Jump to content

Diamantul meu


Giany P

Postare recomandată

Salutare tuturor. Dupa ce am facut parte din Club Opel timp de 2 ani iata ca a venit timpul sa trec in alt club ci anume VW. Deoarece guvernantii au dublat impozitul la motoarele mai mari de 2000 cmc,eu avand un Omega 2.2 DTI facelift,a trebuit sa ma reorientez spre ceva mai mic ,asa ca am ales VW deoarece am mai trecut prin experienta de a avea aceasta marca ,fiind deja acum la nr.6 din care 5 Golf-uri inclusiv cel actual si un Passat 1.9 TDI de 136 cp in 6 trepte.

Despre Golfulet va pot spune ca are cam toate dotarile, din care voi enumera cateva:

-climatronic

-oglinzi electrice incalzite heliomate iar cea de interior cu senzor de antiorbire

-senzor ploaie,pilot automat,computer de bord

-4 geamuri electrice in tenta verde

-trapa electrica reglabila pe doua poziti

-8 airbaguri

-ESP,EPC,ABS

-roti de vara pe 17"iar de iarna pe 16"

-kit tuning care cuprinde capota modificata si grila fara stema,stopuri clare,toba sport.

-bari,eleron haion,manere usi si oglinzi in culoarea caroseriei

Modificarile au fost efectuate in Germania.

Motorizarea este de 1.6,16v benzina euro 4, an 2002 adus in tara in 2006, un singur propietar si 156700 km la bord.

Cam astea imi vin acum in minte iar daca mai descopar ceva va anunt :lol:

Iata si cateva poze cu bijuteria mea.Mentionez ca nu am avut timp sa-i fac eu poze, asa ca le-am preluat de la propietar.

post-81705-0-53172500-1292618217_thumb.j

post-81705-0-11278100-1292618230_thumb.j

post-81705-0-47935400-1292618243_thumb.j

post-81705-0-03488100-1292618265_thumb.j

post-81705-0-96146400-1292618284_thumb.j

post-81705-0-77252000-1292618297_thumb.j

post-81705-0-93075600-1292618313_thumb.j

post-81705-0-25089600-1292618324_thumb.j

post-81705-0-31352600-1292618342_thumb.j

post-81705-0-75264300-1292618357_thumb.j

Modificat de Giany P
Link către comentariu

Arata foarte bine Golfuletul. ;) Cat ai dat pe masina, de curiozitate ?

Am dat 4000 de euro si un set de roti de vara care mi-au ramas de la Omega, deoarece cel ce a cumparat Opelul nu a avut bani si pentru acestea, asa ca i-am dat-o cu roti de tabla si capace.Despre aceste roti este vorba.

Asa ca daca pun in calcul si rotile ar fi cam 4500 ,dar in acesti bani am primit si eu un rand de roti de iarna pe 16" echipate cu cauciucuri, doua noi si doua uzate cam 25%.

Va multumesc pentru urari si va doresc la randu-mi sa va bucurati de tot ceea ce aveti cat mai multi km. feriti de probleme.

post-81705-0-61325500-1292687503_thumb.j

Modificat de Giany P
Link către comentariu

Sa te tina 1 milion de km fara probleme iti doresc ! Totusi am o curiozitate, ce impresii ai vis-a-vis de schimbarea asta diesel cilindree mare - benzina cilindree mica aspirata ? Dar cu consumul ?

Link către comentariu

Sa te tina 1 milion de km fara probleme iti doresc ! Totusi am o curiozitate, ce impresii ai vis-a-vis de schimbarea asta diesel cilindree mare - benzina cilindree mica aspirata ? Dar cu consumul ?

Multumesc la fel.

Consumul la Omega era intre 5,8 si 8%.La Golf vad ca este undeva intre 5.8-6.5.La Opel intra 85l iar la Golf cred ca 45l.. Una peste alta consider consum/pret acelasi, fara sa pierd nimic inca se pare ca sunt un pic castigat. Find sofer pe TIR, masina statea mai mult in garaj deoarece sotia nu putea merge cu ea din cauza ca avea 4.90m. Singura diferenta este de spatiu, dar se compenseaza cu taxele reduse si cu faptul ca acum o poate conduce si sotiablah.gif

Modificat de Giany P
Link către comentariu

felicitari pentru masina si ai luat-o la un pret chiar f bun pentru ce poate :)

totusi o mica remarca: rezervorul conform unui anumit site de car specs dp net zice ca la mine la 1.4 e de 55l deci ma indoiesc ca ai avea tu rezervor de 45l :)

Link către comentariu

felicitari pentru masina si ai luat-o la un pret chiar f bun pentru ce poate :)

totusi o mica remarca: rezervorul conform unui anumit site de car specs dp net zice ca la mine la 1.4 e de 55l deci ma indoiesc ca ai avea tu rezervor de 45l :)

Sincer nici nu m-am uitat in acte pana acum, asa ca se poate sa ai dreptate

Link către comentariu

Felicitari pentru masinuta!Si tirul e meserias :D

Modificat de micutu6666
Link către comentariu

E aceeasi senzatie pe care o are un pilot de Formula 1 cand se urca in monopost :)

Ceva de genul,sau mai bine spus Golful devine un fel de jucarie pentru oameni mariblah.gif

Link către comentariu

Cu ocazia sarbatorilor, va doresc Craciun Fericit iar Noul An sa va aduca realizari in toate planurile cat si multa sanatate . Va mai doresc drumuri bune fara accidente de niciun fel. Sanatate si sa fiti iubiti.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Sa stapanesti sanatos golfuletul .

Consumuruile date de tine banuiesc ca sunt pt afara , in oras Omega te rupe .

Sunt curios daca e perceput mult mai rigid golful - ca suspensie , dar probabil si mai stabil in viraje - , si in general , cum apreciezi diferenta de confort inte ele.

Link către comentariu

alc2

Sa stapanesti sanatos golfuletul .

Consumuruile date de tine banuiesc ca sunt pt afara , in oras Omega te rupe .

Sunt curios daca e perceput mult mai rigid golful - ca suspensie , dar probabil si mai stabil in viraje - , si in general , cum apreciezi diferenta de confort inte ele.

Multumesc la fel.

Dupa cum am mai spus, imi consuma 5,8 drum intins,adica Fieni-Bucuresti A2-Eforie Nord, la un mers constant cu 139 Km/h pe A2,combinat undeva pe la 6,5 iar in oras nu mi-a luat mai mult de 8%, dar nu oras gen Bucuresti, Brasov ,etc.

Da intr-adevar mai rigid Golful dar nici pe departe mai stabil in curbe. La anvelope de 225/55/16 cat aveam pe Omega, am intrat si cu 130 in curba fara sa-mi dea acel sentiment de teama ca nu s-ar inscrie pe traiectorie. Vorbim totusi de o masina de 1600 kg si 4,90m.

Cat despre confort, este mai odihnitor scaunul de Golf, dar ca spatiu, nici nu incape comparatie.

Una peste alta sunt surprins placut de Golf, asta din cauza ca din 1989 si pana in prezent aceasta este a 3-a masina pe benzina detinuta de mine. Toate celelalte aproape cateva zeci de marci si modele detinute de-a lungul timpului, fiind diesel-uri.blah.gif

Modificat de Giany P
Link către comentariu
  • 8 months later...

Bravo!

Sa ai grija de ea,sa mergi usor pe Visalon ca e drumu prost,si baga-i benzina macar de la Pucioasa,nu de la dealu Mare

Link către comentariu
  • 1 month later...

La aproape 1 an de la achizitie m-am gandit sa trec in revista ceea ce i-am facut

-inlocuit EGR,bielete directie,facut unghiul de directie,inlocuit pompa de apa,cureaua de accesorii,schimbul de ulei+toate filtrele,bujiile,sonda de temperatura apa,acumulatorul,semeringurile la supape iar daca tot i-am desfacut motorul mi-am zis ca nu ar fi rau sa inlocuiesc si segmentii. Acum pot sa spun cu mana pe inima ca vreo 2-3 ani nu am ce sa-i mai fac si in sfarsit am cam terminat cu investitiile in masina.Ar mai fi cateva investitii gen MOFT si anume xenon,senzori de parcare,presuri noroi,,dupa care ar mai urma inele cromate ceasuri bord. Totodata i-am spalat tapiseria scaunelor ,prin demontarea acesteia de pe bureti si prin introducerea in masina de spalat rufe,operatie care a fost un pic costisitoare dar a meritat, deoarece acum arata la interior ca una noua. Alta operatie a fost vopsirea consolei centrale,a manerelor de la usi si a grilelor de aer luand modelul de la Golful GTI. Nu in ultimul rand am reusit sa scap de rotile pe 17" care ii dadeau o rigiditate masinii care mie nu-mi placea,acum avand roti pe 15". Acum va las pe voi sa va dati cu parerea daca am procedat bine sau nu.

Cam asa arata masina acum:

post-81705-0-00974600-1319963206_thumb.j

post-81705-0-88581500-1319963213_thumb.j

post-81705-0-88691600-1319963376_thumb.j

post-81705-0-38333700-1319963386_thumb.j

post-81705-0-49999300-1319963400_thumb.j

Link către comentariu

ai bagat ceva bani in ea...

presurile alea nu sunt preas aspectuoase, insa tinand cont ca vine iarna , cu toata flescaiala...

interiorul a iesit frumos.

un volan in 3 spite ar fi fain

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!