Jump to content

Jetta / Bora 1.8T 180hp stock


dudyyxx

Postare recomandată

eu din ccontra, am auzit ca face bn k scoate aerul din turbina. masina merge f bn cu el si am vazut ca nu mai imi oscileaza intre 200 si 3000 ture. am pus dv meu pe un golf si intrerupe. sigue era dus, asa ca mai bn k am pus bov. acum ramane sa il reglez cum trebuie

rog un coleg care stie sa imi spuna si mie cum trevuie sa faca bov-ul, cu sunet nai tare sau mai incet

Link către comentariu
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dudyyxx

    681

  • Rujjuman

    76

  • Muale

    72

  • Circoloco

    49

Top Posters In This Topic

Posted Images

din ce am observat eu,cand fasaie mai tare masina trage mai prost.cu cat sunetul e mai slab masina trage mai bine.am mai vorbit cu niste colegi si mi-au spus sa il dau la zero si sa numar 22clicuri si apoi sa o reglez in functie de cum o simt eu ca merge.am facut asta si de la jumate am dat 2clicuri spre inchis.acum se comporta bine

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

nu am mai postat de ceva vreme.blow-off-ul a fost dat jos,s-a montat un downpipe mai mare,catalizatoarele au fost date jos si inlocuite cu una bucata teava:)),si electrovalva inlocuita cu una racing.pentru cine intereseaza am blow-off-ul si electrovalva de s3 la vanzare

Link către comentariu

unde a umblat masina weekendul asta

post-78485-0-07972200-1339591530_thumb.j

post-78485-0-65065100-1339591535_thumb.j

post-78485-0-47388900-1339591541_thumb.j

post-78485-0-90404900-1339591582_thumb.j

post-78485-0-31914000-1339591587_thumb.j

Modificat de dudyyxx
Link către comentariu
JOHN EVO TUNING

Hammmmmmm, miros de fan cosit. Frumoasa masina dar si peisajul. Sa te duca pe unde vrei si in deplina siguranta. Km cat incape. :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

salutare,nu am mai postat de ceva vreme.as vrea sa inlocuiesc bobinele cu unele mai bune.ce imi recomandati?

Link către comentariu

vreau sa pun toba asta pe masina.dar am o intrebare la voi,am downpipe-ul marit si catalizatoarele date jos si pusa teava directa.cu finala asta credeti ca va face mult zgomot?pt ca nu prea as vrea.as vrea ceva umpic mai gros dar nu uruiala.cu cealalta finala pe care am avut-o imi vibrau si stalpii in masina si nu mai vreau asa ceva.astept pareri.precizez ca finala este borla

post-78485-0-00479100-1340702754_thumb.j

Link către comentariu

Salut

Referitor la bobine, eu personal iti recomand OEM. Cel putin stii ca respecta "ultima reteta" de fabricare a bobinelor si nu vei avea pbme cu ele multi zeci de mii de km.

Nu are rost sa mergi pe altceva.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

arata foarte bine finala...la ce pret ai gasit-o?

Link către comentariu

460ron e finala.in legatura cu bujiile,eu am 2 schimbate si nu sunt oem,am un prieten care a patit exact cum am patit si eu intre 2000-3000 de ture intrerupea dar foarte incet,a schimbat bujiile si a rezolvat problema.mie acum nu imi intrerupe nu are absolut nici o problema,dar as vrea sa am toate 4 bobinele la fel.

Link către comentariu

Arata f bine finala,asemanator cu oem.

Despre zgomot nu stiu cum va suna. Nu ai nici tu cum sa aflii pana nu vezi ce e in ea sau pana nu o montezi.

Este vreo marca anume?

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

este BORLA.am sunat la ei,si mi-au spus ca pe motor turbo nu suna chiar asa tare,si ca daca am mediana o sa se auda frumos.acum nu stiu ce sa zic,pt ca am si downpipe-ul marit si catalizatoarele scoase.

Link către comentariu

bobinele am 2 oem si 2 aftermarket, bujiile le-am schimbat acum 1000km cu unele NGK. acum vreau sa pun toate bobinele la fel,

ma ajuta cineva cu un cod pentru bobinele oem?

Link către comentariu

Te ajuta in topicul respectiv.

Vezi la "intrebari frecvente"

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

ce parere aveti de bobine cu codul asta"06C 905 115 L", sunt unele rosii si amm auzit ca sunt foarte bune

Link către comentariu

Intradevar, ar trebui sa reziste ceva mai bune la caldura, respectiv sa aiba o rata de defect mai mica decat cele oem standard.

Insa si bobinele negre oem produse in prezent sunt revizuite fata de cele ce se foloseau cand platofrma golf 4 a fost in productie.

Pt linistea ta sufleteasca le poti pune daca le gasesti la pret cel putin egal cu cele negre oem.

Altfel, nu cred ca merita.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu

Atunci nu incape in discutie.

I-ati rosii.

Cu astfel de bobine merge sa-ti vopsesti si capacul de la culbutori in rosu :)

Link către comentariu

nu cred ca il voi vopsi.voi vedea

pe ccine intereseaza vand blow off-ul FORGE si electrovalva de s3

post-78485-0-29338200-1340806247_thumb.j

Modificat de dudyyxx
Link către comentariu

Daca pui evacuare completa pe 63 decat cu finala se aude ok..acum tot ce conteaza e finala..cat de mare este ca si corp...eu am pus una supersprint.Nu este sport..este finala universala pentru diverse aplicatii..se aude foarte bine iar la 2500 rpm mers constant pe autostrada crede-ma ca e mai silentioasa decat era cea stock.

Nu recomand finala BORLA...am tot auzie diverse finale de astea si toate sunt deranjante.uite http://forum.4tuning...f-3-altele.html o finala care sigur se va auzi ok.asa ceva am si eu.

In legatura cu blow off-ul...eu am avut si hks si forge ca al tau....nu m-a multumit niciunul...intrerupe la mers linistit....prefer DV-ul OEM

Modificat de vladucu
Link către comentariu

intradevar blow off-ul intrerupe si mie mi-a facut la fel si am renuntat la el.in legatura cu finala in cazul asta mai bine raman cu finala mea,ca tot dubla e si oricum si asta se aude bn.evacuarea am pus-o pe 63,si am marit si downpipe-ul

Link către comentariu

pai DP nu e tot pe 63? eu am tot traseul pe 63 insclusiv intrarea la finala

Link către comentariu

asa am si eu.totul pana la finala e de 63 inclusiv DO.iar finala e cea originala.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!