Jump to content

volkswagen golf 5 1.9 TDI


pojomic85s

Postare recomandată

In primul rand salutare la toata lumea de pe forum!!!

De multa vreme intru pe acest forum dar astazi am decis sa va prazint si golful meu.

Conduc un golf 5 motor 1.9 TDI, 105 CP, fabricatie 06.2005,km parcursi in jur de 75.000 km acuma avand un total de 206.000 km,adus din Germania de 3 ani.Probleme mari nu am avut cu el, am schimbat volant si ambreiajul pe la 195.000 km dar din cate am inteles este o problema fireasca cu volant la golf 5.

Cateva modificari aduse masinii:

-bara fata GTI.

-fusta spate golf R32.

-tipsuri.

-vopsire stopuri spate.

-tapiterie crem.

-jante 17" de pasat 4 motion

Pe viitor as mai indrazni cateva modificari in limta finantelor:

-colantare capota,cupola evantual si bara fata.

-praguri GTI .

-un cip tuning dar aici sunt in dubii(poate ma ajutati cu pareri daca merita investitiasi daca dauneaza motorului aceasta scimbare)

-vopsire atrieri(nu m am gandit inca la culore)

Pe viitor am sa revin cu mai multe poze...

post-34401-0-65240200-1293149943_thumb.j

post-34401-0-28832700-1293149957_thumb.j

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu
  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pojomic85s

    120

  • lucian_90tud

    32

  • Radu_Alecs

    17

  • sebip

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoasa masinuta.Economica.Super si fusta spate,si jantele.De mult caut unele asemanatoare.Foarte rezistente.

Link către comentariu

Frumoasa masina:)fusta de R32 superba si jantele :)

app cat a costat sa schimbi volant si ambreiajul??? bafta!!

Link către comentariu

Frumoasa masina, colegu.

Tu ai pus tipsuri si scos toba finala, nu? Ca multi din Campulung ziceau ca ai pus finala de R32 :)) .

Ca sfaturi ai putea scoate literele cu golf si tdi, cumpara capacul de remorcare si catadioptrii de la bara, ca nu sunt asa scumpi :D si ai mai putea vopsi negru dunga rosie ca nu mai ai nimic rosu, si nici Gti nu e :D

Bafta!

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

- vreau sa colantez bara deoarece de o luna am vopsit-o si deja am ciupituri de la pietrcile si ma gandesc ca daca o colantez o sa reziste mai bine.

cu siguranta te anut seby :icon_thumright:

eventual o parere pt culoarea lor :)

Simon D-jay - volant+ambreiaj in jur de 1900 lei de la Valeo si din cate imi mai aduc aminte e cu masa simpla volant, din spusele mecanicului cica nu mai are sanse sa pice dar din cate am obesrvar nu preia toate vibratiile din masina si ma cam supara aceste vibratii.

lucian_90tud - salut colegu! :blah:

da a fost data jos finala si refacuta partea din spate din teava si finalizat cu tipsuri.M-am gandit si nu o sa dau jos TDI-ul ca nu detin 250 cp,(nu vreau sa para ce nu e), catadioptrii si capacelu de la remorcare o sa le cumpar cat de curand, la reprezentanta sunt 85 lei bucata si nu prea ma incanta pretul dar cu ajutorul lui "sebip" am gasit la 50 lei buc si o sa comand cred ca dupa sarbatori,cu dunga rosie de la bara fata mai stau pe ganduri :) .Ms mult de sfaturi!

Cateva foto cu interiorul, sper sa va placa :icon_thumright:

post-34401-0-76672200-1293211988_thumb.j

post-34401-0-28031100-1293212000_thumb.j

post-34401-0-40448100-1293212010_thumb.j

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

frumoasa masina!

la fel ca si colegul de mai sus jos cu "golf tdi".

interesant interiorul,e primul golf pe care il vad asa :D

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu

Interiorul presupun ca l-ai facut tu, nu e asa stock. Bordul e complet in piele?

Cat te-a costat totul?

Link către comentariu

nu stiu ce sa zic de inscriptiile cu GOLF si TDI, mi se pare putin aiurea sa le dau jos, o sa creda lumea ca e R32 si nu am chef de liniute :)

Link către comentariu

poti avea r32 si sa nu te dai in figuri la liniute,sa fii la locul tau,responsabil si cu minte.

nu stiu cat de relevant e filmuletul de mai jos dar cred ca intelegi ce vreau sa spun. :D

Link către comentariu

finalele originale de R32 nu stiu exact ce diamtru au, ale mele au in jur de 10 cm diametru dar in urma cu 2 saptamani am vazut in parcare la mall un R32 si 100% aveau diametru mai mic de cat ale mele...

lucian_90tud - Interiorul e facut la o firma din Bacau si a fost mai necesar in urma uni mic incident in urma caruia mi-au sarit airbagurile fata, toata manopera+airbaguri au ajuns in jur de 7.000 lei dar eu zic ca arata destul de bine, initial am vrut sa fac doar bordul dar finantarea a venit din partea firmei de asigurarii :icon_thumright:

Link către comentariu

Stai linistit ca dupa fumul care va iesi in spate 100% nu va crede lumea ca este r32,+ca arata mai frumos haionul fara inscriptile acelea......:P,iar daca faci etrierii rosii eu ti-as sugera sa lasi dunga aceea....:P

Ps.:"frumoasa masina,arata foarte bine interiorul insa la cati bani ai investit in el cred ca merita cel putin un volan de gti+ pedale si footrest de r"

Link către comentariu

MULTUMESC TUTUROR DE APRECIERI :icon_thumright:

Sa sti ca nu scoate fum pe verificate :), cred ca o sa dau jos inscriptiile pana la urma si poate ma ajutati cu niste idei de unde pot achizitiona un volan gti,pedale si eventual un pret aproximativ...

Link către comentariu

am gasit pe ahw footrestul la 13 euro si volanul nou nout gti cu piele perforata la 339-euro(FARA AIRGBAG) cauta la anunturi pe acest site sau la dezmembrari si ai sanse sa gasesti in pretul acela cu tot cu airbag...:P iar in ceea ce priveste pedalele+footrestul ai putea sa intrebi la dealerul local de vw!

Link către comentariu

dupa mai multa cautari pe forum tot nu m am putut decide ce culoare sa vopsesc etrieri...poate are cineva o ideea ce culoare ar merge vopsiti etrierii mei...

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

de cateva saptamani mi am schimbat jantele si as avea nevoie de o parere si de la voi....care jante ar fi ma potrivite pe masina si va plac intr-un mod mai deosebit ???...eu inca sunt indecis....

- precizes ca ambele perechi de jante sunt pe 17" si sunt originale VW..

post-34401-0-64267300-1295298934_thumb.j

post-34401-0-16954900-1295299346_thumb.j

post-34401-0-51030000-1295299685_thumb.j

Modificat de pojomic85s
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!