Jump to content

VR6 2.8 sau VR6 2.9 syncro?


izu89
 Share

Postare recomandată

Stima si respect. Am o foarte mare nelamurire...un tovarash de-al meu detine un VW golf 3 vr6 2.8, iar el doreste foarte tare un VR6 2.9 SYNCRO. Ma puteti lamuri si pe mine...in afara de marea, super marea diferenta de 15 cp in plus si extraordinara tractiune "4x4" ce alte avantaje ai la aceasta versiune de 2.9? Am auzit ca diferentialul se sparge la plecari mari de pe loc la 2.9, fiind puterea putintel mare pentru acel diferential. Va multumesc si astept cu nerabdare opiniile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 15 cai in plus si 4x4 nu e o diferenta considerabila... ce ai mai vrea sa faca, cartofi prajiti?

Se sparge diferentialul, il face 4motion si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai de asta am deschis topicul...sa aflu cat mai multe diferente pe care 2.9 il face mai special cum spun unii de 2.8

s-ar putea pune syncro pe 2.8? daca se ia un alt sasiu de syncro? ce dezavantaje ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez de pe un forum (2.8 golf vs 2.9 corrado):

Ive had both of these cars and If your talking about acceleration and speed in a straight line then no, the difference is very minor and barely noticeable...your best bet is to put cams in the Golf's 2.8 and enlarge the throttle body and your going to be up and over the 2.9 corrado's output power anyhow. Its much cheaper and less work too. Throw in a chipped ECU and its easily faster than the 2.9 VR6.

Se poate pune syncro, dar iti trebuie alta caroserie si cred ca iesi infinit mai ieftin daca il cumperi syncro 'din fabrica'.

Desigur, de la syncro poti urca mai sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta m-am gandit si eu..dar ce am vrut sa spun...daca ii cumpar syncro "din fabrica", adica caroseria cu tot sistemul syncro...as putea utiliza motorul de 2.8 la acest sistem de tractiune integrala? adica motorul ar functiona la parametri normali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Eu sunt cel cu vr6 2.8 si nu stiam ce sa fac:sa bag bani in asta sau sa o vand si sa cumpar syncro care e mai scumpa(uneori foarte scumpa)si sa investesc bani in acel 2.9 care din start are cuplu un pic mai mare(avantaj)si din fabrica are tractiune integrala,iarasi un foarte mare avantaj.Multumesc Izu pt ajutor si celorlalti pt sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am prospectat adineauri mobile.de, preturile variaza intre 3000 si 6000 pentru un 2.9 syncro, la care mai adaugi taxa de inmatriculare vreo 4000 EURO si iesi cam cat 2 loganuri.

Grea decizie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa mai iei din afara in momentul de fata...cu extra-taxa de prima inmatriculare...mai bn lasa...in romania sunt pe la 5000 euro 2.9 syncro...bun materialul despre Vento VR6 Turbo 4motion...dar muulti bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un corrado vr6 foarte frumos si foarte tunat,a participat la multe expozitii...in fine il da cu 16 000 euro,tractiune integrala si vro 600 hp.Bate un ferrari de 300 000 euro fara probleme ador treaba asta:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vorba de ala din Iasi, are ~400 de cai, se poate ajunge la 600 cu el dar banuiesc ca nu cu setupul actual. Oricum e senzatie masina :icon_thumright: am vazut-o si live

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Alte pareri in legatura cu acest VR6 2.9? vreun posesor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!