Jump to content

Skoda Octavia


vasi cluj

Postare recomandată

multumesc pt incercarea de ajutor, am scos plus-ul..., am verificat sigurantele... tot nu merge :(

alte pareri???

Link către comentariu
  • 4 months later...

salutare!

revin dupa o pauza destul de lunga pe acest topic. Intre timp mi-am "reparat" deschiderea portbagajului. Spun "reparat" pentru ca de fapt nu am facut nimic, doar am desfacut plasticul din interiorul portbagajului, casa am acces la incuietoare, sa vad daca dibuiesc vreo defectiune. Dar, nimic, nu am observat nicio neregula. Doar am actionat tija aceea amnual, apoi si-a dat drumul singura. Am incercat de mai multe ori sa ma conving ca sigur merge, si de fiecare data am deschis fara probleme :). Am pus plasticul la loc, vreo doua cleme nu le-am mai nimerit (care vin sub luneta) dar nu am vrut sa fortez acum pe frig cand sunt mai casante, sa nu se rupa. E un pic deranjant ca tot cloncane pe-acolo, dar decat sa le rup, mai bine suport pacanitul ala. O sa incercsa le fixez mai la primavara, cand se incalzeste.

Va scriu acum cu alta "problema" in sensul ca a venit vremea cand trebuie sa schimb discurile si placutele de frana pe fata. Mentionez ca am vreo 152.000 km si sunt inca cu discurile originale.

Ce combinatie imi recomandati, ce discuri si ce placute?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri! :beerchug:

Link către comentariu
  • 1 month later...

de azi am o noua "jucarie" pe masina: camera video pt mersul inapoi. :wub:

o sa revin cu poze.

Link către comentariu

Foarte frumos.

Sa vedem unde ai montat-o. E buna ca sa-ti pastrezi intacta vopseaua pe bara :).

Am vazut pe prima pagina ca ai pus o "jucarie" 2 DIN. Ti-a trebuit ceva rama adaptoare sau altceva de genul asta?

Bafta pe maideparte.

Claudiu.

Link către comentariu

am montat-o in locul unei lampi ce lumineaza numarul.

Rama adaptoare nu mi-a trebuit pt player, s-a potrivit perfect cea care era in pachetul player-ului.

Link către comentariu

Arata foarte bine masinuta. Ajuta mult camera la parcare?sau e mai mult moft?

P.S:Acuma cand vor aia din spate sa se urce pe tine la semafor cred ca iti piuie senzorii aia :lol:

Link către comentariu

Inca nu m-am obisnuit sa ma uit in monitor, tot in oglinzi ma uit :D

Ajuta mult in locurile stramte, cam atat. In rest... m-am obisnuit cu senzorii, pot spune ca e un moft, dar daca aparatul suporta..., camera nu a fost scumpa... , de ce nu? ;)

senzorii (ca si camera) se activeaza automat doar cand bag in marsarier.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am ajuns la vremea cand trebuie sa-mi schimb discurile si placutele de frana. :(

Asa ca, dupa multe cautari si negocieri, am luat azi discuri Brembo si placute TRW. Sunt programat pe vineri pt schimbatul lor, abia astept sa le pun pe cele noi, sa vad daca simt vreo diferenta.

Stiti cumva, ar trebui schimbat si lichidul de frana? Mentionez ca am 155.000 km la bord, am masina de noua si niciodata pana acum nu am schimbat sau completat lichidul de frana. Am luat-o in oct. 2006.

Link către comentariu

Cu siguranta.

Din cate stiu eu trebuie schimbat la fiecare 2 ani.

Modificat de loghy
Link către comentariu

am luat-o de pe ebay, cu 11 lire sterline. Transport gratuit din Hong Kong. Mi-a ajuns cam in 2 saptamani dupa ce am platit-o.

Link către comentariu

Mersi! M-am linistit...am crezut ca de pe undeva mai aproape de dealul Feleacului... :)

Modificat de sebip
Link către comentariu

te intereseaza si pe tine? te ajut sa-ti iei daca vrei. Am cont pe ebay, o luam si in 2 sapt sau 3 iti ajunge. Nu te costa nimic in plus fata de pretul de pe ebay. Spune-mi daca vrei, si te ajut cu placere.

Link către comentariu

salut,deranjez cu o intrebare...priza de sub cotiera ai montat-o tu sau asa e echiparea la octavia?

Link către comentariu

mi-am schimbat ieri discurile si placutele pe fata. Dupa cum spuneam cateva posturi mai sus, am pus discuri Brembo (220 lei/set) si placute TRW (115 lei/set).

Montajul a avut loc, bineinteles, la Ymy si a costat 60 lei. Dupa ce mi-a iesit masina din garantie, toate operatiile de service le-am facut la Ymy (cei din Cluj stiu despre cine e vorba) pentru ca e un profesionist desavarsit.

Link către comentariu

vremea buna incepe sa bata la usa, asa ca m-am apucat de rotile de vara. Le-am dejantat si urmeaza sa le trimit la sablat si apoi la vopsit. :icon_bounce:

Intrucat am posibilitatea de a alege dintr-o gama destul de variata de culori/nuante din catalogul RAL, va intreb si pe voi ce culoare credeti ca e mai potrivit sa-mi vopsesc jantele?

jantele arata asa: post-7945-0-77941300-1331456505_thumb.jp:

si pe masina arata asa: post-7945-0-20097700-1331456984_thumb.jp

mie personal imi plac mult jantele vopsite in graphite sau titan dar nu stiu cat de bine dau pe masina mea albastra. Sa le fac asa? sa le fac argintii? ... astept cu mare interes opiniile voastre.

Modificat de vasi cluj
Link către comentariu

azi am trimis jantele la sablat... apoi vor fi vopsite in camp electrostatic si uscate in cuptor.

Inca nu stiu exact ce culoare le voi vopsi.

Oscilez intre argintiu si graphite/titan.

Modificat de vasi cluj
Link către comentariu
  • 4 months later...

nu am mai scris cam de mult timp in acest topic. Intre timp am vandut jantele despre care vorbeam mai sus si am luat altele, noi, Rial Porto Black.

Arata asa:

post-7945-0-86483800-1344252579_thumb.jp

post-7945-0-10306800-1344253189_thumb.jp

post-7945-0-87439400-1344253163_thumb.jp

post-7945-0-54041600-1344253263_thumb.jp

post-7945-0-64577700-1344253239_thumb.jp

Link către comentariu

Arata foarte bine, dupa mine ai potrivit bine jantele.

Am avut modelul asta pe vechea masina dar pe 17... un pic cam grele dar per total am fost multumit.

Atentie la drumuri acoperite cu criblura :D. Sa le folosesti cu placere.

Link către comentariu

Mie chiar mi s-au parut mai usoare decat precedentele, tot Rial, dar nu stiu ce model.

Link către comentariu

Salut... in primul rand tin sa te felicit ai facut treaba foarte buna , arata f. bine masina... :)

Spune-mi te rog cat te-a costat montarea tempomatului? piesa + manopera .... functioneaza bine?

mersi...

Link către comentariu

iti multumesc pt aprecieri.

Legat de tempomat... habar nu mai am, a fost de mult, tin doar sa-ti spun ca l-am montat la compexit, dealerul skoda din cluj. Chiar nu imi mai aduc aminte suma, dar mi s.a parut chiar ieftin la acea perioada. Si piesa am luat-o tot de le ei. De functionat, functioneaza impecabil, am facut multe drumuri afara si a fost foarte uil pe autostrada.

Am sa verific maine printre hartii, ar trebui sa am factura si o sa pot sa-ti spun pretul exact.

Link către comentariu

Spune-mi te rog cat te-a costat montarea tempomatului? piesa + manopera .... functioneaza bine?

mersi...

scuze pt intarzierea raspunsului, dar abia acum am avut timp sa rasfoiesc facturile. Asadar, tempomatul m-a costat 285 lei la reprezentanta Compexit Cluj la data de 29.01.2007. Montajul a fost gratuit, nu-ti pot spune de ce pentru ca pur si simplu nu imi mai aduc aminte.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!