Jump to content

volkswagen golf 5 1.9 TDI


pojomic85s

Postare recomandată

poate reusesc sa o montez saptamana asta si care vrea fac cu el pe-a mediu si-l tratez de rinichi :blah_: , pana atunci o intrebare....suspensia mi se pare putin suspecta...nu are inscriptionat pe ea TA-technix nu are serie pe ea pus ca cele de la Ta-Technix au arcurile rosii si telescoapele spate galbene si stantat pe ele firma si o serie...ale mele nimic...ceva nu mi-e clar aici....atasez si o poza cu ele.Suspensia e luata de la importatorl oficial in Ro de pe ..tatechnix.ro

post-34401-0-18478800-1312347422_thumb.j

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu
  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pojomic85s

    120

  • lucian_90tud

    32

  • Radu_Alecs

    17

  • sebip

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

dupa o cautare pe google se pare ca mai mult bate spre suspensia de la JOM....am vb cu cei de unde am luat suspensia si au spus ca pt golf 5 astfel de suspensii au primit in ultima vreme de la cei din germania de la tecnix garantia tot 2 ani este si mi-au spus ca pe luni primesc alt transport din germania si daca vreau linistit mi-o schimba...

Acum sunt curios cat fiabile sunt suspensiile de la JOM....daca are cineva ceva impresii pe propria piele sau surse sigure depsre aceasta suspensia rog sa-mi spuna si mie cateva impresii .... :icon_thumright:

Link către comentariu

Suspensia nu este Ta-Technix cu siguranta. La Ta Technix amortizoarele sunt galbene, arcurile rosii, suruburile de reglaj sunt din aluminiu, cheia de reglaj arata altfel.

Spor la montaj!

Link către comentariu

@lucian: ai pietre la rinichi?

Nu am asa ceva :)) . Sunt curios cat de rigida este, pentru ca la ce drumuri sunt prin Iasi ma tem o sa fac vizite dese la dentist laugh.gif

Vreau sa vad daca ma conving sa imi iau si eu la anul una sau nu :D

.

Link către comentariu

Are dreptate Andrei JSE,am montat colegului FDY o suspensie Ta-Technix si avea arcurile rosii,amortizoarele galbene iar cheia era turnata dintr-o bucata.....apropo frumoasa masina :)

Link către comentariu

pana la urma m-am decis sa returnez suspensia si va fi inlocuita cu una TA-TECHNIX :icon_thumright:

Link către comentariu

astazi a venit suspensia...maine dimineata merg sa o montez+ alte bucse si schimb de lichid de frana :blah_:

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

pareri suspensie:

imi place cum se compota masina doar ca arcuri pe spate mi pare ca trebuiau mai rigide...cu 2 persoane in spate si ceva bagaj masina coboara destul de tare, cred ca ramane 1 cm intre roata si aripa...am sa o ridic la maxim pe spate sa vad cum o sa fie...pe spate nu am mai pus la elescoape acele tampoane de cauciuc de la telescoapele vechi, nu cred ca ar influenta cu ceva acele tampoane de cauciuc garda la sol :blink:

Astep sa ajung acasa sa o ridic de spae la maxim sa vad cum o sa fie daca nu ma gandesc sa pun arcurile stok sau sa caut altele mai rigide, in rest pot sa spun ca sunt multumit de suspensie s d alegerea facuta..am sa revin si cu poze

post-34401-0-53314800-1313265643_thumb.j

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Felicitari pentru suspensie... ma bucur ca iti place.

Spatele normal sa se lase mai mult... se intampla asta cam la orice suspensie. Ai grija, daca schimbi arcurile, cat de dure le iei. Amortizorul e gandit sa lucreze cu arcul tau, si e posibil sa nu poata controla asa bine un arc mai tare, moment in care iti poate topai roata pe asfalt, si pierzi la stabilitate, uzura neuniforma a anvelopei, etc., mai ales ca ai si jante de 17 care sunt ceva mai grele.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

poze :blah_:

pot sa spu ca sunt ff multumit de suspensie isi face treaba ff bine, stie cineva daca e musai sa pun la amortizoarele spate acele tampoane de cauciuc de la vechea suspensie...sau care este rolul acelor tampoane??la suspensia prima prima oara de la cei de la ta-technix a,ortizoarele spate erau dodate si cu acele tampoane de cauciuc...de cateva zile mi-am pus o noua folie autorizata, 50% fata :) si 5% spate....masina v-a suferii in scurt timp o revopsire totala....daca imi poate recomanda cineva o vopsea anume...ma fefer la producator nu coloare sau alt ceva :blah_:

aaa...si masina a suferit si o curatare generala :icon_thumright:

post-34401-0-57279400-1314093181_thumb.j

post-34401-0-58286500-1314093809_thumb.j

post-34401-0-82799400-1314093831_thumb.j

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Standox cica ar fi printre cele mai bune.

L.E. Un rol f. important il joaca vopsitorul. Daca el nu stie bine meserie poate sa foloseasca cea mai buna vopsea ca tot nu iese bine.

Modificat de eugen1979
Link către comentariu

salut,

am vazut masina intr-o zi prin suceava si tot ma uitam dupa ea.. suna frumos .. umpic mai "gros" decat la mine :) ma uitam ce bine poate sa arate o masina ingrijita si facuta cu gust.. !! poate ne intalnim intr-o zi sa dam de-o faleza si sa mai impartasim una alta ;)

bafta !

Calin

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

sigur Calin...cand mai vin prin suceava poate stam la o poveste... :icon_confused: ....

masina a facut 224000 km...cu ocazia asta a primit un schimb de ulei si filtre noi noute.....si cred ca am sa aman putin vopsirea masinei pentru ca masina v a primi pe viitor o turbina noua...de 2.0 sau 2.5 :D si o resoftare...turbina o sa fie ochizitionata de la colegoul nostru CIPOS.....

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina. ii sta super bine cu noua suspensie. Tu te referi cumva la mansoanele de cauciuc de vin pe tija amortizorului? Daca da, te sfatuiesc sa le pui ca intra praf si mizerie si se duce amortizorul

Link către comentariu

se pare ca s-au cam inversat lucrurile....masina a intrat de astazi la vopsit...pana la urma m-am decis sa vopsesc aripi fata, bara fata, capota, aripi spate, bara spate....si ma gandesc sa vopsesc partea de jos a fustei spate in negru lucios, emblema spate negru mat., catadioptrii si al 3 lea stop de frana fumuriu.....in rest ramane vopseaua originala ca e mai buna de cat toate :icon_cheesygrin: ...sper sa fie totul cum imi doresc...cat de repede am sa revin cu foto..... :icon_thumleft:

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

sa reactualizam putin ..... :icon_confused:

am terminat de vopsit pe la masina si anume....bara fata spate, aripi fata, aripi spate, capota, oglinzi.Pe joi ar trebui sa-mi ajunga pragurile de GTI pe vineri le pun sus :icon_cheesygrin: .In legatura cu turbina vorbit cu Cipos si numa in 2 saptamani ii ajung turbinele de 2.5, mai astept...Acum cine poate sa ma ajute cu o parere(problema) si anume: roata fata dreapta cand virez stanga, dreapta pe loc sau cand merg ff incet imi pocneste ceva...nu e tacanit de planetara, schimbat bucse, bieleta antiruliu, flanasa amortizor, capat de bara, pivotul nu bate sigur dar pur si simplu nu isi da nimeni seama ce poate sa bata, poate imi mai da cineva o idee...cineva ar spune sa nu fie rulmentul dar nu as vrea sa l schimb asa la ghici...

Link către comentariu

Verifica suspensia, e posibil sa nu fie montata corect sau arcul sa nu fie in pozitia corecta. :icon_thumleft:

Am avut si eu suspensie TA Techix si mi-a facut asa de cateva ori, apoi am mai umblat putin la reglaj si nu mai facea.

Link către comentariu

am sa incerc si eu metoda asta KIRKUS.....

-deabea astazi mi-au ajuns pregurile sper ca pe maine sa le montez....... :lol:

Link către comentariu

sal...de unde ai comandat pragurile?

Si daca imi potzi spune si mie pretul suspensiei si a pragurilor!!stimaaa

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!