Jump to content

GT150 vs Blue Vision


shkoda
 Share

Postare recomandată

godoroja, cum e GT(I)-ul? :banghead:

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • godoroja

    29

  • shkoda

    21

  • alexrosiu

    8

  • rudolf.s

    7

mda, multa propaganda pentru niste becuri care deocamdata nu zic mai nimic.

Sa vedem deseara, poate e altceva live :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sincer nu vad aproape nici o diferenta acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta, e una f. mica, in poza 7... parca pare mai puternica lumina Vision Plus-ului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta, e una f. mica, in poza 7... parca pare mai puternica lumina Vision Plus-ului...

<{POST_SNAPBACK}>

chiar putin albastra. Si se vede diferenta, oricum cand te uiti la ea nu faci diferenta insa pun pariu ca de departe ea se vede :o

Putin albastra e si gt 150-ul. Totusi, parca imi bate mai bine decat blue vision-ul

P.S. si nu puteai s apui si tu niste poze mai mici ? :P :o

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. si nu puteai s apui si tu niste poze mai mici ?  :P  :o

<{POST_SNAPBACK}>

:o Pai am si zis.. am luat gresit linkurile de pe imageshack si n-am stiut cum sa le mai modific..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o vaga diferenta. Eu zic ca nu merita nici cheltuiala, nici macar osteneala de a schimba becurile.

Atentie, totusi: probabil ai folosit camera foto in modul AUTO, acesta calibrand white balance-ul pe tuburile fluorescente de pe tavanul parcarii subterane. In aceste conditii, ambele faruri sunt mai "galbene", nuantele fiind distorsionate.

Diferenta se poate estima doar "pe viu". Imi mentin totusi parerea de la inceputul acestui post, pentru ca am pus una langa alta fosta mea masina si a lui ZGB (ambele Golf IV): nu se vedea nici o diferenta; lumina proiectata pe asfalt paaaaaaarca diferea un pic, dar nesemnificativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am facut poze aseara ...comparatie intre SkodaOctavia 2 stock si Octavia 1 Blue Vision (parca)...o sa le postez cat pot de repede,diferenta e clara....

<{POST_SNAPBACK}>

atasez eu, ca negoctav a uitat ;)

am acum o alta intrebare. Ce ziceti, e ok sa-mi pun blue vision si pe proiectoarele de ceata din far de la O 1? Ce-mi recomandati?

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, va anunt ca voi pune vision plus si pe celalalt bec de faza scurta si s-ar putea sa pun si pe faza lunga! In weekendul asta a fost prima iesire cu masina pe timp de noapte in afara orasului, de cand am pus vision plus pe farul din dreapta.

Intr-adevar, in oras nu am vazut asa mare diferenta (probabil din cauza iluminatului public) DAR, in afara orasului unde nu exista iluminat public, este excelent vision plusul. Diferenta se vede in semnele de circulatie, care sunt mult mai vizibile ca inainte, iar cand merg pe drum cu o singura banda pe sens si vine o masina din sens opus, vad perfect ceea ce e pe partea dreapta a drumului iar pe asfalt, "urma" Vision Plus-ului este mult mai vizibila decat cea a becului normal.

Concluzia: M-am convins... merita! Urmeaza sa fie montata una bucata vision plus si pe farul din stanga, eventual si pe faza lunga.

Modificat de BogdanM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am observat si eu , am iesit pe a2 si semnele chiar se vad mult mai bine si cu Blue Vision si cu GT 150.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Gt150-urile mele sunt pe matizul sotiei :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Diferenta intre stock si blue vision este ca , blue vision are lumina mai alba, nicidecum albastra, la mine au tinut 1 an dupa care au cazut la interval de 1 saptamana unul de altul, acum am luat ceva mai ieftin(osram silver). Apropo mi le-am luat la set faza scurta si pozitii(destul de scumpe, 110ron) de la auzgburg, pozitile neaprinse sunt foarte albastre, dar lumina e alba, nu galbena si urata ca la stock. Sunt foarte bune dar dupa un an faza scurta tot se stinge asa ca...

Drum bun si luminos:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin la GT150 pe masina mea si vand 2 buc Philips Blue Vision H4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram Silver Star ... asta pana la xenoane.

Foarte multzumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare...xenoane. Nu exista comparatie. Eu pe lunga am GT150 si pe scurta xenon de la HID. Aia e lumina. Te face sa pleci la drum numai noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

intreb si eu: cine e HID si cat costa xenoanele la el ? (optiunea suplimentara la cumparare din fabrica pentru faruri bixenon era ~ 980EUR CIP)

Modificat de sin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos de link-uri :)) le-am pus pe wishlist/todo list

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat si eu vision plus pe passat si sunt multumit de ele mai bine decat inainte dar nu este ceva semnificativ, xenonul este tot xenon.

In functie de bugetul alocat luminii va puteti decide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate putin offtopic, dar totusi in ideea topic-ului:

Am pus Osram CoolBlue pe faza lunga si arata destul de ok pe langa xenonul de pe scurta. Oricum, mai bine decat stock.

In "frenezia cumparaturilor de becuri" m-a mancat unde nu trebuia si am mai luat si o pereche de Osram Diadem pentru semnale. Am scapat de look-ul de "galbenus de ou" dar am dat in look-ul "Dacia SupeRNova" ;) (sunt ALBASTRE ;) ). Cu prima ocazie le scot de acolo si pun la loc galbenusurile, daca nu gasesc niste becuri argintii (btw, ati vazut asa ceva pe undeva?)

Modificat de alexrosiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa iei de la Aspad sau de la Augsburg niste Philips Silver Vision. Am pe semnalizari de 1 an jumate si arata foarte bine. citez: "Create pentru a da o infatisare placuta semnalizatoarelor cu geam clar. Argintii cand sunt stinse si portocalii cand se aprind."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e silver vision. Si eu tot din alea am. Chiar azi am vazut la augsburg :45 RON perechea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut Silver Vision-urile de la Augsburg, dar mi se par prea portocalii, in conditiile in care la A4 se vede becul direct prin far. Cred ca o sa le pun la loc pe cele vechi si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar am dat in look-ul "Dacia SupeRNova" :) (sunt ALBASTRE :banghead: ).

Am observat c-ai avut dreptate, si pe Touareg vin tot la fel, din fabrica :) Bleah.

intreb si eu: cine e HID si cat costa xenoanele la el ? (optiunea suplimentara la cumparare din fabrica pentru faruri bixenon era ~ 980EUR CIP)

HID iti da doar instalatia si becurile, din fabrica iti dadeau alte faruri cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!