Jump to content

Cayenne Turbo


corad0

Postare recomandată

cayenne diesel si cayenne S se vand cam una pe saptamana din ce spunea dealerul(destul de multe dupa parerea mea si mai ales in perioada asta)....multe sunt aduse din germania.....pentru ca o cumperi pe loc din stoc....nu trebuie sa astepti dupa ea....eu cel putin am scapat de taxa de inmatriculare...vroiam si eu sa optez pentru una acum vreo 4 luni de la stuttgart de la reprezentanta "mama" doar ca baietii de acolo nu mi-au facut nici un discount si trebuia sa o cumpar cu banii jos...ceea ce nu mi-a convenit .....plus ca prin leasing iti poti recupera TVA-ul..(leasingul in Germania era mult mai complicat decat mi-as fii imaginat)

Modificat de corad0
Link către comentariu
  • Administrator

Mai documenteaza-te

Kostas, alios are perfecta dreptate in ceea ce sustine.

Porsche detine aproape 50% din actiunile Vw AG, si NU invers. :blah_:

http://www.volkswage...n/homepage.html

2008

September 16

Porsche Automobil Holding SE raises its share in Volkswagen AG to 35.14 percent of the voting rights and further increases its shareholding to over 50

percent in January 2009.

Volkswagen-Chronik_1992-2008.pdf

Link către comentariu

nu are cum sa fie aceeasi masina, deoarece Porsche comanda masinile de la fabrica, nu de la dealeri ;)

Link către comentariu

Frumoasa masina, pune cateva poze mai noi, care sa cuprinda si motorul si portbagajul, sunt un pic nelamurit cu o chestie si vreau sa ma clarific. Multumesc mult. Drumuri bune !

Link către comentariu

tenny, spune ce te intereseaza, poate te pot lamuri

guess who, pai fabrica e si la leipzig si la stuttgart din cate am verificat ultima data :P o masina poate sa stea in showroom o perioada de timp pana se gandeste cineva daca vrea sa o comande...dupa care.....se exporta spre tara respectiva.....nu? ;)

Modificat de corad0
Link către comentariu

Da, asta in cazul in care nu configurezi tu masina si o iei din stoc, configuratia facuta de dealer-ul de afara.

Tenny vrei sa verifici daca motorul e in fata sau spate? :D

Link către comentariu

am mentionat ca masina era preconfigurata, :) se afla in stockul porsche...

Modificat de corad0
Link către comentariu

Motorul e in fata la Cayenne.

Nu-mi mai cumpar :D

Modificat de Kostas
Link către comentariu

Comic rau colegul Bebeee. :somnmare:

coradO, m-am tot contrazis cu un prieten, in legatura cu sistemul de deschidere al porbagajului. El sustine ca la modelul nou de Cayenne se deschide si luneta, separat de hayon, iar eu stiam ca lucrul asta se poate doar la modelul vechi.

Modificat de T E N N Y
Link către comentariu

sincer sa iti zic nu stiu inca....:D nu am incercat sa il deschid...voi verifica :P

Modificat de corad0
Link către comentariu

coradO, m-am tot contrazis cu un prieten, in legatura cu sistemul de deschidere al porbagajului. El sustine ca la modelul nou de Cayenne se deschide si luneta, separat de hayon, iar eu stiam ca lucrul asta se poate doar la modelul vechi.

Din ce imi dau seama nu se deschide luneta separat. Hayonul are doua butoane - unul il inchide, celalalt il inchide si dupa aceea incuie masina. Mai exista un buton in interiorul portbagajului care escamoteaza carligul de remorcare. Si cam atat.

Din ce stiu eu nici la penultimul model nu se deschide luneta separat de hayon. Daca se deschide, astept sa imi spui cum Tenny, ca de doi ani de cand am luat-o nu am executat asa ceva. Acum, sincer, nici nu as intelege de ce ai nevoie de o astfel de facilitate (sa cari obiecte lungi?), dar daca se poate, hai sa vedem, nu se stie niciodata cum ai nevoie. Dar ma indoiesc ca la cele doua modele se poate asta (nu stiu nimic de primul din serie, poate la el?).

Modificat de SeverusP
Link către comentariu

Nu impart piese, pentru ca nu au masini similare ...

Daca te-ai fi documentat putin mai mult, ai fi vazut ca s-a luat decizia ca inginerii de la audi sa participe la dezvoltarea tuturor sistemelor de traactiune integrala (inclusiv porsche), iar cei de la porsche vor participa la dezvoltarea modelelor sport din grupul VAG.

P.S. nu inseamna ca daca fac parte din grup trebuie sa si imparta platforme

P.S. 2 Ca idee Cayenne diesel are motor de Q7

tenny, spune ce te intereseaza, poate te pot lamuri

guess who, pai fabrica e si la leipzig si la stuttgart din cate am verificat ultima data :P o masina poate sa stea in showroom o perioada de timp pana se gandeste cineva daca vrea sa o comande...dupa care.....se exporta spre tara respectiva.....nu? ;)

Nu se poate ce spui tu :)

Masinile din leipzig, stuttgart sunt pe stocul dealerilor din Germania, ce e la PBN e doar din stocul importatorului roman. Porsche Romania nu are cum sa cumpere masini decat direct de la fabrica, nu poate de la dealeri din Germania de pe stoc

Link către comentariu

coradO, m-am tot contrazis cu un prieten, in legatura cu sistemul de deschidere al porbagajului. El sustine ca la modelul nou de Cayenne se deschide si luneta, separat de hayon, iar eu stiam ca lucrul asta se poate doar la modelul vechi.

Din ce imi dau seama nu se deschide luneta separat. Hayonul are doua butoane - unul il inchide, celalalt il inchide si dupa aceea incuie masina. Mai exista un buton in interiorul portbagajului care escamoteaza carligul de remorcare. Si cam atat.

Din ce stiu eu nici la penultimul model nu se deschide luneta separat de hayon. Daca se deschide, astept sa imi spui cum Tenny, ca de doi ani de cand am luat-o nu am executat asa ceva. Acum, sincer, nici nu as intelege de ce ai nevoie de o astfel de facilitate (sa cari obiecte lungi?), dar daca se poate, hai sa vedem, nu se stie niciodata cum ai nevoie. Dar ma indoiesc ca la cele doua modele se poate asta (nu stiu nimic de primul din serie, poate la el?).

Eu la Touareg(desi difera mult intre ele) puteam deschide hayonul de pe un "butonas" aflat sub stergator.

Frumos Cayenneul.Costa o caruta de bani da iti si ofera satisfactii!

Link către comentariu

hai totusi sa ramanem la brandul Porsche...nu va mai contraziceti pe baza concernului VW(cine care cum detine actiuni, piesele si platformele imprumutate...cine care cum are dreptate....nici nu prea e interesant subiectul).....sau cel putin deschideti alt topic...multumesc :P

Modificat de corad0
Link către comentariu

Sper sa nu te deranjeze, poate sunt un pic mai oldfashion, dar parerea mea e ca virgula Cayenn ul e un pas inapoi in ceea ce priveste brand ul Porsche..A fost destul de criticat de fanii adevarati ai brandului pentru ca au introdus un SUV, o masina care nu prea reprezinta spiritul Porsche ul..Iar desing ul noului Cayenne mi se pare prea futuristic pt brandul Porsche..Seamana parca cu Infinity.. E doar parerea mea, oricum urasc SUV urile..Adica la 27 de anii cat am nu sunt pt mine..Iar cand au introdus motor diesel au fost si mai criticati..Oricum ai o masina superba, un motor gandit extraordinar si spre sa te duca in siguranta.. :) Eu in toamna urmeaza sa trec la un Cayman S, si sper sa se ridice la asteptarile mele :)..

P.S: Am citit intr-o revista cum ca Porsche a criticat R8 cand a iesit.. A fost o declaratie gen: sper ca Audi sa inceteze cu jucariile si sa faca masini :)

Modificat de cristi_407
Link către comentariu

nu esti mai oldfashion,(cayenne un pas inapoi? as vrea sa detaliezi ce ai vrut sa zici cu remarca asta) eu sunt fan porsche, si pentru mine masina suprema sport cu care as putea trai zi de zi este 911 (este cea mai tare masina pe care am condus-o(din toate punctele de vedere))...si sper ca la un moment dat o sa o prezint pe acest forum...vrodata....cand o s-o am :D cat despre porsche adevarat?? fratele meu are si modelul precedent de cayenne cu motor diesel.....dar il conduce sotia lui(este o masina foarte reusita.....merge ca un touareg, dar totusi are sigla PORSCHE.Tin sa precizez ca modelul cayenne a scos din impas brandul Porsche, nu cred ca are rost sa explic ce si cum, pentru ca toate detaliile astea le poti gasi pe google.Varsta nu cred ca are de a face cu o masina.Am vazut pustan conducand Bentley Flying Spur si mos de 70 de ani conducand GT3 RS deci gusturile nu se discuta.Ma mira faptul ca in prima parte precizezi ca urasti suvurile dupa care spui ca am o masina superba:) interesant.De ce suv? Cred ca tine si de imagine, dar totusi e bine sa combini utilul cu placutul(sa nu uitam reclama noului turbo):(can utility be a poster?)

Intr-un 911 nu am putea pleca 5 persoane cu tot cu bagaje intr-o vacanta :) Bafta cu porschele Cayman! ( parerea mea e ca Boxter si Cayman sunt niste masini exceptionale, doar ca au o mare problema: arata ca ti-ai dorit un 911 si nu ti l-ai putut permite(are dreptate Jeremy Clarckson)

Modificat de v@sy
Link către comentariu

Presupun ca pustanul era in Romania si mosul in strainatate..

Cayenne este o masina reusita dar nu mi se pare ca are mare legatura cu numele porsche ,daca vrei 5 usi iti cumperi un panamera...oricum eu nu prea vad rostul suvurilor in general(slabe din punct de vedere dinamic si slabe ca abilitati offroad,un fel de strutocamila )

Scuze de offtopic.

Felicitari de achizitie si sa te bucuri de ea!

Modificat de TDRfx
Link către comentariu

Offtopic. Daca pustanul cu Flying Spur e din Romania... il vei cunoaste curand , te asigur :) E de-al nostru de pe forum.

Ontopic. De ce au pus cei de la Porsche cheia in stanga ?

Modificat de Kostas
Link către comentariu

Oricum nu e vorba ca nu imi place masina ta..Ar fi o minciuna..Si e de laudat masina ta, si motorul si tot..Eu am facut o chestie generala..Adica am analizat un pic (mai drastic) fenomenul Cayenne, si am spus ce am cititi pe net si sunt mai mult vorbele vechilor posesori de Porsche.. :).. Si de ce as fi curios, de un dyno sa vedem un pic un grafic al motorului si o putere.. Adica daca se potriveste :)...

Link către comentariu

Imi place extrem de mult fata masinii,s-o stapanesti sanatos si iti urez multi km.Insa,din punctul meu de vedere, fara suparare,spatele parea mai impunator la vechiul model ca de altfel toata masina...ca si in cazul lui Touareg nou...Nu am alte argumente solide,dar asa imi pare mai mic...Una peste alta,e o mega bijuterie.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!