Jump to content

S2 1.4 TSI vs 1.6TDI


jepcarusam
 Share

Postare recomandată

Revin si eu cu niste impresii legate de 1.6 tdi. La fel ca multi de aici sub nici o forma nu recomand 1.6 tdi pe superb, mai ales pe cutie cu 5 viteze. Intr-adevar motorul este un pic cam lent. Cred ca problema survine din doua motive majore unul ar fi cutia , al doilea ar fi softul motorului. Referitor la cutie aceasta este foarte lunga optimizata pentru consum(in afara am scos chiar si 4.5 si fara probleme foarte mari). Cei care au dsg cu 7 viteze nu se plang de motor la fel de mult ca cei care au manuala.Chiar am citit in pe forumuri germania pe cineva care are scout 1.6 tdi 4x4 cu 6 viteze si e super multumit de motor.

A doua problema ar fi softul in sensul ca de multe ori(desi poate fi subiectiv ) simt ca motorul ar trage si fara nici o explicatie se plafoneaza , interpretarea mea ar fi ca se intampla din soft.

Trebuie sa recunosc ca initial am fost dezamagit(in cazul meu oricum nu se punea problema de tsi din cauza consumului indiferent de performante), intre timp m-am obisnuit si sincer mi-e destul de drag motorashul mai ales ca e silentios si cred ca e un motor ok dar sub nici o forma pe superb.

Cine are curaj poate face o resoftare am vazut un stage 1 la 125 de cai urcat ceea ce cred ca va fi ideal.

Legat de 1.4 tsi cu riscul de a parea obtuz , e pacat de pus un motor cu 1400 cmc chiar si cu 122 de cai(care oricum sunt putini in cazul de fata) pe o masina din aceasta clasa.

Recomandare clar 2 l diesel sau 1.8 tsi

p.s pe net am citit zvonuri cum ca viitorul golf 7 va avea 1.6 tdi cu 110 cai deci probabil si baietii s-au gandit sa mai creasca un picutz puterea

Modificat de alexxb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Scout-ul nu beneficiaza de 1.6 tdi. Pentru el sunt disponibile doar 2.0tdi si 1.8 tsi.

octavia Combi are 1.6 tdi 4x4.

Am mers cu 1.4 tsi pe superb si este decent. In niciun caz sa nu credeti ca va veti simtii ca intr-un Logan de 1.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!