Jump to content

Numerotare pini Sirena alarma


MihaiXp
 Share

Postare recomandată

NU. nu ai cum, deoarece ea comunica pe protocol LIN bUS cu modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Inteleg, nu imi ramane decat sa astept cablurile in Madrid si apoi sa ii fac proba. Multumesc, Al!

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut, am reusit sa instalez sirena pentru alarma OEM. Cand deschid capota (masina fiind incuiata) suna foarte tare, discontinuu. Ce ma pune pe ganduri e sunetul pentru inchis/deschis usi. Face doar un click, destul de puternic totusi, dar as vrea sa schimb tonul si nu reusesc. Am umblat si in "Adaptation" schimband de la 0 la 3 valorile cu "Test" si "Save", dar si in 46 Centr. Convenience am incercat sa pun pe Anglia, RoW...degeaba.

Sirena este pozitionata in partea stanga a grilei, cablurile fiind trase destul de profi printr-un "dop" din compartimentul motor si ajung in interior chiar deasupra modulului de confort. Am folosit siguranta nr. 34 din panoul din stanga bordului, neavand panou in drepta.

A fost destul de simplu, doar ca a durat ceva...

Cu respect.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 46 ar trebui sa ai de unde setezi intensitatea-muta pe tamper 5 sau pe o valoare mai mica decat ai acum, eventual pe alt sunet -discontinu sau alt tip-nu-mi aduc acum aminte exact ce mai era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si ras-varificat, are un singur ton si anume "click", indiferent ce setare ii dau (GB sau RoW), la aceeasi intensitate. La mine pune doar 10 tamper alarm si discontinuu. Oricum ar fi, sunt multumit! La adaptation chiar spune ca modificand valorile se modifica doar volumul si lungimea tonului.

Buba e ca dupa ce am facut toate probele astea, la autoscan nu mai poate accesa niciun modul de pe masina :(

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ai bifat configuratin horn block-de acolo nu ia setarile pre alarma. Decupleaza borna de pe baterie 5 min. S-a blocat modulul de confort. Se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siren configuration blocked nu e bifat, o sa incerc sa decuplez bateria astazi.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut si revin cu dovada vie a ceea ce am facut. Asa ramane, pentru ca imi place 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, Eexcalade si celorlalti colegi pentru ajutor!

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă salut. Acum, că am piuitoarea...aş putea să adaug senzori ca să țipe în caz că o lovește cineva? Cum făceam când eram mici, loveam cu piciorul în roată și PIU/PIU\PIU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar am vazut ca exista senzor volumetric pentru interior (pe topicul dedicat) asa ca ma mut acolo cu pretentiile astea :)

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala face altceva, si mai e si senzor de inclinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A mai aparut o problema in sensul ca am eroarea asta:

 
01134 - Alarm Horn (H12) 
            000 - -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 19
                    Reset counter: 199
                    Mileage: 125794 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2001.14.19
                    Time: 08:50:29
 

 

, insa atunci cand incui masina din telecomanda se aude sunetul sirenei, adica acel beep.

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KISSKY, bipuie si cand incui si cand descui? Vezi ca ai undeva in meniul BC optiunea "ATA confirm" care, daca e OFF...ori la inchis, ori la deschis nu bipuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face beep si la închis si la deschis dar am eroarea si nu se sterge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, schimba sirena, este defectă, acum 2 zile mi s-a intamplat acelasi lucru. Daca o desfaci o sa găsesti bateria cursa înăuntru.

Salut, schimba sirena, este defectă. Mi s-a intamplat la fel acum 2 zile. Daca reusesti sa o deschizi o sa vezi ca bateria cursă înăuntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 17.06.2011 at 9:34 PM, alexdanny said:

am gasit.o...bateria din interior e crapat iar acidul a curs si ars cam tot pe acolo...are cineva habar de un pret,pt o noua sirena?

salut, cum ai desfacut goarna? sirena in sine? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este lipita, deci fiecare o desface cum poate. Oricum, nu prea ai ce repara la ea, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, F l o r i n said:

este lipita, deci fiecare o desface cum poate. Oricum, nu prea ai ce repara la ea, din pacate.

din cate am inteles are baterie in interior? eu nu am reusit sa o desfac dar am masurat tensiunea si am curent (12v) dar nu face nimic! cand dau cu vcds-ul imi spune ca nu are comunicare.

Modificat de mikutzu99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai ca am gasit o gramada care nu au probleme cu bateria ... sa curga in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sugestie unde pot sa caut problema cu comunicarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai verifica cablajul - firul de lin pana in modulul confort - atunci goarna este de vina, avand in vedere ca alimentare ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am verificat cablul de la lin la modul pentru ca nu am desfacut torpedoul (am citit ca prin zona pe acolo se afla)ca nu stiu cum si ce sa caut acolo? niste poze aveti sa puneti unde duce firul minunat?? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!