Jump to content

Consum Golf 4 Diesel


GruVe
 Share

Postare recomandată

Azi am obtinut cel mai mic consum de pana acum,consumul indicat de Bc fiind de 3,8 L/100,pe 77 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C_r_i_s_t_i

    23

  • norbi_nw

    11

  • pop cristian

    8

  • mr g

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

apropo de consum si viteze, poate sa-mi spuna si mie cineva ce turatie are motorul la diverse viteze pe un g4 19 tdi 90cp 2001?

ex:

120km/h 5-a xxxx rpm

140km/h 5-a xxxx rpm

intentionez sa-mi iau unul (maine) si nu am stare.

eu unul merg cu 95km/h localitati si 140 exterior ... nu stiu la ce consum sa ma astept.

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de consum si viteze, poate sa-mi spuna si mie cineva ce turatie are motorul la diverse viteze pe un g4 19 tdi 90cp 2001?

ex:

120km/h 5-a xxxx rpm

140km/h 5-a xxxx rpm

intentionez sa-mi iau unul (maine) si nu am stare.

eu unul merg cu 95km/h localitati si 140 exterior ... nu stiu la ce consum sa ma astept.

multumesc anticipat.

nu stiu sa.ti raspund la ce ai cerut tu dar la 100km/h in a 5-a pana in 2100 rpm.

oricum la ambele (120 si 140 )ai pana in 3000 rpm, la 140 nu sare de 3000rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine asa, ceva de genul ma interesa.

banuiesc ca daca o tii pana in 3500 la drum intins e ok? ca turatie la dieselul de 90 cp ma refer.

mentionez ca am fost benzinar pana acum si e primul meu diesel, asa ca daca sunt intrebari de "newbi", sorry.

...inca una, si "ma duc", la ce turatie se schimba treapta de viteza ? am inteles ca fiind turbo trebuie schimbat la 3000? si nu la 2500?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat . viteza la diesel eu o schimb intre 2200 si 2500 la mers normal ( ii mai dau si mai tare knd ma bag intr-o depasire :D ) si la mers sportiv schimb aproape de rosu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice si costy ... cam aia e turatia aproximativ coresunzatoare pentru motorul nostru ... bine , la mers sportiv te bagi peste 4000 si o tii asa pentru turbo sa ii faci un "upgrade" :lol: ... cand e nevoie ...

PS : andriu tu cat aveai la 140 in a5a ? Ce turatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS : andriu tu cat aveai la 140 in a5a ? Ce turatie ?

pai nu am apucat sa vad,

abia azi dimineata am luat numerele.

poate trag o fuga la bucuresti we asta sa vad ce poate.

pana acum ... eu unul sunt multumit, e exact ce cautam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum daca iti cumperi un golf de 90 cp o sa ai un consum mai mic dacat al meu :D , dar depinde si de cum mergi cu masina daca mergi nu mai sportiv si numai la rosu o sa iti ia mai mult:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este regula ca dc e de 90 sa consume mai putin

totul depinde de talpa soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am un motor 1.9 tdi AXR si nu am computer de bord , dar de la plin la plin vad ca imi consuma cam mult, in oras cam 8-9 si in afara cam 5-6, si ulei cam papa intre schimburi, cum pot masura mai exact consumul cu ea?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca ai consum normal pt AXR. Ulei de care folosesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol 505. ptr PD 5w40 parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ZorracK, acceasi masina (Variant) am si eu, acelasi ulei am bagat si eu. iar consumul care il ai tu il am si eu. Mersul este mai sportiv.

De obicei cu 100 RON in afara fac 400 km, iar numai in oras cam 200-230, dar mers frumos si linistit, fara accelerari bruste, etc.

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri, credeam ca am vreo problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut, si pe mine de ceva vreme m-a cam speriat consumul la alh-ul meu consuma undeva la 8-9% mixt calculat la pompa iar mfa arata media 7,9% in 800k mixt giurgiu-bucuresti si mers prin cele 2 orase mers frumos afara cu 100k/h in localitati 60k/h

inainte p acelasi drum acelasi mers ieseam cu medie de consum pe bord de 4,5-5% max

 

precizez ca nu e vb d temp d afara caci si la 20 de grade tot asa consum

 

motorul merge ceas trage bine ,scanat cu vcds nu are erori ulei motul 10w40

 

poate fi de la actuatorul la turbo? ca al meu s-a dus si am luat altul de sh dar tija nu avea cursa la fel si am reglat-o sa corespunda

 atasez loguri

 

 

 

ce ziceti de asta?

LOG-01-003-010-011 nr 3.xls

LOG-01-003-010-011 nr 4.xls

LOG-01-003-010-011 nr 5.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-s un expert, dar zic ca are de-a face si cu el, da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
sandor gherghely

Stimati colegi; eu fiind mai batran conduc batraneste dar nu subturat iar oraselul fiind ff mic e ca si cum as conduce tot timpul inafara orasului dar totusi alh-sul meu a inceput sa consume mai mult; pana acum lua 5,5-6 iar acum ia 8la pompa plin plin nu am cb,iar stilul de condus nu l-am schimbat,iar cu vagul a iesit totul ok ,totul in parametri normali ,nu am simtit nici o modificare in mersul masinii nu consuma ulei,eu zic ca e mult totusi 8l masina nu e incarcata nu tracteaza nimic dupa ea doar eu si sotia ;va rog sa-mi spuneti daca pot face ceva pt reducerea consumului? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Și eu am consum mare :(

Și am schimbat tot...

Ulei, filtru aer, motorina, debitmetru, am reconditionat turbina si injectoare in speranta ca se regleaza si nimic... Avansul este perfect, pe tester nimic defect

Distributia 13.000km

Bucuresti 10%

Afară 7%

... Are cineva solutii ?

EDIT:

faptul că am motor AHF 110cp iar injectoarele sunt de 90cp... Este un motiv ?!

Modificat de Smocker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!