Jump to content

Dotari Fabia


seventeen
 Share

Postare recomandată

Am de gand sa cumpar de sarbatori o Fabia. Ma uit pe siturile dealerilor de cateva zile si am cateva nelamuriri. Daca ma poate lamuri cineva as fi recunoscator.

1. Am auzit ca nu se mai livreaza nici un model de Fabia fara Jante din aliaj. Este adevarat? Daca da, de ce sunt inca trecute ca optionale peste tot?

2. Nu vad ca optiune Aer conditionat ci doar Aer conditionat automat la orice model. De ce? Iar pentru modelele care au deja Aer Conditionat, care ar fi diferenta de pret la Aer conditionat automat, ca am un singur pret de 800e si cred ca e prea mare...

3. Fabia are in dotari Inchidere centralizata, right? Atunci ce-ar trebui sa aleg din astea: Inchidere centralizata cu telecomanda, Alarma + Inchidere centralizata + telecomanda, Alarma pentru PD1 (adica prima varianta...)

Damn, nu e chiar asa de simplu cum credeam.

Daca aveti ceva documentatie din care sa inteleg mai clar ce si cum, va rog sa ma ajutati...

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu chiar (la avantaj ma indoiesc), si oricum ei ofera un model (sprint pe 14") iar in oferta sunt alte modele si inca o alta dimensiune (15")

2. Acel aer conditionat automat, in cazul Fabia, nu este climatronic (daca la asta te gandeai) ci este vorba de o instalatie semiautomata practic. Ceva intre o instalatie de a.c. uzuala si un climatronic; are notate pe grila butonului pentru temperatura cateva valori ale temperaturii (de ex. 18, 22 grade). Iarasi i ncazul unor variante de echipare sau promotii (elite) este oferit

"gratuit"

3. Pai da, dar si inchiderea centralizata o poti comanda din : bagand cheia in butuc si rotind ; cheia sa aiba o telecomanda (incorporat 1sau 2 butoane) ; poti avea cheie tip briceag la care se poate pune si alarma.

Cred ca ar fi mai util sa scrii in primul rand ce te intereseaza ca si nivel echipare sau oferta si apoi ce optionale ai dorii, pentru a fi mai usor.

Modificat de Aer Curat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 si 2 - ti-a raspuns AerCurat

3 - Daca nu vrei sa-ti pui alarma atunci cel mai ieftin este nu-ti iei nici una dintre alea sau Inchidere centralizata + telecomanda. Altfel, poti sa-ti pui Alarma + Inchidere centralizata + telecomanda. Dar mai ai o posibilitate : alarma (care-ti va da si o telecomanda) de la dealer sau de la alt service autorizat (ca sa nu-ti pierzi garantia la sistemul electric)

Oricum, cele mai multe/precise informatii le afli sunand la un dealer si discutand un cu un reprezentant de vanzari. Noi aici putem sa te sfatuim despre utilitatea unui optional sau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu dotarile euam luat o mica teapa :lol: La versiunea Elegance, in lista de accesorii, la optiunea "Suport pahar in consola centrala" (in dreapta radioului) era trecuta suma de 0 euro... si informat din catalog ca e standard la Elegance nu mi-am mai batut capul cu el... dar trebuia trecut pe comanda. Plateai 0 euro, dar daca nu-l ceri nu-l primesti. Asa ca acum ma oftic de cate ori ma gandesc. Nu ca mi-ar trebui, dar nu-l are si asta ma sacaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Rodeo : Da, este destul de enervant. Mai ales ca este f. posibil ca el sa fi fost prezent in dotarea masinii, in momentul initial. Ciudata intamplare si mai ales faptul ca agentul de vanzari nu te-a averizat asupra acestui aspect.

Macar sa fie asta tot necazul, si sa stapaniti voi sanatosi si fara probleme masinile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

despre inchiderea centralizata cu telecomanda, din propria experienta pot sa spun ca situatia e asa : masina Fabia classic, nu are inchiderea standard, asadar trebuie pusa ca optiune si e undeva pe la 150 E .. daca mai are si telecomanda se mai pun 94 E si e in jur de 244 E .. faza e ca unii dealeri nu au configuratorul la fel de destept cu cel original (skoda.ro)! eu cand imi configuram Avantaj-ul .. vedeam ca nu exista optiune decat telecomanda la inchidere care e 94 si pe avia sau brady era inchidere + cheie = 244 E si asta te induce in eroare ... chiar daca era vorba despre acelasi avantaj.

in principiu, dotarile .. daca sunt standard, si au upgrade-uri ca sa le zic asa, se mai plateste doar diferenta pana acolo .. ex : airbag pasager simplu in jur de 130 E, si cu dezactivare 169 E .. daca are airbag-ul pasager standard, se mai platesc doar 39 E ptr optiunea asta (sper ca e de folos ce zic, si nu stie deja toata lumea :)

indiferent de dealerul de unde veti cumpara masina, eu recomand totusi PBA ptr configuratorul lor (Acelasi ca si pe Skoda.ro) e oficial si detaliile sunt 100 % corecte (preturi + denumirea optiunii)

:) ce mult am scris ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare ptr cine poate sti exact .. optiunea "PD1" - Inchidere centralizata cu telecomanda - inseamna inchidere centralizata pe cheie ??!?! sau e o telecomanda odioasa care sta spanzurata de cheia masinii .. cea care era si la inchiderea fara telecomanda ? Am gasit 2 coduri - > BKA 400 001 A si PD1 ... eu am comanda ptr PD1 ... :huh: sper sa fie inchiderea direct pe cheie, eventual daca o mai are cineva i-as ramane super recunoscator daca mi-ar trimite o poza ceva :P

thanks !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea pe cheie se numeste tip briceag vezi daca e aia dar dupa ce am gasit eu dupa codul dat de tine este telecomanda cu 2 butoane

telecomanda3gv.th.png

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel .. si ptr ceilalti care poate se mirau de "problema" mea cu cheia ;) ... inca nu e nici una, dar ma temeam ca am platit ptr "remote control" si chiar imi dau o leshinata de telecomanda .. care e si urata pe deasupra ;), spre norocul meu am gasit versiunea de cheie ce voi primi si eu ..

am impresia ca aceasta telecomanda urata, e de fapt .. "accesoriu" de instalat dupa ce ai deja masina, impreuna cu instalatia de inchidere centralizata, nu e optiune primara .. cand configurezi masina ;) .. m-am linistit si despre asta acum ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:) De la vechea masina am ramas cu obsesia bateriei! Stie cineva cu ce fel de baterie vine (de la mama ei din Cehia) Fabia 1,2 HTP? De 35, 44, 55 Ah (nu cred ca mai mare de atat)? Este cu sau fara intretinere (ca nu mai vreau sa stau sa torn apa in ea)? Si cam cat v-a tinut? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Skorrida Red: Nu am retinut ce capacitate are bateria, dar nu cred ca este prea mare... Teoretic este baterie fara intretinere, dar uneori (interval de 6 luni) mai trebuie completata cu apa distilata :) Nu sunt niste baterii prea grozave.

Later edit: Mersi, dl. horgarban... :) AKUMA se numeste bateria de pe Fabia mea.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca bacteria e de 45 Ah. Si e AKUMA. Made in Cehia.

Atata stiu. A si a mea e tot AKUMA, dar e mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!