Jump to content

Jetta / Bora 1.8T 180hp stock


dudyyxx

Postare recomandată

se poate pune consola asta de fabia 2 pe bora mea?mai trebuie ajustari?

..nu prea cred ca va merge. Ne trebuia o poza din spate, dar am senzatia ca nu e ca la generatia ta .... . Trebuie vazut daca e cu cabluri, ca la tine.

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dudyyxx

    681

  • Rujjuman

    76

  • Muale

    72

  • Circoloco

    49

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare.la ce ajuta acest kit? vreau sa stiu ce imbunatateste

Salut! Intercooler-ul (corect spus after-cooler) raceste aerul care intra in cilindri. El se monteaza intre turbina si motor. Pe scurt imbunatateste randamentul motorului. Aerul care intra in pistoane vine din turbina care este actionata si de gazele de esapament. La turatii mari turbina poate atinge 500-600 de grade si aerul care iese din ea la fel (plus caldura adaugata ca efect secundar al comprimarii). Aerul fierbinte este puternic dilatat. Un litru de aer rece contine cateva miliarde de molecule de oxigen iar un litru de aer la cateva sute de grade contine semnificativ mai putin oxigen. Deci cu un astfel de kit introduci mai mult oxigen in motor ceea ce imbunatateste arderea. De asemenea scade riscul ca amestecul aer-motorina sa se aprinda inainte ca pistonul sa fie pregatit sa coboare (pre-detonation). Parerea mea este ca merita toti banii.

P.S. mie imi place autocolantul dar nu imi place ca rezista doar 3-4 ani sau chiar mai putin. Cata garantie ai?

Modificat de MERIDA
Link către comentariu

ceasurile sunt de passat. am avut norocul sa se potriveasca.

din ce stiu doarasinile de SUA au aceste pozitii pe lateral. incearca pe ebay. suspensia am luat-o de pe 4 tuning. ai un topic dedicat tuningului si sunt tot feluri de firme, care au tot ce vrei

Link către comentariu

da,nu ma las:P.softul mi la facut un prieten de la C&C tuning.ma gandesc ca nu prea stiu ce sa fac in legatura cu kitul asta.referitor la turbina nu stiu daca o voi schimba foarte curand,sunt foarte multumit de asta

se poate pune consola asta de fabia 2 pe bora mea?mai trebuie ajustari?

iti spun eu sigur ca nu se potriveste consola, poza aceea e din anuntul meu, are pe spate alta mufe, e cu totul altfel si nu o poti adapta pe Bora.

Modificat de Kicker
Link către comentariu

da,bordul cu ceasurile de passat au alta forma fata de cele de golf 4 si bora.dar la mine s-au potrivit.masina mea e imo3

Link către comentariu

pai nu.depinde de an am inteles.cica unele ar fi imo2 si altele imo3.mi-au spus mai multe persoane.tu trebuie sa pui testerul pe ea sa vezi ce imo e.si iti iei ceasurile de passat in functie de imo.ca si passatul are la fel imo2 si3.

fratilor de mai multa vreme vreau sa va intreb un lucru,cateodata cand accelerez foarte tare mie mi se pare ca masina trage asa in reprize.dar nu atat de rau cat sa iti dai seama.dar eu mergand zi de zi cu ea parca asa mi se pare.stie cineva de la ce ar putea fi?

Link către comentariu

immo 2 immo3 este in functie de ce stie sa faca . Carcasa are aceeasi forma...din cate stiu eu. Toate locasurile pentru ceasurile de bord pe Mk4 sunt la fel

Link către comentariu

Circoloco, legat de IMMO

immo 1, 2,3,4...etc ....are legatura cu nivelul de securitate al masinii.

Cluster-ele immo2 se pot monta doar pe masini immo2....si sunt mai slabe, din punct de vedere al rapiditatii calculelor BC-ului precum si a functiilor ce se pot activa la ele.

Cele immo3, se pot monta pe masinile cu immo3 cat si pe cele cu immo2 - sunt mai rapide la calculele BC-ului si permit activarea unor functii suplimentare - in functie de model - Range, Ace iluminate pe contact.

Legat de dimensiuni - se pot pune ceasuri de Passat, asa cum i-am pus colegului nostru, dar numai cu schimbarea carcasei....se foloseste cea de golf. Totodata, trebuie schimbat si pus si soft de Golf la ele, ca altfel raman martorii de ABS si ESP/ASR aprinsi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

multumim maestre Florin:D..

pai am comandat deja un filtru de aer sport.mai degraba o admisie.de la soft nu cred ca e,ca mi-a facut si inainte de soft asa.si dupa ce schimb si filtrul in caz ca nu se remediaza voi schimba si bujiile.ms mihai

asta e kitul.credeti ca e bun?joi il primesc.il pot monta eu?

post-78485-0-62747000-1316456287_thumb.j

Link către comentariu

Nu s-a specificat nimic de lup in blana de oaie :D Din postarile anterioare eu si probabil croccifixio am dedus ca ati venit cu ceasurile direct de pe Passat in bordul de Bora

Ps: am trecut si eu de la immo2 la immo3

Link către comentariu

Asta as intentiona sa fac si eu sa pun ceasurile de la passat dar cel cu maxidot, acum am inteles care cum sta treaba tnx ;)

Link către comentariu

croccifixio, inainte sa cumperi clusterului, sa ma suni sa verificam compatibilitatea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Pai am minidot la a mea :) deci exista si senzor temperatura zic eu am ceasurile cu cadrane arginti din fabrica, ms florin apropo s-a mutat si fratemiu la tine acolo acum nu stiu in cate zone va desfasurati activatea in bucuresti(la work ma refer). O sa tin cont cu ceasurile tnx

Link către comentariu

inainte de filtru a ajuns o toba:D.se aude foarte foarte grav.maine voi primi si filtrul.intre timp am cumparat si uleiul si filtrele.sambata le voi schimba

post-78485-0-15923200-1316599813_thumb.j

post-78485-0-38002700-1316599820_thumb.j

Link către comentariu

florine eu nu gasesc mufa pentru senzorul asta de temperatura exterioara

nu gasesti de cumparat. Da-mi PM ca sa imi amintesc sa iti dau codurile. Se gaseste la reprezentanta...O sa te coste vreo 20 lei cu totul.

Frumoasa evacuare......

Pai am minidot la a mea :) deci exista si senzor temperatura zic eu am ceasurile cu cadrane arginti din fabrica, ms florin apropo s-a mutat si fratemiu la tine acolo acum nu stiu in cate zone va desfasurati activatea in bucuresti(la work ma refer). O sa tin cont cu ceasurile tnx

La tine exista senzorul. Pe unde s-a mutat ? Eu, tot acolo.....nu mai stii ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!