Jump to content

Cayenne Turbo


corad0

Postare recomandată

@corad0 - bai..deci este misto rau masina;

Modelul asta arat muuult mai bine decat celalalt...recunosc, cel vechi, nu mi-a placut in mod deosebit;

.....

Ontopic. De ce au pus cei de la Porsche cheia in stanga ?

Din cate stiu, face parte din filzofia sport a lui Porsche, de a demara imediat fara a mai avea timpi morti (ca la celelate masini)..adica introduci cu stanga cheia in contact si in acelasi timp cu dreapta actionezi maneta cutiei de viteze..parca asa era..sper sa nu ma insel!

Si cand ma gandesc ca Saab (la cele vechi..astea noi nu stiu cum sunt) are contactul..langa cotiera.... :)

Modificat de v@sy
Link către comentariu

@corad0 - bai..deci este misto rau masina;

Modelul asta arat muuult mai bine decat celalalt...recunosc, cel vechi, nu mi-a placut in mod deosebit;

.....

Ontopic. De ce au pus cei de la Porsche cheia in stanga ?

Din cate stiu, face parte din filzofia sport a lui Porsche, de a demara imediat fara a mai avea timpi morti (ca la celelate masini)..adica introduci cu stanga cheia in contact si in acelasi timp cu dreapta actionezi maneta cutiei de viteze..parca asa era..sper sa nu ma insel!

Si cand ma gandesc ca Saab (la cele vechi..astea noi nu stiu cum sunt) are contactul..langa cotiera.... :)

Ai dreptate :)

"Porsche put the key on the left to help them get a faster start in the 24 Le Mans race. For nearly fifty years Le Mans started by having all the drivers line up their cars against a wall with the drivers lined up a few yards away. The starting flag would be waved and the drivers would run to their cars, jump in, start them up and drive off. Porsche put the key on the left so that the driver could jump in, turn the key with his left hand, push the clutch in with his foot and put the car in gear all at the same time, thus resulting in a faster start. Although the Le Mans is no longer started in the same manner, Porsche is a company of tradition, so even on new Porsches you will find the key on the left."

Modificat de corad0
Link către comentariu

Aseara am vazut bijuteria de masina, adica mai exact am parcat chiar langa ea, mi-au sarit in ochi numerele,imi pareau cunoscute, apoi mi-am adus aminte ca este de pe forum,mai exact in timisoara in comuna giroc, la un "bar" de relaxare daca pot spune asa. am facut o poza dar nu prea se vede bine.masina din stanga e a mea iar furia neagra in dreapta , super masina

PS: cu ce ganduri prin banat?

post-34145-0-97158800-1295883018_thumb.j

Link către comentariu

Aseara am vazut bijuteria de masina, adica mai exact am parcat chiar langa ea, mi-au sarit in ochi numerele,imi pareau cunoscute, apoi mi-am adus aminte ca este de pe forum,mai exact in timisoara in comuna giroc, la un "bar" de relaxare daca pot spune asa. am facut o poza dar nu prea se vede bine.masina din stanga e a mea iar furia neagra in dreapta , super masina

PS: cu ce ganduri prin banat?

Ce mica e lumea :)

O mica precizare - nu stiu despre ce bar de "relaxare" vorbesti, eu eram cu masina la Daf Jr la restaurant. Dar poate ca ne vedem si imi dai detaliile despre bar, ca nu suna rau :)

Sunt cu ganduri bune venit, te asigur - desi sunt bucurestean acum, sunt nascut in Banat (si eu si Corad0).

Link către comentariu

Eu aseara am fost prima data in acel loc, nici nu stiu cum se numeste, prietena avea chef de un biliard si am fost acolo,ea mai fusese. Pai unde aveam masinile parcate mai mergi 100 de metri maxim si intri in stanga, era un brad mare cu lumini pe el, acolo este un local, unde joaca lumea, remi,carti,biliard,bowling. de aceea am zis de "relaxare" :))

Link către comentariu

in cadrul complexului se afla si respectivul "bar de relaxare" si eu mergeam acolo la darts si poker :) e frumos la Giroc (chiar ca e mica lumea)

Modificat de corad0
Link către comentariu

Superba masina!

Cu ce fel de anvelope a venit masina (vara/iarna/allseason)? Detaliaza daca vrei daca ai schimbat tu rotile/anvelopele..!

Link către comentariu

multumesc pentru urari !

masina a venit echipata cu jante pe 21" cauciucuri de vara 295/35(Michelin Pilot Sport din cate imi aduc aminte) iar cu venirea sezonului rece am achizitionat niste cauciucuri de iarna Pirelli Scorpion snow&ice pe care le-am montat pe jantele originale

Modificat de corad0
Link către comentariu

Ultimele poze. Zgribulita saraca... si murdara :lol:

Consum mediu 14.3 (8.000 km) - incredibil, avand in vedere ca masina a mers fie in oras cu 15 la ora, fie pe autobahn (nu sunt putini km facuti - toti legal - cu >200). Greutatea redusa extraurban si sistemul start-stop urban ajuta enorm comparativ cu generatiile mai vechi care reuseau cifre muuuuult mai "generoase".

post-18616-0-73352500-1296002287_thumb.j

post-18616-0-08797000-1296002297_thumb.j

post-18616-0-41055600-1296002316_thumb.j

post-18616-0-99893500-1296002321_thumb.j

post-18616-0-19356700-1296002689_thumb.j

post-18616-0-45885700-1296003124_thumb.j

Modificat de SeverusP
Link către comentariu

consumul ala mediu e foarte mic...am eu la saracia de octavia 10.8 mediu pe ultimii 2600km

Link către comentariu

CoradO, care a fost pana la urma pretul de achizitie al masinii (pretul de lista, nu valoarea de leasing) avand in vedere faptul ca a fost preconfigurata ? Cat ar fi costat daca faceai tu configuratia si se lansda in comanda din acel moment ?

Link către comentariu

multumesc pentru urari!

Pretul de lista al masinii cu toate optiunile care le are este de 150 800 eur ddp.Avantajul pe care l-am avut cu masina preconfigurata a fost ca nu am platit taxa de inmatriculare si nu mai trebuia sa astept 3 luni dupa ea.

In cateva zile apare GTI-ul :D(abia astept)

Modificat de corad0
Link către comentariu

O masina perfecta , sa o stapanesti sanatos , cat mai multi km cu ea !

Cat costa o tura in dreapta ? :Driver: :lol:

Link către comentariu

multumesc! pai te costa o tura cu leonul in schimb :D

Modificat de v@sy
Link către comentariu
savinvictor1983

ca sa faceti afacerea ,baiatul cu leonul trebuie sa mai completeze niste benzina:)

Link către comentariu

Felicitari pentru noua achizitie... superba.

Multi km fara incidente :)

stiu ca este modelul vechi in reclama... dar e foarte tare reclama :Driver:

Link către comentariu

multumesc :)

reclama asta e mai "emotional":

can utility be a poster? :)

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Acum am vazut ca si asta tot a ta e, piesa. Te-am vazut de cateva ori prin oras, chiar mi-a ramas in minte numarul. :lol:

Sa te poarte sanatos si ea. :)

Link către comentariu

cum arata masina asta... incredibil, nici nu ma mai uit pe topicul tau ca imi fac sange rau.

Link către comentariu

deci bro ... Esti fiu` lu` Tiriac sau a lu` Negoita? :)))) ... glumesc ! ... e de vis ce ai tu in curte, mistere !

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!