Jump to content

GT150 vs Blue Vision


shkoda
 Share

Postare recomandată

Am citit acest topic saptamana trecuta si m-am hotarat sa-mi imbunatatesc si eu lumina farurilor.

Am hotarat sa-mi iau VisionPlus sau GT150. Am cautat si am gasit VisionPlus la un Agip si le-am luat. Ieri am reusit sa imi fac timp in timpul zilei sa le montez. Am constatat ca vechile becuri erau Osram (ambele, desi le luasem separat si fara sa ma uit la model, doar sa se potriveasca) si erau si cam prafuite.

Am sesizat o imbunatatire evidenta a luminii, se observa lumina chiar si pe strazile cu iluminat public (inainte nu prea se observa). Sunt curios cum o sa lumineze in afara localitatii, inca n-am apucat sa ies din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • godoroja

    29

  • shkoda

    21

  • alexrosiu

    8

  • rudolf.s

    7

Intrebare de 100 de pucte: cine a avut ocazia sa faca o comparatie intre Philips VisionPlus si Osram CoolBlue ??? Care sunt mai bune? Ma intereseaza vizibilitate sensibil marita si lumina cat mai alba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan Vision Plus! Am avut becuri "blue", dar nu OSRAM... daca te uiti din fata masinii... ti se par super... ai impresia ca ai xenon.. dar pe sosea sunt terci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tizule (:P), dar nu ai avut ocazia sa le compari exact pe astea doua, nu? Pe mine asta ma interesa, pt ca Ice mi-a spus ca si-a pus Osram CoolBlue si cica se vad f bine si e incantat de ele... :) Oricum, e tardiva pt mine orice comparatie, am comis-o deja azi :P Am luat Philips Vision Plus faza scurta si lunga... :D Acum tb sa imi fac curaj sa le si montez :blink: nu sunt deloc lamurit cum se procedeaza, mai ales pe stanga, unde am bateria...

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am avut exact pe astea doua.. dar in general, cele "blue" sunt la fel... sticla colorata putin in albastru... ca sa para lumina mai alba... Dar albastrul ala le cam ia din putere. Eu am de aproape un an Vision Plus si sunt de parere ca asta e cea mai buna solutie, pana la HID-uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat sa le fi avut pe amandoua, dar ma gandeam poate a vazut cineva in acelasi timp cele 2 solutii una langa alta, pe masini diferite... Dar si astea H1 au varful putin albastrit... Sper sa nu ma dezamageasca ... :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram CoolBlue n-aveau albastru pe far, nu e colorat becul in nici un fel dar lumina este foarte alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare (am cautat pe forum si nu am gasit).

Becurile de pozitie, cele mici (si galbene) de 5w nu se pot inlocui cu altele albe?

Daca am luat-o pe drumurile off-topicului... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt becuri de pozitie Philps Blue Vision si e 13 RON pereche in Vitan sau la Pit Stop Tuning. :) Si se pun atat la pozitie (arata beton, lumina alba) cat si la plafoniera! (se schimba treaba total!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic: eu la plafoniera am pus leduri. Sa vedeti acolo lumina :). Da lumina pare alba daca nu ai xenon. cand ai pus xenon cu temp.de minim 6000k s-a terminat. Zici ca sunt candele. Blue Vision este cam ca temp. la 4300K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt becuri de pozitie Philps Blue Vision si e 13 RON pereche in Vitan sau la Pit Stop Tuning. :D Si se pun atat la pozitie (arata beton, lumina alba) cat si la plafoniera! (se schimba treaba total!)

Esti sigur ca arata ca lumina alba? Ca si eu vreau sa imi pun, ca am luat deja pt faza sc si lunga, dar nu vreau sa fie albastruie... E alb clar lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-as face poza cu ele dar am dat vjos farurile. Am angel eyes acum. :D Parerea mea e ca lumineaza alb. Poate putin albastrui, dar arata bine. Megi pe mana mea. Daca nu iti plac ti le cumpar eu. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie dupa 3luni mi s-a ars un gt150 asa ca am cumparat Blue Vision. Lumineaza mai bine decat gt150,si se vad si mai alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si blue vision. Nu mi s-a parut sa lumineze mai bine decat GT150 Cea mai buna lumina din seria Philips o dau GT150 si Vision Plus care sunt de fapt acelasi lucru doar ca GT150 are varful albastru. :rolleyes: GT130 e de fapt Philips Premium, care e mai slab decat Vision+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi iau si eu niste philips blue vision ... dar ce tip de bec imi trebuie pt faza scurta ? H1,2....7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat:

Nu dati banii pe Blue Vision!! Vision Plus sunt mai ieftine si mult mai bune!

Va spune cineva care le-a avut pe ambele... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai care fac lumina mai alba? nu neaparat mai puternica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumina mai alba -blue vision

lumina mai puternica -vision plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici una. silver vision este excelent, m-am convins recent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, pai parca si tu iti luasei Blue Vision pe pozitie... :D Le-ai montat si nu ai fost multumit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu le-am montat inca. sambata ma duc in drumul taberei la niste baieti sa le monteze. vorbeam de becuri h7.

sunt sigur ca sunt bune ca pozitii blue vision, altfel nu imi luam :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pozitii: BLUE VISION (arata foarte bine)

Faza scurta / lunga: VISION PLUS

Proiectoare ceata: VISION PLUS

Fata de Blua Vision, Vision Plus lumineaza mult mai bine si e la fel de alba lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu...

Pozitii: BLUE VISION

Faza scurta / lunga: VISION PLUS

... si de aratat arata mai bine, iar luminozitatea e cu totul alta... Nu am apucat sa vad cum sunt pe ploaie/ninsoare, dar de ce am vazut pana acum sunt f multumit... Parca mai vad si eu pe unde merg :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de unde imi iau niste philips blue vision si la ce pret?? pe google am gasit doar la 680 mii bucata ceea ce mi se pare cam mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!