Jump to content

GOLF 6 GTI DSG(2011)


corad0

Postare recomandată

Cee'd (pe care o folosesc cel mai mult in oras si sunt multumit de ea), Mondeo 2009, Pajero, E 220 CDI si E 320 CDI 4Matic :P

Link către comentariu

ok....esti fan Mercedes...:) confortul oferit nu se compara cu al nici unei masini.....dar te rog......nu-mi spune ca renunti la GTI pentru Cee'd... :unsure: renunta la un merc...ca ai 2 :P

Modificat de corad0
Link către comentariu

Doamne fereste!! :)) nu renunt la GTI pt Cee'd. Cee'd-ul il folosesc doar in oras si atat, este o masina ok la banii lui dar imi consuma cu doar 1,5 l mai putin decat GTI (si are motor 1.4 109 CP). GTI-ul il folosesc cel mai putin si de aceea renunt la el. :)

Link către comentariu

am deschis un topic nou legat de noul golf cabrio...astept pareri si concluzii:

Modificat de corad0
Link către comentariu

Cee'd-ul il folosesc doar in oras si atat, este o masina ok la banii lui dar imi consuma cu doar 1,5 l mai putin decat GTI (si are motor 1.4 109 CP).

Daca este adevarat atunci ... nu ma face decat sa ma bucur ca am VW :)

Link către comentariu

Idem... masina anterioara Astra GTC 1.6 105cp consuma cu 1-2l mai putin decat Ed30-ul. GTI-ul ramane un compromis foarte bun din toate punctele de vedere.

Link către comentariu

Intradevar masina nu consuma exagerat pentru ce ofera....dar oricine isi achizitioneaza un GTI, mai mult ca sigur ca nu se va uita la consum.. :cool:

Link către comentariu

210-230 cai benzina si consum de TDI sunt inca vise. o fi avand consum mic GTIul, dar cine se uita la 1l%? asa cum zice Corado.

1.8T consuma cat vrea el..de la 7 la 20. who cares? fiecare litru merita...nu cred ca si-a luat careva masina de 200 de cai sa faca economii la combustibil, sau sa se bucure la 5lei mai putini pe 100 de km. prefer sa simt cei 200 de cai, decat sa imi bata inima pt fiecare 1l in plus la consum instant...prefer sa dau 5lei dar sa simt ceva..decat sa ii dau pe o cola la o terasa de fitze, si sa merg ca un TDI de 100 de cai dar cu sigla de GTI.

e clar ca daca mergi cu un TDI de 100 de cai, vei avea consum mic dar probabil o vei da in alte prob..dar cei 200 de cai trebuie hraniti cu ceva.

Link către comentariu

pai nu am zis de aia cu 270 sau >300 :P

oricum stiu masini de 200 de cai care consuma mai putin ca un GTI, desi in WOT fug mai tare :)

Link către comentariu

bogdan_wrc: sunt foarte multe TDI-uri de peste 200cp care alearga mult mai bine decat un 2.0 tfsi stock.

Link către comentariu

Ai dreptate Andi dar aici nu era vorba despre asta. Oricum un TDI tunat la peste 200cp consuma mai mult sau cel putin la fel ca un 2.0 tfsi stock.

Link către comentariu

:) Andi,..e valabil si pt unele de 200 de cai, pe benzina ca fug mai tare ca un GTI si au consum mai mic..dar la TDI nu facem referire ca pre-vorbitorii mei vorbeau de GTI.

Link către comentariu

acum am inteles Bogdan_wrc :)

B_U_T: te insel sa stii un tdi la 200cp niciodata nu o sa consume cat un 2.0 tfsi ;)

Link către comentariu

suntem off topic dar pe ce te bazezi silviu cand faci aceasta afirmatie?

Link către comentariu

Silviu, ba da. si va consuma mai putin. sa-ti spuna fusco cum statea zGb cu TDI langa el, sau il batea, cand avea stage 1 pe GTI.

dar..hai sa drop the subject ca suntem OT rau.

Link către comentariu

eu personal sunt fan diesel si am avut multe masini diesel, unele dintre ele fiind chiar la performante de GTI ba poate chiar peste(comportandu-se foarte sportiv-cu toate astea Ferrari inca nu a facut o masina diesel), iar consumul nu a fost mic vorbind tot timpul de 2500 cmc si peste 3000 cmc diesel, dar vorbim despre atlceva aici.....nu cat de performant poate fii un 4.2 TDI sau un V10 TDI; cum spuneam mai sus....cei care opteaza pentru un motor 2.0 tsi sau tfsi sa nu mai vorbim de cilindree mai mare......nu se uita la consum pentru ca stiu ce isi doresc de la o masina...oricat de fan diesel as fii ......nu am vrut GTD.....pentru ca GTI is "the real deal"...iar un consum de 13%-14% (pe care il aveam si pe dieseluri) nu imi va sterge zambetul de pe buze atunci cand aud sunetul evacuarii indiferent de cat o sa se scumpeasca litrul de benzina.

imi cer scuze daca am fost :offtopic:

Modificat de corad0
Link către comentariu

Te apreciez pt felul in care gandesti, insa din pacate in ritmul in care "evolueaza" Romania, gen 6.5 lei litrul de benzina cum am auzit in seara asta la stirile orei 19:00... Esti o specie pe cale de disparitie ! Insa vrem sau nu vrem va veni o vreme cand vom fi cool pe "electric" :( Sper din tot sufletul meu sa nu prind vremurile alea si sper poate mai mult sa prind vremea in care sa-mi permit macar un V8... :(

Momentan imi plang de mila ca 1.6 MPI-ul meu consuma 11 l in Bucuresti si pt 2 litri in plus aveam 1.8T care ofera mai mult decat placere fata de un "obosit" aspirat !

Modificat de VWladone
Link către comentariu

530d e60 de 231cp fuge mai bine ca un gti stock de 200 cp (golf 5) cu 6 n-am mers ... dar dupa cum zicea colegu corado...cand auzi masina la 6 mii de ture parca nu mai dai 2 bani pe dizelake :)) ...

Link către comentariu

Compari mere cu pere aici, 3000 cmc diesel vs 2000 cmc benzina, macar daca ramaneai la aceeasi cilindree...scuze de :offtopic: corad0

Link către comentariu

Te apreciez pt felul in care gandesti, insa din pacate in ritmul in care "evolueaza" Romania, gen 6.5 lei litrul de benzina cum am auzit in seara asta la stirile orei 19:00... Esti o specie pe cale de disparitie ! Insa vrem sau nu vrem va veni o vreme cand vom fi cool pe "electric" :( Sper din tot sufletul meu sa nu prind vremurile alea si sper poate mai mult sa prind vremea in care sa-mi permit macar un V8... :(

Momentan imi plang de mila ca 1.6 MPI-ul meu consuma 11 l in Bucuresti si pt 2 litri in plus aveam 1.8T care ofera mai mult decat placere fata de un "obosit" aspirat !

sa speram ca nu o sa se termine resursele planetei si nu o sa fim nevoiti sa conducem electric :)) macar pana in 2012 :D

Modificat de corad0
Link către comentariu

530d e60 de 231cp fuge mai bine ca un gti stock de 200 cp (golf 5) cu 6 n-am mers ... dar dupa cum zicea colegu corado...cand auzi masina la 6 mii de ture parca nu mai dai 2 bani pe dizelake :)) ...

am avut placerea sa fac un "sfert de mila" cu un 530 d, 325 i coupe, mini coooper S si x5 3.5 sd (toate stock) intr-un cadru restrans perfect legal, (drum inchis circulatiei publice, pe langa Timisoara) avantajul pe care il aveam la sosire era de vreo 2-3 masini de fiecare data(DSG-ul face toti banii), avantajul concurentilor era ca aveau si cauciucuri de iarna (cred ca erau favorizati cel putin la startul de pe loc).Am luat si "bataie" de la un M3 e46, ba chiar m-am imprietenit cu baiatul respectiv si mi-a spus ca un golf 5 GTI cu stage 2 si soft modificat la cutie l-a batut in orice treapta.Nici nu vreau sa imi imaginez cum merge un S3 sau golful lui Teff cu tractiune 4x4, mai ales daca a fost supus unei modificari radicale......putere marita...etc...

Modificat de corad0
Link către comentariu

ar trebui sa se deschida un topic nou daca se face o intalnire intre GTIuri (ar fi frumos sa fie invitati toti cei care poseda un motor 2.0 tsi sau tfsi, indiferent de marca, cu cat suntem mai multi cu atat mai bine)...dar e doar parerea mea :)

oricum vin cu cea mai mare placere...

Modificat de corad0
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!