Jump to content

volkswagen golf 5 1.9 TDI


pojomic85s

Postare recomandată

Interesanta modificarea care vrei sa o aduci motorului de 1,9 TDI,am condus un golf cu acelasi motor resoftat la 150 cp si parca era alta masina,spor la modificari si cred k in viitor te voi copia :lol: ......pana atunci voi urmari evolutia masinii tale.. :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pojomic85s

    120

  • lucian_90tud

    32

  • Radu_Alecs

    17

  • sebip

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cai, cai si iar cai. Dar la franare nu se gandeste niciunul :RO flag: . Eu zic sa te gandesti serios la schimbarea sistemului de franare, Un kit de gti cu discuri de 312 ar fi rezonabil .

sau o parasuta ca la dragstere :))

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri... :icon_thumleft:

Lucian sti tu ce vorbesti...momentan ma limitez la CAI PUTERE.....prin primavara am sa ma gandesc la la un update de frane...pana sa-mi fac update de soft nu-i credeam pe cei care ziceau ca o sa-mi trebuiasca un upgrade la sistemul de franare... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

Salut,

Imi place masina, felicitari !

Legat de modificarile facute ce sa zic, cu o asemenea turbo ajungi lejer la un 180 CP! Mai are de umblat Voinea pe la soft.

Am si eu softul facut de el si sunt multumit de cum merge, la 150 CP si 332NM daca imi amintesc bine pe dyno inca nu am schimbat turbo si nici ambreajul cum ma speriau unii...si uite ca a facut de 2 ani si jumatate !

Frane GTI ? e un mare proiect.. si foarte costisitor pentru noi cei cu 1.9 :(

Link către comentariu

facut un traseu Cluj- Campulung Moldovenesc....

masina trage foarte bine, e cu totul alta masina...consumul pot sa spuun ca e rezonabil 5,6 - 6.00% dar mers destul de sportiv,

problema este ca masina a inceput sa-mi intre in limp mode si cred ca e de la EGR ca de ceva timp imi arunca ceva ulei...sper ca maine Lucian sa fie dispus sa-mi faca o scanare sa vedem care e problema.....alta problema de unde sa apara limp mode nu vad....Per total sunt foarte multumit de masina si de updatul facut :icon_thumleft:

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

facut un traseu Cluj- Campulung Moldovenesc....

masina trage foarte bine, e cu totul alta masina...consumul pot sa spuun ca e rezonabil 5,6 - 6.00% dar mers destul de sportiv,

problema este ca masina a inceput sa-mi intre in limp mode si cred ca e de la EGR ca de ceva timp imi arunca ceva ulei...sper ca maine Lucian sa fie dispus sa-mi faca o scanare sa vedem care e problema.....alta problema de unde sa apara limp mode nu vad....Per total sunt foarte multumit de masina si de updatul facut :icon_thumleft:

cand ecu cere o anumita presiune iar turbo face alta apare limp . cel mai bine fa un log in mers.

Link către comentariu

cu ajutorul lui lucian am facut un log...

In drum spre cluj masina iar a intrat in limp mode si am observat ca de cele mai multe ori intra in limp cand masina trage mai greu....de exemplu aseara imi intra in limp mode numai cand urcam pasul tihuta....cine se pricepe si ma poate ajuta cu inerpretarea acestui log...

Log-MZK.txt

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Nu e log, ci scanare - era bun un log in mers.

Oricum, verifica furtunele de la circuitul turbo, vacuum urile - vezi daca actuatorul lucreza bine.

Link către comentariu

Am facut si un log in mers, dar nu e facut prea corect. Observ ca nu se poate atasa. Am pus un prt sc.

post-23135-0-47994100-1320144082_thumb.j

Link către comentariu

sunt curios cum merge masinuta ta cu noua turbina + soft, daca ai drum prin sv duminica facem o intalnire locala la cetatea de scaun pe la ora 14..cativa baieti cu vw.. daca poti veni te asteptam si poate dam si o tura cu masinile. eu momentan am doar soft.. nu stiu la cati cai am ajuns dar se comporta foarte bine, sunt curios daca diferentele sunt foarte mari cu update-ul de turbo si daca merita. legat de fiabilitatea motorului.. la 240k km ar tb sa nu-l duci in extrema maxima daca vrei sa mergi mult si fara prb :)

in rest la visual masina arata foarte bine, sunt multi invidiosi care si-ar dori masina asta :)

spor !

Link către comentariu

Sal...

Ia zi Man cum merge vnt20 pana la urma ai scapat de prob este totu ok acum ,puterea finala ,ambreiajul cum se comporta ?

Ciaooo

Link către comentariu

sunt curios cum merge masinuta ta cu noua turbina + soft, daca ai drum prin sv duminica facem o intalnire locala la cetatea de scaun pe la ora 14..cativa baieti cu vw.. daca poti veni te asteptam si poate dam si o tura cu masinile. eu momentan am doar soft.. nu stiu la cati cai am ajuns dar se comporta foarte bine, sunt curios daca diferentele sunt foarte mari cu update-ul de turbo si daca merita. legat de fiabilitatea motorului.. la 240k km ar tb sa nu-l duci in extrema maxima daca vrei sa mergi mult si fara prb :)

in rest la visual masina arata foarte bine, sunt multi invidiosi care si-ar dori masina asta :)

spor !

salut....mersi de propunere si imi cer scuze ca nu pot veni, momentan su in cluj la facultate...dar cand am sa vin pe acasa te anunt poate organizam o intalnire :icon_thumleft:

Sal...

Ia zi Man cum merge vnt20 pana la urma ai scapat de prob este totu ok acum ,puterea finala ,ambreiajul cum se comporta ?

Ciaooo

salut

momentan inca nu am scapat de limp mode, cipos analizeaza problema si trebuie sa discute cu voinea sa clarifice ceva paramatrii legati de turbina si soft...momentan tot la 160 cp sunt

acum revin cu vechea mea problima si anume o bataie(pocnet) la toata fata dreapta,,,,astazi dupa ce m-am hotarat sa inversez rotile de pe fata cu cele de pe spate am zis sa studiez iarasiii roata fata dreapta poate dupa un an imi cade fisa si descopar de unde provine bataia....verdict:

-probleme clare la telescopul stanga( foto 1) in zona unde se prinde bieleta antiruliu de telescop si anume acea placuta a incepu sa fisureze(se vede si in a 3 a foto) cauzele momentan nu le stiu.....

- a 2 a problema care nu stiu sigur daca o pot numi "problema" am observat ca la telesopul fata stanga placuta de prindere a bieletei este sudata de telescop in partea din spate ....la telescopul din partea dreapta (foto 2) acea placuta de care se prinde bieleta este sudata in partea din fata si bieleta se apropie poate chiar loveste in acea placuta cand virez maxim... deci nu imi prea pare ok...nu ar trebui ca placutele unde vin prinse bieletele sa fie in aceesi pozitie? se poate sa fi inversat telescoaple sa sa fie de pe aceeasi parte telescoapele?

post-34401-0-81419800-1320839746_thumb.j

post-34401-0-69778100-1320839790_thumb.j

post-34401-0-61197400-1320839801_thumb.j

Link către comentariu

aseara am studiat la intalnire si celelalte golfuri 5 si e ok asa cum sunt telescoapele.....cred ca problema vine de la biletele antiruliu care sunt prea lungi si trebuie schimbate cu niste bielete reglabile...ma mira faptul ca cei de unde am luat suspensia nu mi-au spus de aceasta problema...

Link către comentariu

zilele trecute am mai facut cateva loguri in mers...poate ma ajuta cineva cu o interpretare a lor :icon_cheesygrin:

-mentionez ca masina imi intra in limp mode

mzk.zip

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Domnu Cristi, daca le pui aici slabe sanse. Mai bine incerci in aria TDI Forum la intepretare loguri :D

Link către comentariu

Domnu Cristi, daca le pui aici slabe sanse. Mai bine incerci in aria TDI Forum la intepretare loguri :D

mersi lucian :icon_thumleft:

Link către comentariu

ce am descoperit astazi :( si odata cu aceasta descoperire intr-un fel m-am bucurat putin ca am crezut 100% ca de acolo provine bataia de la roata fata dreapta de care nu reuseam sa scap....am dat bieletele ambele jos si spre mirarea mea pocnetul pe dreapta tot persista....telescopul stanga o sa fie schimbat pe garantie....si cred ca o sa fiu nevoit sa montez bieletele reglabile de la ta-technix...cred ca bieletele standard sunt prea lungi pentru aceasta suspensie si de acolo s-a produs si ruperea acelei placute....

post-34401-0-87108800-1320947459_thumb.j

Link către comentariu

astazi au venit si noile bielete si o noua carcasa pentru telescop care nu e chiar noua...cred ca o sa remeidez vechia carcasa a telescopului si sper sa nu mai reapara aceasta probloma si cu aceste bielete...

post-34401-0-53799400-1321358007_thumb.j

Link către comentariu

Salut,

Desi initial am comandat spoiler de gti RLine am revenit asupra deciziei si am comandat un spoiler de R32. Sper sa iasa bine.

As vrea sa povestesc cu tine face-to-face pt, ca sunt curios in amanunt de toate modiifcarile pe care le-ai facut.

O seara faina.

Link către comentariu

ceva noutati....

- lupe BMw e46 pe care am sa incerc sa le montez, acum incerc sa descoper care dintre balasat si bec este pe duca....cand aprind faza scurta becul clipeste de cateva ori si se stinge si scoate si un sunet ciudat....la fel face cu balastul Oem si cu cel de la instalatia aftermarket tind sa fie becul de vina....ma scuzati pentru claritatea pozei... :icon_cheesygrin:

post-34401-0-87924000-1322238339_thumb.j

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!