Jump to content

Consuma ulei?


livium1966
 Share

Postare recomandată

,,da-timi o marca buna de ulei": Redline 5w40

post-25544-0-25536000-1337188989_thumb.p

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    23

  • salapiat

    9

  • R Z F

    8

  • SSRAZVAN

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

mariusjurcau

ii prea subtire la km mei din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut, am si eu o problema cu baia de ulei , sper sa postez corect .idee e ca am observat baia de ulei umeda....pun mana putin umed....insa cand am ajuns in partea din spate a ei pe langa acel buson de golire am observat ca e umeda de-a binelea si uleiul vine de undeva de la suruburi ele erau pline de ulei...am inteles din postul colegului de mai sus ca nu exista garnitura intre blocul motor si baie , ce pot inlocui ca sa scap de aceasta problema ..la joja se vede consumul de ulei am tot zis ca asa papa motorul cam 2 l la 10000 de km .. oare sa piarda pe aici 2 litri de ulei ..precizez ca nu am gasit niciodata ulei sub masina am si cateva poze idee e ca pe la suruburi se vede ulei si e proaspat adica nu pare sa fie ars sa sa fie vb de vreo mazga astepta pareri

post-99184-0-28294900-1353955620_thumb.j

post-99184-0-04082600-1353955639_thumb.j

post-99184-0-62514800-1353955660_thumb.j

post-99184-0-34967400-1353955685_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare ca uleiul provine de la epurator.Sterge cu o carpa si vezi dupa daca mai reapare,si daca reapare vezi exact de unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scimbat oring-urile la epurator ..ce-i drept furtunul ala arata deplorabi am tot incercat sa il schimb cu unul nou atat carcasa aceea de plasti cat si furtunul dar nu gasesc piesa ..ideea e ca e ulei si pe suruburile alea de la baie .

am mai auzit de povestea cu epuratorul l-am si curatat la un moment dat dar nu l-am inlocuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa inlocuiesti epuratorul.

se da jos,se curata,se schimba garniturile si se monteaza la loc.

daca zici ca nu este din epurator,atunci garnitura de la baia de ulei.La mine am vazut ca este un mastic de culoare alba,dar ciudat este ca,curge.In mod normal daca acolo nu umbli nu prea are de ce sa curga ulei.

Sterge cu o carpa dupa care vezi unde reapare

P.S nu scrie problema ta in mai multe topic-uri.

Modificat de SSRAZVAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am comandat acest epurator cu tot cu furtunas, destul de scump dar na e pe original si sper sa scap si de scurgerile respective si de consumul de ulei ..marti dimineata merg la service va tin la curent cu reparatia ..o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat la masina si eu pe furtunul acela nu am niciun senzor de genul pozei ...depinde de la motor la motor??? ..sau asa ar trebui sa am si eu ?

ma refer la un post al unui coleg cu furtunul respectiv ..trebuie sa am si senzorul respectv sau la azd e diferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa-l gasesti , vezi in stanga capacului de la motor cum stai cu fata la masina , un furtun care intra in locasul filtrului de aer, daca l-ai gasit , te uiti unde duce , il regasesti deasupra baii de ulei , sau intre motor si habitaclu , ai sa gasesti oricum in topicul acesta daca-l citesti mai in detaliu informatiile necesare cu localizarea lui

eu azi l-am cumparat si marti il schimb , epurator + furtun + filtru aer 620 RON , il poti curata insa nu stiu cat de eficienta este aceasta operatiune pentru ca are in el un filtru si din cate m-am informat eu la 90.000 de km producatorul recomanda schimbarea lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

julianos.julianos

salutare st nou p aici .am si eu un golf 3 1.8 motor AAM 55kw.injectie monopunct anul 93 daca conteaza.de curind simt un miros inecacios,ca si cum ar fi ceva ars in gazele de esapament;ceva cauciuc,sau ma gindesc sa fie de la consumul de ulei???

am facut in jur de 8 000km si am pus in jur de 2 litri ulei castrol 10w40.

astept un sfat va rog.o ideie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

julianos.julianos

ok.scuze.sper sa gasesc aria corespunzatoare si sa nu se mai intimple.toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Poate sa mi zica careva daca masina mea imi consuma ulei cumva?

 

Am facut revizia, am pus ulei 10w40 pana la punctul (a), am facut 2600km iar nivelul la ulei se afla la punctul (b). Din 2600km, cam 1000km au fost facuti cu masina incarcata si mers mai repejor.

 

Poate cineva sa mi zica daca consumul de ulei e bun? si cumva sa estimeze cam cate grame de ulei s-au consumat?

Masina are 185.000 km

post-89752-0-44861800-1364660492_thumb.j

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat timp cat nivelul ramane pe zona hasurata(b) este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare. Am un golf 4 1.4 16v din 2001. Am 180.000 de km cu el. Ma pregatesc de revizie. Vroiam sa va intreb ,la 10.000 de km imi consuma cam 1 litru de ulei.

Pana acum am mers pe mobil 1 fully synthetic 5w40. Cand am venit cu ea din Germania si neamtzu mi-a zis ca uleiul asta l-a folosit.

As vrea sa-l schimb, sa trec pe un castrol edge 5w40 ... sau pe un 5w30 ?

Mi s-a recomandat 5w30 pentru ca "se pastreaza mai bine uleiul" asta a fost explicatia mecanicului :) De asemeni mi-a spus ca la vara as putea sa folosesc 10w30 respectiv 10w40 pentru temperaturi mai ridicate.

Astept si parerile voastre, multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 mecanici mi-au recomandat sa folosesc Aral 5w40 au zis ca au fost mai multumiti de el decat de Castrol.

Si tinand cont de numarul de km pe care-l am , au zis sa nu folosesc 5w30, sa merg pe 5w40.

Ce-mi recomandati sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand 5w40 si Aral.

Am eu in motor si este foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc :) Aralul il folosesti de mult timp ? Iti consuma ?

Vroiam sa te intreb daca ai folosit cumva si Castrolul daca ai putea face o "comparatie" intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aral il folosesc de vreo 2 schimburi si sunt multumit de el.De consumat il consuma sa zic undeva la 1l/9000km.

Am avut si Castrol si era jale cu el.La rece motorul suna ca un diesel si de consumat ulei nu are rost sa mai vorbesc.Ajungeam sa ii completez undeva la 2l/5000km.

De cand am trecut la Aral este alta viata.

Daca ar fi sa aleg intre castrol si aral.....Aral as folosi

Modificat de SSRAZVAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut cu tot respectul, sunt nou pe aici cu acest cont, pentru ca la contul vechi nu imi mai stiu parola. Sunt posesorul un vw golf 4 1.6 16v tip motor BCB si am probleme cu consumul de ulei, care este cam mare, adica la cam 1L la 1000-1500 km ce ma sfatuiti sa fac? Pana acum am mers cu castrol 5w40, si stiu ca e subtire. La ce sa trec? Sa pun si aditiv? Motorul are 197mii km. Ma bate gandu sa caut un alt motor prin dezmembrari dar nu stiu ce surprize pot avea .. ce ma sfatuiti sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se aprinde martorul de ulei pentru ca am vazut masini cu ulei sub nivelul minim fara sa se aprinda vreun martor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

martorul de ulei se aprinde cand scade destul de mult cantitatea de ulei din baie . In schimb, , in general nu e bine sa ajungi in situatia in care ti se aprinde martorul .... e bine sa verifici macar din 500 in 500 de km nivelul uleiului sau odata la o saptamana .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!