Jump to content

Climatronicul nu ajusteaza automat turatia ventilatorului


matcat
 Share

Postare recomandată

Salutare

Masina din semnatura (B5 din 2000), clima automata.

Nu sunt sigur daca este o problema sau nu: nu se modifica automat turatia la ventilator in functie de diferenta intre temperatura ceruta si cea existenta in masina. Eu parca stiu ca in momentul in care este diferenta mare intre cele doua temperaturi ventilatorul este "rugat" sa bage mai mult aer iar cand tind sa se egalizeze ventilatorul o lasa mai moale. Gresesc eu?

Merge reglata turatia butoanele de pe clima. Aerul este dozat in mod automat, doar turatia ramane constanta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

So... clima automata de pe Passat B5 gestioneaza pe langa temperatura aerului bagat in masina si TURATIA VENTILATORULUI?

La mine doat temperatura, turatia NU.

Modificat de matcat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...categoric se modifica si turatia ventilatorului la climatronic. De exemplu, la mine, si pe modul econ, acum (la cateva grade celsius afara) daca am clima setata pe 22 de grade si o singura linie la ventilatie, in momentul in care stabilesc temperatura climatronicului la 27-28 de grade, turatia ventilatorului se duce singura aproape de / sau chiar la maxim. Iar in momentul in care s-a atins temperatura interioara ceruta, turatia ventilatorului scade pana la o prima linie mica. La fel se intampla si daca trec climatronicul pe modul degivrare, chiar si daca nu mai schimb temperatura.

Modificat de dbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se modifica turatia la ventilator nici cand e pe degivrare. Doar din butoare...

Daca imi poate da cineva vreo idee ce sa verific sa gasesc cauza as aprecia foarte mult :)

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceiasi problema. Climatronic-ul, nu i-si modifica singur turatia. Eu am schimbat modulul climatronic, din cauza ca nu afisa temp. exterioara si sa dovedit ca el era de vina, si am pus unul de pe un passat din 98 cu alt cod. Merge foarte bine, atata doar ca nu i-si modifica singur turatia in modul auto. Cel original i-si modifica singur turatia. Poate aceasta functie s-a introdus abia din 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

so... daca se dovedeste ca aceasta functie a aparut dupa 2000... se poate schimba dump-ul cu unul mai nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate! Am incercat eu vreo 3 module de b 5,5 mufele se potrivesc dar nu afiseaza nimic si nu raspunde la nici o comanda. Passat-ul tau din ce an este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu este din 2000 (am scris in primul post)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am verificat si pe alt B5 daca climatronicul ajusteaza automat turatia ventilatorului si am vazut ca NU!

La un B5.5 turatia este gestionata automat.

Se pare ca nu este nicio defectiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Passat B5 isi regleaza singur turatia ventilatorului atunci cand este pe auto. De exemplu iarna cand este foarte frig si il dau pe auto nu va sufla aer cu putere atata timp cat motorul este inca rece, va incepe sa sufle pe la picioare si cred ca trece automat si pe recirculare o perioada. Parerea mea este ca atunci cand este dat la o linie , sau la maxim (nu cand este pe auto) nu va face nici un reglaj automat.

Modificat de Gelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine si la celalat B5 pe care am verificat, cand este pe AUTO turatia ramane constanta la 4 liniute. Cand mai ajung cu vag-ul la ea voi posta codul de la CLIMATRONIC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

nu este logic.....frig in masina...dau caldura la maxim....si imi da ventilatia la maxim automat......pana se fac gradele inebunesc de frig....parerea mea.....la mine nu influienteaza turatia ventilatorului si asa mi se pare si normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!