Jump to content

GOLF 6 GTI DSG(2011)


corad0

Postare recomandată

Ok, este ultimul post in care va rog sa terminati cu discutiile despre frane.

Voi recurge la sanctiuni daca mai continuati!

Link către comentariu

Pana te intorci tu de la Timisoara cred ca e si masina mea gata :D

o sa fie gata si interiorul alcantara? :D vreau sa vad cum a iesit !!

Masina este facuta pentru profit. Nu e facuta sa fie buna.

"masina de serie nu e facuta bine, e facuta strict pentru profit"

Dreptul la replica, rog moderatorii sa nu stearga acest post pentru ca e raspuns la cel scris de domnul corad0

Atentie, este diferenta intre cele 2. NU am spus ca masina nu e facuta bine! Am spus ca nu e facuta sa fie buna (nu rezulta de aici ca nu e buna, LOGICA ELEMENTARA).

Este cel putin a 2-a oara cand imi pui in gura vorbe care nu le-am spus (daca nu ma crezi, iti spun cand ai mai facut asta). Daca vrei sa ma contrazici, te rog SA FI ATENT LA CE ZIC!

Nu ti-am mai raspuns la acuze pentru ca ti-am spus ca nu mai scriu aici, dar acum am fost atacat si vreau sa raspund.

P.S. Nu ma intereaza ce faci cu masina ta, dar, te rog, sa nu mai imi pui cuvinte in gura! Acest lucru tine de respect si bun simt!

ok ...te rog cand ai timp sa imi spui care e diferenta dintre "Am spus ca nu e facuta sa fie buna" si "nu e facuta bine" cum am spus eu....te rog sa ma scuzi ca am gresit exprimarea......dupa mine...inseamna acelasi lucru("logica elementara"), dar daca ai niste argumente solide, as dori sa mi le explici.Nu ti-am pus cuvinte in gura, m-am exprimat in alt context.Cat despre respect si bun simt, cred ca am raspuns de fiecare data elegant si nu te-am "atacat" cum spui tu..

Modificat de corad0
Link către comentariu

Hai pune odata poze...si facute cu telefonul...sa se mai raceasca discutia de frane!

Link către comentariu

Corad0,ai grija la drum,la rodaj,si la ceilalti participanti la trafic,care cred ca drumurile publice sunt circuite personale.

Sa ne auzim cu bine,si sa ai grija de masina.Daca ai nevoie de muzica pt drum,am gasit pt tine tone de cd-uri!

Brgds

Link către comentariu

Corad0,ai grija la drum,la rodaj,si la ceilalti participanti la trafic,care cred ca drumurile publice sunt circuite personale.

Sa ne auzim cu bine,si sa ai grija de masina.Daca ai nevoie de muzica pt drum,am gasit pt tine tone de cd-uri!

Brgds

multumesc devill. Apreciez...:D

Link către comentariu

M-am dat azi cu masina. De fapt, corad0 nu a reusit sa ma dea jos de la volan :angry:, asa ca am condus mai mult ca el :Driver:

Ce masinuta, ce masinuta... Desi corad0 nu a incetat sa urle "Maxim 3 mii de ture!!!", m-am bucurat de fiecare minut la volan. Vorba unui cunoscut: a fost ca Pastele si Craciunul la un loc!

Link către comentariu

Pana te intorci tu de la Timisoara cred ca e si masina mea gata :D

o sa fie gata si interiorul alcantara? :D vreau sa vad cum a iesit !!

Da. O sa fie gata totul :P

Link către comentariu

Imi place mult masina, farurile sunt foarte reusite la GTI-ul 6... si stopurile la fel, sunt de nota 9.5 (erau de 10 daca aveau si semnalizarea pe led)

Ce anvelope de iarna i-ai luat? Sau ai schimbat rotile cu totul?

Drumuri bune, si poate iti vad masina prin Timisoara

Link către comentariu

Am vazut ca vrei sa ii faci cum trebuie rodaju ca la carte. Felicitari! Chiar vorbeam cu un prieten de ceva vreme despre masinile noi... ca... daca iti iei o masina noua si o intretii cum trebuie, asta ma refer la service la timp si tot ce ii trebuie schimbat la timp, nu ca eh.. lasa ca inca nu s-a stricat, mai merge...; o ingrijesti si nu iti bati joc de ea numa blana si pe gropi, masina aia te tine pe viata sute de mii de km!!! Din pacate eu si amicul meu am ramas doar la discutie... ca din pacate bani de masini noi-noute nu avem noi de unde sa scoatem. :( Aia nu inseamna ca nu avem pasiunea fata de second-handurile nostre. :)

PS: Sa nu dati cu pietre in mine ca pomenesc de frane, care e deja un subiect fierbinte... Si la alea va trebui sa le faci rodajul ca sa isi dea drumul cu trebuie. In toamna mi-am scimbat si eu franele complet (discuri fata + spate si placute) si deabia dupa cam 1500-2000 km au inceput sa prida cum trebuie. Inainte cam :blink:.. Oricum eu zic ca nu vei avea probleme odata ce se uzeaza un pic si apuca sa prinda cum trebuie.

Enjoy your (brand new) GTI ! :icon_thumright:

Sa i-l conduci sanatos si fara probleme!

Modificat de volnick1986
LIMBA ROMANA !
Link către comentariu

Imi place mult masina, farurile sunt foarte reusite la GTI-ul 6... si stopurile la fel, sunt de nota 9.5 (erau de 10 daca aveau si semnalizarea pe led)

Ce anvelope de iarna i-ai luat? Sau ai schimbat rotile cu totul?

Drumuri bune, si poate iti vad masina prin Timisoara

da, si eu ma gandeam ca ar fi aratat bine cu semnalizari pe led ca la bmw...insa, trebuie sa ma multumesc cu ce am, arata bine si asa:)

inca nu i-am cumparat roti de iarna, nici nu stiu daca ii mai pun iarna asta, insa cu prima ocazie voi achizitiona un set de jante pe 17" cred ca cele OEM cu cauciucuri de iarna, pe care o sa le montez iarna urmatoare.

volnick1986 bucura-te de masina, ai grija de ea, si o sa te tina multi km, eu am avut multe second handuri pana sa incep sa imi permit o masina noua :)

toate bune!

Modificat de corad0
Link către comentariu

Ce sa zic... am vazut-o live in locul nostru de intalnire, la CP. Mi-era dor sa mai vin acolo.

Farurile m-au fascinat.

PS: Am uitat sa iti facem initierea ;) Stickerul vwforum plus niste mici chestii la masina care nu prea iti plac :D

Modificat de Kostas
Link către comentariu

este timp :D nu ma luati asa tare ca ametesc!!!! frumos A3u kostas!(frumoasa culoarea).....ce "latra" tobele ale......nici X5u lu teff nu e foarte silentios :))

Modificat de corad0
Link către comentariu

Am facut 600 de km impreuna cu 2 persoane si bagaje "cat incape" (motivul pentru care am ales un Golf si nu un Scirocco(designul coupeului bantuindu-ma si acum) am inclinat spre utilitate), drumul de la Bucuresti pana la Timisoara fiind multumitor, de o calitate acceptabila.Ma asteptam ca masina sa fie mai putin comoda, avand in vedere ca e mai "sport", incluzand scaunele amortizoarele..etc..Suspensia am lasat-o setata pe CONFORT, sincer inca nu am apasat pe SPORT sa vad ce si cum.....:D,scaunele au o sustinere laterala peste medie, sezutul si spatarul fiind moi, astfel avand un confort ridicat la drum lung; evacuarile isi fac simtita prezenta de la turatii joase, uneori devenind mai "pronuntate" pasagerul din spate nefiind la fel de incantat ca si mine, amintindu-ti de fiecare data ca esti la volanul unui GTI :Driver: .Depasirile se executa foarte usor, nefiind nevoie sa o "calci" ca sa treci rapid de un tir.Nu am abuzat de puterea ei, dar am mers mai mult decat "normal", spre sportiv pe portiuni de serpentina (Dealu Negru), franele "te opresc" indiferent de situatie, (fiind si incarcat, nu mi-a venit sa cred cate pot incapea intr-un golf) pot spune ca nu m-au dezamagit nici macar o secunda.Cutia DSG nu am exploatat-o la maxim, cred ca sunt si foarte putini km facuti ca sa pot sa imi dau verdictul(in D se comporta ca oricare alta cutie automata), dar m-a impresionat intr-un mod placut, padelele de dupa volan schimband treapta de viteza in cateva milisecunde...(inca e in rodaj si o menajez, incerc sa nu sar de 3-4 mii rpm)

Dealerul de la VW m-a sunat sa imi spuna ca trebuie sa merg cu masina la o omologare individuala pentru ca e singurul GTI cu facelift din tara. Sper sa nu intampin probleme...

Toate bune!

Modificat de corad0
Link către comentariu

nu ai ce probleme sa intampini cu omologarea, o sa iti dea un brat de acte traduse din germana in romana.

asa s-a facut la ed. 30 si R32 din cate stiu.

Link către comentariu

omologarea individuala se face tot la dealer in general ... vine un nene de la rar, verifica seriile si asta a fost ... nu ai nicio treaba cu hartii

Link către comentariu

Inseamna ca astia care au mers cu masinile la RAR dupa ce le-au cumparat au fost mai fraieri, sau ???

Se merge cu masina la RAR unde vine cineva din partea dealerului/importatorului cu actele necesare

Modificat de bogdan2
Link către comentariu

Inseamna ca nu se putea deplasa cel de la RAR in perioada respectiva la dealer, sau ca trebuia facuta o inspectie mai amanuntita. Oricum era mai mult vorba de faptul ca nu ai tu nicio treaba cu teancul de hartii ...

Link către comentariu

omologarea individuala se face tot la dealer in general ... vine un nene de la rar, verifica seriile si asta a fost ... nu ai nicio treaba cu hartii

Asa a fost si la mine.

Link către comentariu

@corad0: respectele mele pentru felul in care raspunzi la toate "sfaturile" astea, e clar ca nu bugetul e problema si deaia te apreciez !

Pentru un om care nu se duce pe circuit nu inteleg de ce trebuie masina lasata mai jos (eu ma chinui cu a mea)

Nu inteleg de ce-ti trebuie alte jante, alta evacuare, alte frane, etc ...

Felicitari pentru achizitie si dotari (excelent configurata)

@all: Lasati omul in pace, daca vrea sa-si puna ceva o sa-si puna. Daca voi v-ati schimbat franele inseamna ca ale lui sunt "subdimensionate" ? Daca voi aveti milltek inseamna ca evacuarea lui se aude prost/urat ? Daca voi aveti BBS CH inseamna ca ce are el sunt urate ?

Eu unul mi-am tinut-o pe a mea cat am putut de "stock", poate cu alt buget as fi facut altceva dar in clipa asta ma bucur ca nu am schimbat nimic !

Sa nu ma intelegeti gresit, nu spun ca nu obtii performante cu aceste modificari dar daca chiar nu ai nevoie, de ce ai baga bani aiurea ? Ca sa-ti rupi masina pe drumurile noastre "bune". Ma intristeaza cand vad ca isi pune unul nu stiu ce pe masina si dupa aia trebuie sa vina alti 20 sa se ia dupa el ca altfel sunt priviti prost.

E doar o parere, imi cer scuze de offtopic.

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!