Jump to content

computer de bord G2 GTI16V


SamuraiJerk
 Share

Postare recomandată

buna,

am un Golf 2 GTI 16V motor KR.

computerul de bord indica valori aberante pt consum mediu si instantaneu, si la fel pentru km parcursi si restul informatiilor

singurul lucru afisat corect este temperatura motorului

vreau sa repar compuerul de bord sau sa il schimb daca nu se poate repara,

stie cineva un service unde sa repar sau o sursa de unde sa iau piesele necesare?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu. Se intrerupe cablajul bordului, care e dintr-o folie de plastic.

Daca iti arata consum mare, e problema la senzorul de la vitezometru. Ala se afla chiar langa mufa unde intra cablul de la vitezometru. Vezi in primul rand daca ai cablajul intrerupt.

Eu am facut strapuri si merge si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

pentru verifica panoul trebuie demontat bordul complet, corect? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vezi si daca bateria este buna sau , daca incarca corect releul.am patit si eu exact la un gti 16v cand era bateria slaba, si poneam motorul totusi indica valori aberante la toate indicatiile mai putin temperatua externa. verifica si asta zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi si daca bateria este buna sau , daca incarca corect releul.am patit si eu exact la un gti 16v cand era bateria slaba, si poneam motorul totusi indica valori aberante la toate indicatiile mai putin temperatua externa. verifica si asta zic eu.

dar daca bateria e slaba, imi indica in loc de 100 grade 200 grade, am patit de cateva ori iainte sa schimb bateria acum 2 ani.

bateria e buna acum, si imi afiseaza in jur de 35 l/100km consum (cand ea consuma in jur de 12)

in afara de asta, timpul de calatorie cred ca e corect, si numarul de kilometri parcursi cred ca e corect

problema cea mai spinoasa ramane consumul mediu si imediat care sunt incorecte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!