa pot pastra motorul de 1.6 D si v-a trebui sa il schimb cu cel de 1.9 D . imi poate spune cineva daca si cel de 1.9 D este la fel de bun ca cel de 1.6 d ; si daca se poate ce consum de motorina are cel de 1.9D? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@nitrox eod

eu am avut un golf 1(1981) cu motor 1.9D de la un pasat din 1992(asa zicea cel de la care l-am cumparat)

in oras am "masurat" un consum de 4.2litri.si afara nu prea m-a interesat.masina mergea ca vintul nu statea multi in fatza ei.

fiabil motorul si fara probleme.nu stiu ce cod avea.

akuma pentru cine are mai multe date:e greu de schimbat din punct de vede mecanic-tehnic?

eu am akuma un golf 2 cu 1.6td si as vrea sa-i pun un motor de 1.9 td sau tdi

care motor e mai fiabil si puternic(1.9litri)???

multumesc in avans de raspuns :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici si aici. Cele mai reusite proiecte in opinia mea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor am gasit un motor 1.9tdi cod 1Z.

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre posibilitatea montarii lui pe un golf2,1.6td 1991.motorul vine de pe un audi 80 avant cu 280.000km

in afara de motor ce alte piese mai tre sa am in vedere(motorul 1Z are calculator???)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic din cate stiu 1z,are din 93..94 debilmetru si o gramada de senzori ,arbore cotit ,pozitie ax cu came,supraalimentare,viteza, unitate de control injectie combustibil.Deci inclin sa cred ca are.Practic un un bunic al celebrului 1900 pd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,intrebarea mea e cum se poate trece un motor fara serie si cod in acte(de la 1.6 la 1.9 tdi),si raspuns la intrebarea lui dan66,o sa ai nevoie de o cutie de viteze de tdi de golf 3/seat deoarece audi are motrul asezat altfel fata de golf,o sa mai ai nevoie de suportii de motor si instalatia electrica a motorului,de la motor in tabloul electric,pedalierul o sa trebuiasca schimbat(merge de seat toledo/ibiza/passat intermediar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna.

Sunt confuz..nu de mult am gasit acest forum, si am citit tot ce am apucat..

Am o mare problema..nu de mult am devenit posesor de un golf2..problema e ca habar nu am unde sa caut seria de motor. Atasez o poza.. si incercuiesc locurile unde m-am uitat...si nu era.

Prorietarul anterior al masinii spune ca trebuie sa fie intre filtru de aer si motor, pe bloc.

Alta intrebare..cum dau jos filtrul de aer? Acel plastic rotund..

Imi cer scuze ca am postat in topicul lui altcineva, sunt nouvenit si nu ma lasa sa deschid un alt topic.

Multumesc mult Anticipat!

p.s ma gandeam ca unde zice proprietarul nu are cum sa fie, doarece cei de la rar nu cred ca demonteaza ceva..trebuie sa fie la loc vizibil..

inca o observatia..in carte scrie ca a fost repansionat de rar..

post-117130-0-26775400-1359727847_thumb.

Modificat de Ryobi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca a fost repansonat cauta pe o zona neteda probabil jos pe bloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!