Jump to content

Nu se deschide usa pasagerului


roby87
 Share

Postare recomandată

Asta inseamna ca s-a defectat ceva in broasca si a ramas blocata? Daca este asa, nu stiu ce as mai putea face, decat sa desfac cumva fata de usa si sa incerc din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se pare ca s-a blocat.

singura varianta care o mai ai, este sa demontezi macaraua asa, cu usa blocata si sa vezi ce rezolvi direct la yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu usa spate golf4 deschid din exterior(nu am incercat sa vad daca deschid din interior e la fel )si ramane blocata pe deschis adica nu se mai inchide usa (nu ma refer la incuiat). Am bagat surubelnita sa simulez inchiderea da nu agata revine in pozitia deschis. Am dat cu w40 cu sprei pt dezghet si nimic ...dupa 30 min sia revenit singura.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a inghetat... cel mai probabil.

Altfel, probleme la cablul de deschidere, din interior. Totusi, avand in vedere ca si-a revenit singura, as merge pe prima varianta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am tot cautat dar nu am gasit problema mea.Usa pasagerului se deschide doar din exterior . Butonul de blocare al usii se ridica daca actionez manerul din interior dar usa nu se deschide.Am umblat la fata de usa sa prind geamul in macara dar atat. Nu am desfacut altceva . Aveti idee de la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sub broasca ai un buton ce se roteste cu o surubelnita. Child safety lock. Daca ala nu e pe pozitia blocat atunci e o problema de la actionare sau chiar broasca.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si verifica daca ai montat bine cablul de deschidere de la manerul interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 8/16/2015 at 11:32 AM, dakul said:

Salut!Am o problema la usa dreapta spate la un Golf 4 - problema este ca nu se mai deschide usa deloc.Cand deschid masina cuiul nu se mai ridica - din interior nu o pot deschide nici din exterior...cand trag de manerul interior cuiul se ridica si se lasa imediat in jos odata cu manerul.Ceva sfaturi?

Patit si eu la fel..la usa pasagerului(PARTEA STANGA FATA) nu reusesc sa o deschid nicicum...am incercat tit ce am citit aici pe forum...aveti ceva recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce am scris pe aici - bate în zona yalei, etc. Dacă nu merge, atunci nu-ți rămâne alta varianta decât sa o spargi... Și înlocuiești. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎4‎/‎27‎/‎2019 at 11:33 PM, benedekmarius said:

Patit si eu la fel..la usa pasagerului(PARTEA STANGA FATA) nu reusesc sa o deschid nicicum...am incercat tit ce am citit aici pe forum...aveti ceva recomandari?

Ceva nu se leaga, usa pasagerului este cea din dreapta fata, soferul este in stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
benedekmarius

Usa pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin bataie in dreptul yalei pe exterior concomitent cu apasarea butonul  de deschidere de pe cheie nu se descuie, demonteaza totul pe interior pana ai acces la yala. Apoi bati in ea u o coada de ciocan in timp c apesi pe deschidere. PAna la urma ar trebui sa cedeze. Daca nici asa...desfaci cat de multe suruburi poti de la partea electrica a yalei si departeaza usor cu o surubelnita caapcele partii electrice concomitent cu actionarea deschiderii din cablul yalei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benedekmarius

Nu am acces la surubul din fata(cel de langa oglinda)am desfacut restul surubelor..cum dau jos fata de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Tragi de ea... Dacă e vb de cea de plastic - și ușa nu se deblochează. Alta varianta - dacă ai epuizat toate variantele de deblocare, nu ai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benedekmarius

La fata de usa ma refer..acu daca trag de ea si se rupe nu o fi mare problema..ar mai fi ceva care mi-ar sta in cale ca sa dau jos yala?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

am desfacut azi, pentru reparatie (curatat colector motoras, refacut lipituri si inlocuit switch) broasca unui Golf 4, usa fata stânga, usa soferului, la masina unui amic. La demontarea partii electrice, am gasit inauntru bucatelele din poza. Sunt dintr-un material destul de moale, gem cauciuc/silicon mai dur si par a fi fost cândva o singura piesa. Nu reusesc sa le alatur ca sa vad cum ar fi aratat piesa. Stie cineva ce ar putea fi? Am mai reparat incuietori de Golf 4 si Passat B 5.5, dar nu imi aduc aminte sa fi intâlnit asa ceva. Este cazul sa imi fac griji pentru aceste resturi?

IMG_20190610_174001[1].jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu-ti face griji

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,

Întâmpin și eu o problemă similară cu o Bora din 2002. Am dus la vopsit portiera din stânga față și astă-seară am montat mânerul exterior. După montare (dar nu sunt sigur că am pus cablul ăla cum trebuie, prea strâns sau prea liber..) am pus și butucul, l-am strâns temeinic în șurub și am închis portiera. Șoc. Nu se mai deschide nici din interior, nici din exterior. Din cheie pot încuia sau descuia, dar portiera cu pricina nu se deschide. Am acces la interiorul portierei prin partea de sus, pentru că pot coborâ geamurile la maxim din cheie. Oare îmi rezolv problema urmând sfaturile din tutorialul postat în urmă cu câteva pagini:

Menționez că la închiderea portierei, după montarea butucului, clanța era fixată într-un singur șurub (cel de jos), strâns temeinic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da drumul la cablul mic și e posibil sa se deschidă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Îmi pare rău pentru răspunsul întârziat. A mers urmând prima parte din sfaturile de mai sus. Mulțumesc pentru ajutor, spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!