Jump to content

Consum Golf 4 Diesel


GruVe
 Share

Postare recomandată

C_r_i_s_t_i

REPET CA VAD CA NU SE INTELEGE..cand aveam 3.1 nu am facut testu cu pompa..testu cu pompa l-am facut altadata nu atunci cand aveam 3.1!!!!!!!ce nu se intelege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C_r_i_s_t_i

    23

  • norbi_nw

    11

  • pop cristian

    8

  • mr g

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie cel putin mi se pare imposibil sa scoti pe 70 km un consum de 3,1%,in conditii normale, ma gandesc si la faptul ca poate bordul tau are in soft, relatia de calcul diferit fata de altele sau nu stiu ce sa zic, chiar si consumul de 5% in condus fortat cu 4000 rpm mi se pare mic, mie imi consuma 6-6,7 afara(pe BC), si sunt multumit la cum trag de el,in oras 7,5%,si am 6 trepte!

Pot scoate pe afara si 5% dar asta ar insemna sa nu intru in depasiri, demaraj foarte lin, fara franari, adica inainte de curbe sa iei piciorul de pe acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

nu inventez nu vorbesc avioane ci am zis ce-mi zice BC...si ce imi era afisat..cand am facut testu cu pompa consumu de pe BC era de 4.2% si la pompa dupa 100km a bagat aprox. 4.3-4.4 litri...deci BC nu are porbl cu o dif de 2 litri...asa ca acela cu 3.1% cam era consumu adevarat...eu zic ca alta demonstratie nu gasesc...deci atata mi-a mancat cel mai putin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

credema ca nu e ciudat nimic la soft dintre relatia de calcul fata de altele...e la fel...asta e consumul de pe ALH meu...atata imi consuma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu tot bat pasul pe loc. Ajm-ul meu de 1.9 consuma in medie 6.5 in afara si 10 in oras. Daca cobor de la ana lugojana in panta pana in lugoj consumul scade la 5.4. Ma esasperati cu consumurile voastre.

Dar totusi, cum pot rezolva cu consumul? Am schimbat filtre, inclusiv cel de motorina, ulei nu papa deloc, am curatat turbina, am reparat teava de esapament (aveam cotul flexibil gaurit) si am pus si debitmetru nou (am avut bosci si am pus unul pierburg). Unde sa mai caut sa mai reduc consumul? In rest masina merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot bat pasul pe loc. Ajm-ul meu de 1.9 consuma in medie 6.5 in afara si 10 in oras. Daca cobor de la ana lugojana in panta pana in lugoj consumul scade la 5.4. Ma esasperati cu consumurile voastre.

Dar totusi, cum pot rezolva cu consumul? Am schimbat filtre, inclusiv cel de motorina, ulei nu papa deloc, am curatat turbina, am reparat teava de esapament (aveam cotul flexibil gaurit) si am pus si debitmetru nou (am avut bosci si am pus unul pierburg). Unde sa mai caut sa mai reduc consumul? In rest masina merge bine.

Dar ce motorina bagi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zozo2013, consumul tau e in limitele normalului, cam atat scot si eu pe Turda-Cluj. Daca vrei 2-3 % ia-ti scuter :icon_thumright: Mentionez ca n-am scos niciodata consum mediu sub 6 (consum calculat la pompa). Media e pe la 6,2-6,3. Cel mai mult am scos consum mediu 7,2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intelegeti gresit.

Nu vrea sa scot un consum mai bun, decat cel real. Sunt poate invidios doar pe cei care au un consum mult mai bun pe diesel de 1.9

Daca consumul meu este unul real, pai asta este, asa stie masina, dar nu as vrea ca din cauza unor defectiuni (injectoare, avans..etc) sa bag motorina aiurea cand de fapt cu o interventie/reparatie as putea imbunatatii consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, masina mea 1,9 sdi consuma in oras cam 5,5 % si afara in jur de 3,7 /4,2 undeva pe aici. Cum nu imi place cum se aude motorul , am modificat parametri de functionare a injectoarelor si motorul era mai silentios dar consumul sa majorat cu 2 litri urban si rural 1 l. Bineinteles ca parca nu isi mai avea farmecul acela de SDI si am trecut la parametri standard, am mai explicat asta intr-un post anterior al meu . Nu va ramane decat sa contactati un tester si sa incercati metoda aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exterior distante scurte gen 20km mers lin,lejer consum 5,9-6,3 mers mai in foja cu depasiri tot tacamu' 6,5-6,9.

exterior distante peste 100km mers consum 5,7-5,5.

consumul e multumitor tinand cont ca am roti 225/45/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cei care au roti de 195 obtin un consum mai bun, decat cei cu 205 sau 225 ?

La intrebarea cu tipul de motorina eu alimentez la Mol sau OMV. Credeti ca exista un "peco" al carui combustibil arde mai incet, astfel obtinand un consum mai mic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca exista un "peco" al carui combustibil arde mai incet, astfel obtinand un consum mai mic?

Da,daca bagi de la canistra sunt sigur ca arderea e mai slaba rezulta consum mai mare fum negru mai mult putere mai mica !

Nu ma intelegeti gresit.

Nu vrea sa scot un consum mai bun, decat cel real. Sunt poate invidios doar pe cei care au un consum mult mai bun pe diesel de 1.9

Daca consumul meu este unul real, pai asta este, asa stie masina, dar nu as vrea ca din cauza unor defectiuni (injectoare, avans..etc) sa bag motorina aiurea cand de fapt cu o interventie/reparatie as putea imbunatatii consumul.

Un scan ai facut ? Pune VAG-u pe ea ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cel putin mi se pare imposibil sa scoti pe 70 km un consum de 3,1%,in conditii normale, ma gandesc si la faptul ca poate bordul tau are in soft, relatia de calcul diferit fata de altele sau nu stiu ce sa zic, chiar si consumul de 5% in condus fortat cu 4000 rpm mi se pare mic, mie imi consuma 6-6,7 afara(pe BC), si sunt multumit la cum trag de el,in oras 7,5%,si am 6 trepte!

Pot scoate pe afara si 5% dar asta ar insemna sa nu intru in depasiri, demaraj foarte lin, fara franari, adica inainte de curbe sa iei piciorul de pe acceleratie.

Nu e chiar imposibil. Eu am reusit aproape la fel dar pe distante ceva mai scurte 25 km ca dupa aia m-a mancat talpa si s-a dus naiba "economia" mea. Ca sa reusesc 3,2-3,3 consum cu ALH eu am mers aproape constant cu 65-75, fara franari, depasiri, cu demaraje fine cum spui si tu. La iesirea din oras aveam motorul cald si am resetat BC-ul.

BC-ul l-am verificat si eu cu pompa si eroarea e infima per total, dar s-ar putea ca la consum mic eroarea sa fie negativa (adica sa indice mai putin) iar la consum mare sa fie pozitiva (adica sa indice mai mult). In momentul calculului consumului la pompa vom avea cam acelasi consum ca si BC-ul datorita medierii erorilor BC-ului. Poate fi asta o explicatie de ce apare consum mai mic decat in carte? La 90-100km/ora consumul meu e ca in specificatiile producatorului.

L.E: Bag motorina doar la canistra dar tot de la peco e si aia (ROMPETROL) doar ca trece prin rezervorul unui prieten tirist. O strecor, decantez etc si nu scot fum cam deloc desi am 223000km la bord.

Modificat de VWasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cel putin mi se pare imposibil sa scoti pe 70 km un consum de 3,1%,in conditii normale, ma gandesc si la faptul ca poate bordul tau are in soft, relatia de calcul diferit fata de altele sau nu stiu ce sa zic, chiar si consumul de 5% in condus fortat cu 4000 rpm mi se pare mic, mie imi consuma 6-6,7 afara(pe BC), si sunt multumit la cum trag de el,in oras 7,5%,si am 6 trepte!

Pot scoate pe afara si 5% dar asta ar insemna sa nu intru in depasiri, demaraj foarte lin, fara franari, adica inainte de curbe sa iei piciorul de pe acceleratie.

Nu e chiar imposibil. Eu am reusit aproape la fel dar pe distante ceva mai scurte 25 km ca dupa aia m-a mancat talpa si s-a dus naiba "economia" mea. Ca sa reusesc 3,2-3,3 consum cu ALH eu am mers aproape constant cu 65-75, fara franari, depasiri, cu demaraje fine cum spui si tu.

L.E: Bag motorina doar la canistra dar tot de la peco e si aia (ROMPETROL) doar ca trece prin rezervorul unui prieten tirist. O strecor, decantez etc si nu scot fum cam deloc desi am 223000km la bord.

Exact in acelasi conditii am scos si eu 3.1 cum zice VWIasi fara franari,depasiri si cu demaraje fine..Deci Domnule powerhorse se poate scoate 3.1%!

Modificat de Cristi1997
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar o luam de la capat 3,1% e doar pe bord computer care minte mai intotdeauna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar o luam de la capat 3,1% e doar pe bord computer care minte mai intotdeauna!

Si cand am facut cu 4.2 mergeam spre mare am avut plinu dupa 100km la pompa 4 litri si cva am bagat numai stiu exact?ce vrei sa zici cu asta?ca minte doar cand nu bag de la pompa? Iar tu bine zici...."minte mai intotdeauna"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ce naiba sa fac ca nu ii tre multa motorina pentru explozie cand vreau ?:)) :)) :)) :))

L.E: Bag motorina doar la canistra dar tot de la peco e si aia (ROMPETROL) doar ca trece prin rezervorul unui prieten tirist. O strecor, decantez etc si nu scot fum cam deloc desi am 223000km la bord.

Eu m-am referit ca daca bagi de undeva si e proasta...si eu mai bag de la canistra...de exemplu eu bag 20 de litri si o filtrez de 2 ori adica trece prin 2 site una de benzina care nu lasa apa sa treaca aia e in buson si cealalta deasupra...si o flitrez de numa.. :))

Si eu azi ma uitam in oras si aveam fix 220800km

Modificat de Cristi1997
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un factor important ar fi si la cat schimbati vitezele.......2500 rpm + ,si cate persoane aveti in masina!

:offtopic: O intrebare pentru toti : Daca masina merge si sunteti mandri de ea ,chiar conteaza ca masina lui "Caisa" consuma cu 0,5l mai putin ? Nu m-am referit la nimeni , personajul "Caisa" poate fi oricine. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: O intrebare pentru toti : Daca masina merge si sunteti mandri de ea ,chiar conteaza ca masina lui "Caisa" consuma cu 0,5l mai putin ? Nu m-am referit la nimeni , personajul "Caisa" poate fi oricine. :rolleyes:

Vezi un om care are dreptate ! :icon_thumright: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa am un consum marit din cauza turbinei care face presiune prea mare in ea si din cand in cand intra il Limp mode (asta e termenul sau gresesc?)

Masina este o Bora 1,9 Alh.

Inainte imi lua in Bucuresti 7-8.5 iar acum 9-11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva de aici e un *** imens si imi strica tot cheful de a mai intra pe forummul asta.

sau e un copil care duce lipsa de prieteni, si ne toaca noua creierii.

multumesc pt warn dar va rog sa lasati postul poate vede prostul

pt colegu : Iti consuma diferit din cauza ca sunt alte conditii de trafic, asta daca ai BC, daca ai facut consumu tu, ia in calcul si o marja de eroare a ta, si ca acul la rezervor nu este tocmai corect.

Modificat de DorianR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta iarna am facut un consum minim 6.5 in oras.... (am scos si mai mult.. dar atat a fost cel mai bun scos)

ce am reusit sa testez acum o saptamana: la un drum de 104 km consum mixt (54 km in afara, 50 in oras - m-am uitat special in bord pentru treaba asta) am alimentat doar 5.6 litri

testul a fost in felul urmator: cand s-a aprins becul am resetat in bord km, am alimentat de 30 ron (5.33 litrul la OMV), iar cand s-a aprins din nou am citit km din bord... 104 km

nu pot fi decat multumit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta am schimbat senorul de temp. apa, sa vad acum daca mai scade putin consumul.

Ultimul consum a fost: 8 numai in oras, mers normal, distante scurte si medii, cateodata cu clima. Afra parca era ~5.6

Consumul de afara (mixt) e ok, dar asta de oras daca ar mai scade cu 1 litru as fi f fericit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva de aici e un *** imens si imi strica tot cheful de a mai intra pe forummul asta.

sau e un copil care duce lipsa de prieteni, si ne toaca noua creierii.

multumesc pt warn dar va rog sa lasati postul poate vede prostul

pt colegu : Iti consuma diferit din cauza ca sunt alte conditii de trafic, asta daca ai BC, daca ai facut consumu tu, ia in calcul si o marja de eroare a ta, si ca acul la rezervor nu este tocmai corect.

Stiu exact dar exact la cine se refera Domnul DorianR...Cu ce a gresit atat demult acest "cineva de aici e un *** imens si imi strica tot cheful de a mai intra pe forummul asta[...]"Daca spui cat iti consuma masina si altii nu cred este o crima ? Daca sustii ceva ce e advarat toci creieri la cineva Domnule? Vreau ca cineva sa corecteze acest "cineva" unde a gresit cand si-a sustinut consumul si amanuntele...nu cred ca a tocat nervii la cineva..

P.S.: Multumesc mult de tot pentru complimente Domnule DorianR (apropo de ce ti-e frica sa zici sa vada pe fata toti cine e acest ***)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu pe iarna am scos 6,5 in oras si 5,5 inafara dar mers frumos cu el schimbat in 2500 de ture iar pe vara 6 in oras si 4-4,5 inafara, asta fiind consumu la pompa, motor 1,9 ALH in 4 usi scurt, desigura ca daca il calc (mai ales in depasiri schimbat in 3500-3800) si fac un drum cluj-oradea mai agresiv atunci nu mai scot 4-5 si imi iese 6-6,5 innafara, depinde foarte mult de stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!