Jump to content

Inlocuire sticla far


codrut mitulescu
 Share

Postare recomandată

codrut mitulescu

daca inlocuiesc geamul farului, cu striatii(pentru ca l-am spart, ca tampitul, intr-o vectra) cu plexiglas sau geam normal mai lumineaza ceva ? imi iau amenda?

ajutati-ma va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amenda nu iei dar o sa bata aiurea. Striatiile alea dirijeaza unda de lumina spre sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acele striatii au rolul de a focaliza lumina intr-un anumit mod, in functie de faza de iluminare care este folosita. Nu spun ca nu ar lumina bine si cu sticla clara, doar ca ar fi diferenta de luminozitate. Acele striatii actioneaza, oarecum, ca un fel de lupa.

Modificat de catalos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

mersi mult pentru raspunsuri. am pus deja 1 geam ca sa pot merge si eu cateva zole pana gasesc 1 far la 1 pret corect. daca nu, si vad ca-i ok asa incerc cu plexiglas ca e mai rezistent decat sticla normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

nefiind prea bun la bricolaj nu mi-au iesit ca cele aftermarket cu geam clar si calitatea imbinarii geamului cu farul cam lasa de dorit. am pus prea mult poxipol si s-a raspandit p-acolo si geamul e ca 1 cd pe cand cel original are o margine ca o "cratita"(scuze comparatia dar nu stiu cum as putea descrie altfel) care face ca sticla sa iasa putin in afara iar asta e la acelasi nivel cu farul.

despre lumina:lumineaza mai bine decat sticla aia striata doar ca n-o mai disperseaza la fel,e mai mult focalizata in fata dar nu prea bate pe margine. oricum se veda mai bine.

post-25328-0-58948600-1297576363_thumb.j

post-25328-0-88582100-1297576374_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E sticla termorezistenta? daca nu e o sa iti crape in 2 3 bucati :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

nu, e geam normal si pana acum am facut cam 500 de km fara crapaturi. oricum cand se vor crapa cred ca se va intampla din cauza pietricelele de pe drumuri. oricum momentan e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

prea mult chin pentru nimic, un far NOU pe Depo sau Autolights e mai putin de 50 lei, chiar daca nu este aceeasi calitate ca si Hella sau Bosch, este NOU si nu "bricolat" din geam de casa ;)

Modificat de sita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la oamenii astia de la "piese-caroserie" am sunat eu sa cumpar 2 faruri pentru upgrade-ul la FX-R, am reusit sa dau de ei dupa cca jumnatate de zi de sunat la toate numerele au reusit sa imi raspunda, le-am spus ce vreau, ce cod au piesele pe site-ul lor, cat costa si restul de detalii, si au spus ca ma suna ei imediat, sa astept. au trecut 3 saptamani si ceva de atunci, de aproape 2 saptamani am instalatia de Xenon cu lupele pe masina, si ei inca nu m-au sunat. din partea mea, un feedback negativ pentru acest site/vanzator. daca la vanzarea unui produs se comporta asa, la o reclamatie de defect sau interventie pe garantie oare cum se comporta?

on-topic: am pe masina geamuri clare de far, din plexi-glass (sau cum naiba s-o scrie), lipite cu poxilina, si vad ca stau bine, farurile nu se aburesc, nu a intrat nici praf inauntru sau alte oratanii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GVP asta e de mk2 :rolleyes:

@ mihai TD, u ai sticla de plexi clara pe lupe si cu xenon, daca pui un bec halogen normal nu o sa-ti bata deloc, sticla de far are niste striatii, nu sunt facute degeaba ele asa :)

Modificat de sita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, nu am opservat ca e de mk1 :vaidecapulmeu:

Modificat de GVP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!