Jump to content

Octavia tdi


6 6 - S I O

Postare recomandată

Plecand din cel mai mic motor tdi de 90 cp . Din pasiune pentru tuning si curse (402m) am inceput sa modific acest motor . Am inceput cu un soft de la 90 la 122cp a fost fun la inceput dar m-am plictisit destul de repede de aceasta crestere si am urcat mai sus la niste duze de injector si un soft aferent duzelor am o putere de 163cp testat .

Acea turbina si-a facut viata si a cedat in cele din urma am trecut la o turbina mai mare de la Mbituning . Am ajuns la 183cp testat dupa care a inceput 'balamucul' multe victime intr-un final iar m-am plictisit de acea putere si am modificat urmatoarele :

-Turbina modificata

-Injectoare marite

-Pompa motorina modificata

-Pompa motorina suplimentara

-intercooler + traseu admisie

-Evacuare turbo-back

-Arcuri FK -50mm

-Amortiozoare Bilstein B12

-Jante Motec 15" cu anvelope Toyo R888

-Geamuri plexiglas

-Capota si hayon din fibra de sticla

-Discuri frana marite de la 280 la 288 EBC

-Masina este usurata de la 1385KG pana la 1100KG (proprie)

-Chiptuning

-Ambreiaj sport stege 3+ 550ltbf

-LSD

-bucse Powerflex

-Filtru aer ITG

-Galerie admisie custom

-MAP senzor schimbato

-MAF senzor schimbat

-Scaune sport

Toate au fost achizitionate de la www.mbituning.ro

post-85466-0-40424900-1297289650_thumb.j

Link către comentariu

pot sa zic ca masina o cunosc chiar pe buzunarul meu...........stiu parca de la tulcea ca ai scos un timp apropiat de un 13 secunde si ceva......tineo tot asa.......:Driver:

Link către comentariu

la Tulcea toata lumea stie ca au o cronometrare mai buna am scos 13.23 cel mai bun timp de 2 ori 13.32 si cel mai prost 13.6.

Link către comentariu

o lista impresionanta de modificari

altceva in afara de WOW...nu am de spus, stiu masina destul de bine, trage inspaimantator de bine, sunetul e fenomenal pentru un TDI.... care culmea e si rotativ (taca-taca... exact ca un tractoras)

felicitari Robert a.k.a SIO pentru modificari

asteptam mai multe poze cu interior (ce a mai ramas din el) , exterior, si neaparat o fisa dyno

P.S: sari si tu de 300 CP anul asta ??

Link către comentariu

merci pt sfat, stiu ca oricind pot conta pe tine si cu ajutorul tau imi va trage si mie troaca

Link către comentariu

multumesc pt apreciere iar in legatura cu turbina toate informatiile necesare le poti gasi pe www.mbituning.ro sau la tel.0722.66.96.06

Link către comentariu

inteleg ca vrei sa faci reclama insa nu sunt absolut deloc interesat de niciun site de tuning si in plus pe site scrie doar "turbina marita" , pompa modificata (cu ce???), inejctoare marite (de care???) sau e secret? ambreiaj sport stage3 (ce firma, cu volant usurata sau clasica?, nici un fel de detalii suplimentare... Atunci pentru ce iti prezinti masina? pentru un filmulet pe youtube? super tare

intrebam pur si simplu,eram curios,doar de aceea e forum. nu iti fie frica, nu va fura nimeni ideile. Daca te uiti mai atent pe aici ai sa vezi ca sunt multi forumisti care si-au modificat masinile fara sa apeleze la asazisele firme de tuning. De aceea nu vom ajunge niciodata ca si tdiclub... :ceuameni: bafta in continuare

Modificat de RedFighter
Link către comentariu

daca toti fac i si fac tuning de capul lor vor sta numai in sevice-uri.......aici nu e vorba de publicitate....e vorba de investitie si idei realizate in timp......

Link către comentariu

daca erai doar curios ce turbina am,raspunsul pe care l-am dat este suficient(turbo modificat)

daca doreai sa ai si tu un tdi la fel de puternic eventual ma sunai si vorbeam in privat,nu puteam sa iti ofer totul pe tava dupa ce eu am bagat mii de euro si nu glumesc in teste, motoare sparte,cuti de viteze rupte,turbine bubuite etc. sa vad cu ce da rezultate mai bune,probabil tu asta asteptai din aceasta prezentare si poate daia am ajuns cel mai rapid ALH DIN ROMANIA ca nu am aplecat urechea la ce scrie pe forumuri in general si d-aia am apelat la "asa zise-le firme de tuning" ,apropo cind vei ajunge vreodata macar sa stai linga acel audi a5 pe 402m, poate atunci nu imi va fi frica ca imi va fura nimeni ideile. :ceuameni:

Link către comentariu

da cunosc foarte bine acesta masina si trage exceptional de bine in ea sau investi forte multi bani nu mai spun munca nopti ne dormite etc si nu se pot spune secretele muti cai inainte sio

Link către comentariu

Foarte bine zis SIO si YAM .

toti cred ca daca intri pe un forum trebuie sa gasesti tot legat de tuning si ce exact sa pui pe masina sa ajungi la XXX cai putere.

Link către comentariu

Chiar ca :ceuameni:

Pe un forum in strainate s-ar posta toate modificarile fara atatea secrete. In unele cazuri se pare ca e nevoie de Wikileaks :lol:

Ne-ai lamurit cu lista de modificari. Daca sunt secrete pentru ce mai postati masinile pe forum? Sa te lauzi ca ai cel mai tare ALH DIN ROMANIA?

Pe forumul asta e totusi alt nivel de cultura fata de forumurile de tuning din Romania, fara asa multi aplaudici.

Link către comentariu

daca esti un benzinar frustrat ca se poate si din un diesel face masina de drag, poate tu gasesti pt benzina mai multe informati despre tuning eu nu am gasit mura in gura

Link către comentariu

B99YAM reciteste mai atent postul meu. Am zis ca nu e cel mai tare? Eu am dat doar copy paste din citatul "[...] si poate daia am ajuns cel mai rapid ALH DIN ROMANIA ca nu am [....]"

Chiar nu ma pasioneaza daca e sau nu cel mai tare, din partea mea sa fie cel mai tare ALH de pe planeta doar ca pentru ca un topic sa fie de calitate ar fi nevoie de mai multe detalii. Si decat un topic zgarcit....

O asa comunitate e pentru a impartasi sfaturi si pareri. Sunt si alti useri care au bagat o gramada de bani in masini pe modificari si au revenit cu sfaturi, review-uri pozitive si negative pentru a ajuta si pe altii. Nu au tinut totul pentru ei. Faptul ca ai incercat ceva nou si ai pierdut multi bani, respectul nostru. Daca nu vrei sa ne prezinti si noua, nu ne prezenta deloc si gata. Sunt locuri unde iti poti prezenta masina fara ca altii sa poata pune intrebari si asa problema e rezolvata.

Da sunt foarte frustrat :icon_thumright: mai ales ca ma intereseaza foarte mult capitolul drag racing...

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Nu imi place ideea de a te baga ca musca-n... stiti voi. Dar ideea de forum insemana altceva, mai ales cand iti prezinti masina. Scopul e de a invata unul de la celalalt si nu cred ca e cazul precum pe alte forumuri unde isi umfla baietii aripile, barile etc sa fie el unic. Iar banii bagati in masina i-ai bagat pt satisfactia ta atunci cand o accelerezi. Daca vrei sa impartasesti acea satisfactie prin prezentarea masinii... e frumos sa spui si cum ai ajuns acolo. Spor la modifcari si cat mai putine reparatii.

PS: poate prin prezentarea masinii aici vei afla de la alti useri lucruri care iti vor creste puterea si de care nu aveai idee.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

sio

Trebuia sa faci poza Octaviei cu o prelata pe ea. Era mai interesant sa ne chinuim sa ghicim ce marca e, e prea mic suspansul lasat in legatura cu marca elementelor de tuning.

In plus, ne-am saturat de proprietari care fura unii de la altii secrete tehnice importante si-si tuneaza masinile dupa ureche. :blah_: Nu mai merge asa. E vorba totusi de tehnologie de ultima generatie. Pai, de exemplu, daca NASA ar permite oricui sa se inspire din tehnologia lor acum am fi prezentat in aria "Masina mea" nave spatiale. Asa nu se mai poate... :blah_:

Si daca tot afirmi ca ai "cel mai rapid ALH de pe planeta", sa stii ca poti extrapola linistit in "cel mai rapid ALH din galaxie", ma indoiesc sa mai existe ALH-uri in alt loc decat Terra. :blah_:

Bafta in continuare, dar cu atitudinea asta sper ca pe alte forumuri. :ceuameni:

Modificat de iepumare
Link către comentariu

am inpresia ca te deranjeaza mai mult ca am zis ca este cel mai rapid din romania(nu din galaxie,rerra)care este problema ca nu am vrut sa spun ce fel de turbina am, ai fi apreciat mai mult sa spun baliverne sau la injectoare ca sunt de nu stiu ce motor.

daca vrei sa iti facem si tie un diesel rapid doar trebuie sa ne suni,daia am lasat nr.de tel. dar info gratis nu se poate

Link către comentariu

omule! ce mare lucru sau de ce trebuie sa te certi cu lumea daca spui si tu din ce ai scos tu cai............ce modificari ai?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!