Jump to content

Instalare MFA pe mk1 cabrio


sita
 Share

Postare recomandată

vreau sa imi pun mfa pe mk1 cabrio, 1.8 JH k-jetronic,stiu ca la cabrio e diferit fata de mk1 hatch, mai are o mufa in plus. Pana acum am ceasurile de bord cu mfa, maneta stergator cu comanda si cablajul de la mufa, as vrea sa stiu ce mai este necesar pentru instalare si daca stie cineva unde as putea gasi o schema electrica pentru asa ceva :rolleyes:

Modificat de sita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu stie nimeni ce piese mai trebuie pentru instalarea MFA pe injectie mecanica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La primele modele de injectie k-jetronic la audi stiu ca semnalul de consum era preluat de pe potentiometrul de la injectie.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e urmatoarea am maneta si ceasurile, pe ceasuri in spate este un dispozitiv, ca nu stiu cum sa ii spun altfel, din care pleaca un furtunas de vaccum care se duce undeva in admisie (asta este pentru consum), dar am inteles ca la mfa pe mk1 gti, ca asta a mai avut mfa pe injectie mecanica, mai are si un calculator pentru mfa (unii spun ca are altii spun ca nu are), pe mine me intereseaza daca stie cineva sa imi spuna ce imi mai trebuie ca piese ca sa pot face functional mfa-ul si enetual o schema electrica ca sa stiu cum sa il leg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil sa ai nevoie si de ceva parti de instalatie.

la golf 2 (ce2)cu MFA sunt cateva fire in plus pe instalatia motorului fata de o instalatie de masina fara mfa.

si instalatia de bord de la masina cu MFA sunt cateva fire care au legatura cu MFA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele nu sunt o problema, aleas se fac, intrebare este daca la k-jet e nevoie de calculator de mfa, am cautat pe net si nu am vazut nici macar 1 poza sau un cod ceva, etka nu da nimic, ideea e daca exista asa ceva sau mfa-ul merge doar pe fire fara calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am avut pe masina niciun modul, calculator care sa aiba treaba cu mfa-ul, pe acelasi tip de injectie, motor kr 1.8 16v

Modificat de ValiB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la DX de mk1 8v, era doar mufajul de pe tabloul de sigurante iar pentru consumul instant (care pe ceasurile de mk1 e in loc de indicatorul temp apa) era un furtun din vaccum care mergea in sensorul de pe ceasuri (asta daca are). Atat. In afara de ce ai tu cred ca iti mai trebuie mufa discutata in topicul asta..Un fel de mfa ready:

http://www.vwgolfmk1.org.uk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=248668

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la golf 2 din ce este compus MFA-ul. am un vecin care a cumparat de curand un golf 2. caroseria e de gti din 87 iar motorul e 1.8 monopunct. vreau sa dau jos MFA-ul de pe acest golf si sa il montez la mine. Ce anume trebuie sa dau jos in afara de ceasurile de bord si maneta de la stergator? fire, senzori etc? daca cumva instalatia e ce1 merge adaptata la ce2?? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu, instalatia ce 1 la mk2 are 2 mufe de cate 14 pini si ce 2 are 1 mufa cu 28 pini, pe langa ca difera mufele si ceasurile iti trebuie cablaraia cu toti senzorii care ii are in plus MFA ul fata de instalatia non MFA, cauta pe net scheme electrie, la mk2 fata de mk1 se gasesc mai usor, orice se poate face :icon_thumright:

Modificat de sita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da1, doar ca masina trebuie sa ramana functionala, adica sa pun alte ceasuri si maneta de stergator, dar daca trebuie taiata instalatia nu am facut nimic:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!