Jump to content

Nu se deschide usa fata-stanga


Florin.
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

Asa cum spune si titlul topicului de aprox. 1 luna nu mai reusesc sa deschid usa din partea soferului din interiorul masinii.

Situatia a aparut in felul urmator:

- deschisesem usa soferului din interior in mod normal si peste 5 min cand am incercat a doua oara, am simtit ca ceva cedeaza (ca rezistenta in momentul tragerii de clapeta ce deschide usa) dupa care clapeta se misca in gol

- am coborat geamul, am scos mana in afara si am deschis usa folosind de fapt manerul de exterior.

A-si dori sa stiu ce se poate face in contextul in care folosesc foarte mult geamul eletric fata-stanga pt. a deschide usa. imi e frica sa nu cedeze su acesta + disconfortul de a cobora astfel din masina (ca si sofer).

Mentiune: celelalte usi se deschid normal.

Cum se poate remedia defectul si cat de grav/costisitor este?

Multumesc si An nou Fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil a sarit piedica de la sufa care actioneaza deschiderea usii. Trebuie sa dai fata de usa jos si sa refixezi acea bucata de pplastic. Daca s-a rupt insa e mai dificil. Totusi la cate cazuri am auzit era doar sarita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu

s-a rupt carligul care e prins in maneta acea de deschidere

Cablul nou e undeva la 75 de lei si astfel am luat unul second la 20 de lei si merge perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E costisitor...80 ron cablul rupt si vreo 30 40 ron manopera la un service ce e autorizat si da garantie!

Costisitor ? depinde de banii fiecaruia.

Asta daca e ce zic colegii dar tu te iei dupa noi fara sa stii ce e in usa?

Treuie desfacut si vazut.

Inca un topic nou cu o miniproblema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine problema e mai mare, nu se deschide nici de pe interior nici de pe exterior :(( nu stiu cum sa dau jos fata de usa fiindca usa e inchisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In timp ce apesi pe butonul de inchis/deschis de pe usa soferului loveste usor in manerul exterior, poate isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inghetat!

Fa o plimbare pe la Cora Lujerului, las-o in parcare ~ 1 ora si apoi o deschizi; eu asa am facut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsurile pertinente si pentru timpul vostru.

Cel mai probabil ca dupa ce se incalzeste putin o sa desfac usa. Intre timp exista undeva cateva informatii cu privire la pasii de realizat pentru desfacutul usii? (in mod normal, nu ar trebui sa fie ceva foarte complicat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc si eu pt rapsunsuri...o sa incerc s-o incalzesc intr-un fel sau altul si sper sa se deschida pana la urma.... daca nu am inteles ca e posibil sa se strice clanta... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt multe situatii in care nu se mai deschide usa din interior.. ori s-a rupt cablul (legat intre manerul din interior si "broasca"), ori a sarit pur si simplu din maner (la capatul cablului spre manerul din interior, are un fel de carlig ce se agata de maner). Trebuie sa desfaci usa si vezi atunci.

@ Florin Uite cum se desface usa la un golf.. e aproximativ aceeasi procedura si la Skoda.

In mare:

  • Desfaci capacul cu comenzi geamuri de pe usa;
  • De sesfac suruburile;
  • Gasesti alte suruburi in zona tweeterului (il scoti si sub el gasesti inca un surub);
  • In zona manerului ce deschide usa, cred ca mai gasesti un surub;
  • De jur imprejurul usii sunt atasate alte surubele.

Sper ca te-ai lamurit, macar putin .. :)

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu cum se desface fata de usa...problema ca nu stiu cum se deschide usa...nu merge de la nici un maner...iar fata de usa imi este imposibil s-o dau jos in astfel de conditii fiindca nu am acces la suruburile de jos si nici la cel de la oglinda... :((( mor de nervi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca nu merge....incearca sa bocani in jurul yalei in timp ce actionezi deschiderea, poate isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florin Uite cum se desface usa la un golf.. e aproximativ aceeasi procedura si la Skoda.

In mare:

Aia e pentru Ibitza, la G4 si O21 nu poti da capitonajul usii jos cu ea inchisa. pentru usa din spate merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata...au dat jos usa spate din balamale, si astfel au putut scoate clanta usii fata, baieti meseriasi la autogrup constanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai spus tu sa o dea jos sau s-au gandit ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nu-i crezi asa de isteti ? :biggrin:

Hai ca asta e bine de stiu cu portiera din spate :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentante se lucreaza in general dupa ELSA, si acolo nu am gasit aceasta indicatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!