Jump to content

Despre burdufurile de planetare


doctorul
 Share

Postare recomandată

Subscriu la Spidan-la 2 passat uri b5.5 am schimbat toate 4 burdufurile si sunt impecabile dupa "hard usage"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare.Am si eu o problema,am schimbat burdufele de la planetare cu unele spidan si nu după mult timp cand m-am uitat la ele am văzut ca tind sa se tragă înăuntru,am desfăcut colierul cel mic si și-au revenit dar după un timp fac la fel.Ce pot sa le fac?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un sant acolo,pe tija,n-are cum sa fie nici prea intins nici prea strans..mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l asa. Sa fie sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa schimb capetele de planetara .

A pus cineva Vaico sau Meyle ?

Cam cat se cere manopera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Cate grame de vaselina se baga in burduful dinspre roata?

Pana acum cumparam burdufe GKN si veneau cu doua plicuri. Astazi am lasat service-ul sa imi comande pisele si au adus ruville cu un singur plic de 100 grame.

Am bagat cele 100g si ar mai fi mult spatiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Un singur plic e suficient daca e pus in capul de planetară, Nu in burduf. Burduful are rol mai mult de protectie impotriva apei, prafului si alte gunoaie/mizerii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am cumparat burduf facut de SKF, care avea doua plicuri a cate 80g vaselina. Am pus un plic in articulatie si unul in burduf si am reusit sa inchid planetara fara sa iasa vaselina.

Raspuns: 160g Vaselina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
CristianVasile

Salut!
La masina din semnatura am observat ca burduful de la planetara este crapat, insa nu am observat pana acum sa faca zgomote in curbe. Se schimba doar burduful sau planetara impreuna cu acesta? 

Exista mai multe tipuri de planetare? Mi-a zis cineva cum ca ar exista mai multe tipuri si trebuie sa dea jos roata ca sa vada exact despre care e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vanzatorul e nepriceput, exista mai multe tipuri. Daca stie ce sa caute, iti da exact capul de planetara potrivit.

La tine insa teoretic trebuie doar burduf cu vaselina. Dar nu astepta mult, ca o sa fie nevoie si de cap. De asemenea, demonteaza si actualul cap, il speli bine in benzina si apoi il pui la loc cu noua vaselina si burduf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!