Jump to content

Lupe bixenon pt far cu angeleyes


mistretzul
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

As avea cateva intrebari pentru cei care stiu cazuri, sau au asa ceva...

se pot monta lupe pe farurile din poza? este vreo diferenta intre "cu lupe/fara lupe"?

daca da, le pot pune si pe faza scurta, si pe faza lunga?

am xenon pe faza scurta si sunt multumit de cum vede noaptea, dar vreau sa vada si mai tare .... Daca pe faza lunga nu am xenon, totusi este vreo diferenta cu sau fara?

si va rog sa ma lamuriti si pe mine.. care este diferenta la faruri intre H3, H4, H1, si care or mai fi :)

post-75605-0-12662000-1308604146_thumb.j

Modificat de vLdNgReA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Laurentiu_LWR

    12

  • albulul

    9

  • Muale

    6

  • Expertu59

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

H3, H1 si H7 sunt becuri cu un singur filament, mai unt cele mai noi dar pe golf nu sunt. H4 sunt becuri cu doua filamenta, unul pentru faza scurta unul pentru faza lunga. difernata intre far cu lupa si far fara lupa este. sunt pe prima pagina cateva exemple. eu consider ca nu are rost sa iti montezi lupe si pe lunga si pe scurta datorita costului destul de ridicat al lupelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Unde ati montat astfel de lupe in faruri OEM? Sunt si eu interesat pentru o Bora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna as avea si eu o intrebare .Am o skoda octavia 2 si am montat xenon h7 in far fara lupa as dori sa montez si lupa daca ma poate ajuta cineva de unde sa cumpar acea lupa avand in vedere ca eu sant din oradea sau eventual cine le si monteaza si daca mai tre sa modific ceva becuri sau balast

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la octavia 2,ajungeti sa platiti lupele la pretul farurilor cu lupa care vin din fabrica. merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut baieti !

am achizitionat si eu un kit bixenon cu lupa si vreau sa-l montez pe un seat leon 1M din 2004 insa problema la masina mea este ca 'geamul' farului este din plastic si un vecin mi-a spus ca fiind din plastic nu o sa reziste prea mult timp si o sa se 'deformeze' datorita caldurii pe care o proiecteaza lupa, pentru ca nu a fost creat pentru asa ceva

as vrea sa-mi spuneti ce parere aveti, daca ati auzit de asa ceva sau daca cineva a montat o astfel de instalatie intr-un far ca al meu sa-mi spuna ce efecte are, pentru ca nu stiu ce sa fac sa-l mai montez sau nu,

sunt foarte entuziasmat de de aceasta instalatie dar decat sa muncesc degeaba si sa mai am si de cheltuit dupa, mai bine renunt, de asta am nevoie de ajutorul vostru

sper sa nu fiu off topic

va multumesc !!!

Modificat de albulul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca nu ai de ce sa iti faci griji pentru ca un bec xenon degaja mult mai putina caldura decat un bec conventional fie ea proiectata prin lupa. Am vazut pe Bora montate lupe de Bmw si pe multe vag-uri insa nimeni nu a avut probleme.

Offtopic- doar la un golf 4 am vazut oglinda afumata pentru ca omul desi nu avea din fabrica proiectoare de ceata, si-a facut el decupajele si a montat lupe si nu a rezistat prea bine oglinda, DAR folosea becuri normale.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci 'kelu' !!!,sunt mai optimist acum, insa am uitat sa precizez un aspect important si anume ca acest kit este cumparat de pe net, deci chinezarie, ce a costat 100 euro, si din cauza asta imi cam fac griji, plus ca, din cate stiu, toate masinile care au lupa in far, au 'geamul' de sticla si de aceea sunt curios/nedumerit cum se comporta plasticul :scratch:

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"toate masinile care au lupa in far, au 'geamul' de sticla"

eu nu am lupe si am geam de sticla. nu cred ca se aplica regula asta,masinile mai noi au plastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, masinile cu xenon OEM nu vin cu sticla. tot plastic au.ma refer la passat b5 si b5.5, passat b6,audi a4 etc etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti dreptate baieti ! sunt multe masini care au 'geamul' de plastic si au lupa in far, chiar si xenon

o sa le montez si eu, abia astept sa vad rezultatul, o sa ma chinui sa desfac farul (nu am gasit pe nimeni care sa o faca pentru mine, in Tg-Jiu :lol: ) insa stiu ca merita, sper sa reusesc si sper ma tina mult si bine

merci !!!!!!!!!!!

Modificat de albulul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe octavia 1 a montat cineva lupe bixenon ,se dezlipeste greu geamul farului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul farului se dezlipeste destul de greu indiferent de ce model de Vag vorbim. Ai doua variante- fie le bagi la cuptor, fie cu un pistol cu aer cald; eu recomand ultima varianta, este mai safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult kelu, asa o sa si fac, trebuie sa fac rost de un pistol cu aer cald, revin cu pareri :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut merita, am facut o proba si am montat kitul pe masina fara sa introduc lupele in far, se vede Bestial pe faza scurta, iar pe lunga e bine bine, pentru faptul ca pe langa lupe care maresc raza, se aprinde si halogenul H1 al masini, (am H7 pe scurta si H1 pe lunga)

toata 'vrajala' sta in fiabilitatea lupelor sau a mecanismului de schimbare a fazei, pentru ca daca se strica nu poti sa o repari decat desfacand din nou farul, si......

sper sa tina mult si bine, inca nu le-am montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D1S are ridicatorul de tensiune in spatele lui, el este alimentat de calc de far cu vreo 30V.

80-85V

Parerea mea este ca nu ai de ce sa iti faci griji pentru ca un bec xenon degaja mult mai putina caldura decat un bec conventional fie ea proiectata prin lupa.

Total gresit, becul xenon incalzeste mai tare decat cel cu halogen. Masurate cu termometrul cu laser.

Si ontopic, un mic teaser la niste proiectoare bixenon custom. Sint noile proiectoare care le voi monta pe masina mea.

post-22869-0-10960300-1330117449_thumb.j

post-22869-0-74788800-1330117470_thumb.j

post-22869-0-18473600-1330117478_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva am montat si eu pe proiectoare sunt OK pt ceata max 6-7m,eu nu stiu ce merita mai mult lupe 450 ron,bixenon 250 ,sau mai simplu si legal osram night breaker +, 80 ron???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima parere ar fi bixenon, scapi mai ieftin si fara munca , dar CATEGORIC NU, pentru ca deranjezi pe ceilalti participanti la trafic,eu am vrut sa-mi cumpar doua kituri unul H7 pe scurta si unul H1 pentru lunga, scapam mai ieftin insa orbeste, am crezut ca multi care au xenon in far simplu, au reglat sa bata in sus, dar defapt e din pricina ca xenon-ul bate 'imprastiat'

eu iti recomand lupele bixenon, intradevar costa mai mult si e de munca dar merita, plus ca o sa ai si angel eyes , parerea mea !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut merita, am facut o proba si am montat kitul pe masina fara sa introduc lupele in far, se vede Bestial pe faza scurta, iar pe lunga e bine bine, pentru faptul ca pe langa lupe care maresc raza, se aprinde si halogenul H1 al masini, (am H7 pe scurta si H1 pe lunga)

toata 'vrajala' sta in fiabilitatea lupelor sau a mecanismului de schimbare a fazei, pentru ca daca se strica nu poti sa o repari decat desfacand din nou farul, si......

sper sa tina mult si bine, inca nu le-am montat

Pai eu stiu ca lupele vin cu becuriD2S deci ce mecanism sa se strice ?Are cineva montat pe octavia1 asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

@emilef-actionarea se face mecanic...adica un shutter actionat de un solenoid,despre acest mecanism era vorba sa nu se strice...

nu confunda D2S cu H4...

@albulul-ai facut treaba?cum e?poze ceva?:D

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu le-am montat si bine am facut, :offtopic: pentru ca m-am infipt cu masina in zapada si am o mica dauna, printre care si farul dreapta si astept de 2 saptamani sa-mi dea acceptul astia de la casco sa o repar

o sa pun niste poze, dupa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare! am o bora ....as dori sa pun si eu lupe pe far cu oglinda pt ca vreau sa-mi pun xenon si nu prea e bn pe far cu oglinda ca se ia si garda de tine,deranjezi si pe ceilalti, dar nu stiu ce sa fac?.....trebuie taiat din oglinda?....

cam ce pret au,include si instalatia bixenon ?......merita investiatia?.....eu am h4 deci ramane tot un bec?......in Piatra Neamt gasesc de cumparat?.....si de montat?.....pozitia unde vine pusa ca o am exact sub becul h4?....multumesc anticipat

Regulament Art. 2. Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:

- scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii; aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning;

- se lasa spatiu dupa si nu înaintea semnelor de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;

- nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;

- un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;

- orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare (acest punct este doar o recomandare);

- numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;

- scrierea cu diacritice este optionala;

- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.

În general, tineti cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit rapid.

Orice abatere de la regulile de mai sus îngreuneaza parcurgerea textului si enerveaza inutil cititorul. Cine doreste cu orice pret sa iasa în evidenta, o poate face în alt mod, nu "chinuind" ceilalti membri ai comunitatii.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare.

sunt mai noi pe forum si am si eu cateva nelamuriri legate de ce s-a mai discutat pe acest thread.

ati tot vorbit despre montarea instalatiilor de xenon/bixenon, pentru mk3 si bora, ok, am inteles, vin oricum cu becuri H4 din fabrica, dar pt leon si mk4 cum ati facut? ati montat pe scurta bixenon si ati facut legaturile la comanda pt lunga astfel incat sa comute si bixenonul pe lunga si sa se aprinda si lunga normala (ceva gen 4 becuri pe lunga)?

inca o intrebare mai am si eu, daca are cineva idee (sau daca a facut cineva): se poate monta o instalatie de xenon pe lunga dar care sa fie gata incarcata la comutare (adica sa se comporte la fel ca bixenonul) nu sa aibe "flasul" initial apoi sa creasca usor usor intensitatea luminii?

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!