Jump to content

Despre burdufurile de planetare


doctorul
 Share

Postare recomandată

si n a aruncat vaselina,nu nimic?e curata zona?

iei frumusel 2 soricei de aia de plastic,si ii pui acolo,unul langa altul(vezi cat de "ingusti" trebuie,sa incapa doi acolo),tai surplusul coditei,si...gata!:)

crede ma ca tine fara probleme.periodic mai arunci un ochi de control!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Exista coliere ca si cele originale la orice magazin de piese auto. E vreo 2-3 lei unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era bine sa ii mai bagi vaselina daca ai pierdut pe langa burduf..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista coliere ca si cele originale la orice magazin de piese auto. E vreo 2-3 lei unul.

n am avut idee.e bine de stiut,dar sta belea si cu soricei,si in plus,la mine au fost usor de taiat,de fiecare data cand am vrut sa fac sa dispara "vidul" ala tampit care se facea inauntru:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna;

Am cumparat un passat 3bg avf si in curbe spre dreapta im trocane destul de tare nu ii sunetul de cric cric ci troc troc mai mult. Cred ca ii capu e planetarea deci burduful spart. Suna si in cure mici este grav tare? Risc sa pied roata?

Imi putei spune ceva coduri cu burdufe si marci de calitate, nu neaparat OEM. Vreau sa le iau de pe net.

Ce parere aveti?

Merci

Hae a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu risti sa pierzi roata, ca roata e prinsa in fuzeta.

Poti vedea daca burdufurile sunt sparte daca intorci rotile la maxim. Eu zic ca daca e spart nu suporta un drum pana in RO, dar asta e doar parerea mea...

Normal pe ala din stanga trebuie sa-l verifici... daca de acolo se aude cand iei curbe la dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers peste 50.000 de km cu capatul de planetara troncanind in draci. Deci poti merge linistit daca nu-ti bati joc de masina.

Cuata GKN si n-o sa fii dezamagit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

@ninu: sfatul meu este sa cumperi burdufe OEM. Te tin cel putin dublu fata de cele GKN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,Jonny sti cit costa burdufurile oem.eu am pus GKN,la 90 lei ,sper sa tina, numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Anul trecut m-a costat 113 lei cu reducere 20%, cumparat de la reprezentanta VW din Oradea. Acum n-ar trebui sa fie mai mult de 130-140 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Deci carie chair daca volanu este virat putin si accelerez normal . Cand virez stanga nu dreapta m-am gresit si sunetul se aude in partea dreapta.

Nu stiu de unde sa le cumpar, de aici din fr sau din ro. Aveti un cod OEM?

O sa merg cu el asa pâna in tara ca cat dau aici pe manopera mai cumpar unu.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la mine au fost 30 de grade si in pauza de masa se auzea cariitura mai tare sa ii pun ceva vazelina, si de ce nu pot sa localize problema. trebuie sa o ridic sus neaparat? merci. Sper sa ajung pana in Ro asa cu ea, o sa ma tina la viteze mari? mai ales pe germanai.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E spart burduful? daca nu e spart, gaurit sau taiat inseamna ca ca are vaselina. Daca are vaselina te tine linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pai nu stiu cum sa ma uit ca nu vad nimic acolo si nu as ridicao sus ca nu prea am timp, unde si cand. Suna din ce in ce mai tare, dar cand revin din curba, adica readuc volanu din dreapta la normal.

O sa ii bag ceva "vazelina" daca am acces.

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o forta in curbe si evita plecarile cu scartait de roti... si te tine linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, deci nu este spart sau crepat burduful, doar colierul "mic" rupt partial si pe acolo a curs tot uleiul sau vazelina ce o avuto. Acum nu stiu cat de tare sa uzat planetara si capatu de planetara, cred ca am sa cumpar o planetara second buna si un capat de planetara nou. Ma puteti indruma spre un topic despre planetare ca nu am gasit cu Search-ul.

P.S are rost sa ma chinui sa bag cu o siringa ulei sau vazelina etc?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S are rost sa ma chinui sa bag cu o siringa ulei sau vazelina etc?
NU.

Ce sa faci cu planetara sh daca iei capat nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cum depistez la ce planetara am ceva probleme pt ca am un fel se fulaj,mu caraie si nu troncane, se simtea si si la jantele de aliaj si acum dupa ce am pus cauciucuri de iarna pe jante de tabla, .Senzatia e ca si cum ar fi um cauciuc oval.precizez ca pe dreapta fata am schimbat datorita unui burduf spart capul de planetara cu totul.e posibil sa fie mai greu?vw,touran,1,9,bkc,105 cp,2006.mersi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un rulment, nu planetara.

Dece nu postezi la Touran?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuplenicianu

Vin si eu cu o problema...aveam un brat distrus. Brat superior (drept-spre far)...am mers cu el vreo doua luni in starea aia naspa..(nu rupt de tot...doar foarte uzat si cu joc)...si masina a prins un tremurat stanga-dreapta.
Am schimbat bratul...dar acel tremurat inca este. E foarte suparator si face la anumite turatii...am observat ca atunci cand e turata mai mult. 
Poate daca merge cineva cu ea isi da seama...ca vazusem mai sus cred o problema similara. Planetarele imi croncane si mie putin pe viraj...dar fac asa de aproape un an...sa fie vreo legatura intre brate-capete planetara si rulment?
Asadar simptomele sunt: bibratii stanga-dreapta ale masinii. (se poate sa fie si janta indoita? nu tin minte sa fi lovit in ceva puternic...dar sunt de aliaj..si deh...sunt originale :-) )...au ceva ani.

Offtopic- am vazut ca la Skota Octavia in special..nu modelul nou...se aude un huruit infernal. Am mers cu vreo 3 masini..la toate se auzea un huruit...si nu mi se pare normal....toti aveau rulmentii busiti? Ca asa spunea unul dintre cei 3 soferi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are legatura tremuratul cu bratul. Poate fi de la mai multe chestii, dar cel mai probabil e de la roti neechilibrate. Primul lucru trebuie sa echilibrezi rotile si sa verific cauciucurile. Trebuie sa faci ceva si cu planetarele ulterior, se schimba doar capul spre cutie, dar nu determina tremuratul tau... decat in situații extreme.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
liviuplenicianu

Vreau sa va spun ca s-ar putea sa fi descoperit tremuratul acela violent.

Kitul de ambreiaj trebuie schimbat. Masina e in service. In timp ce masina e in service m-am tot uitat la cum e conceput un ambreiaj, cum lucreaza...si asa mai departe. Am dat peste o chestie. Placa de presiune descentrata. Tin sa mentionez ca vibratiile acelea sunt doar atunci cand accelerez...adica masina poate sa mearga si cu 100 km/h daca era scoasa din viteza nu avea nici o problema.
Intrebarea este...daca am mers prea mult cu o placa de presiune distrusa...e vreun risc sa fi distrus altceva? Sper ca azi, dupa ce vine de la service ...sa nu mai am problema aceea. In ultima vreme devenise destul de violent...si stiam ca trebuie schimbat ambreiajul.....

http://www.youtube.com/watch?v=Cf9DC_5Jqz4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sal ,  am si eu aceeasi problema cu burdufurile de la planetare......sunt sparte , vreau sa le inlocuiesc cu SPIDAN sunt 45 de ron bucata sau PASCAL la 35 de ron bucata......aveti idee sunt bune aceste marci ....?

Multumesc .

Modificat de maco37
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spidan ambaleaza burdufuri GKN.

Pe Pascal il stiu doar de la fizica. :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informaitie . 

Apropos......il stiam si eu pe baiatul ala....:D

Modificat de maco37
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!