Jump to content

Probleme scut motor + cutie


Boops
 Share

Postare recomandată

Sal all,......nu or sa ma puna :D :P... La anul am GRATIS .......hahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahah

Anul asta am 400 de euro /an, la 8950 valoare asigurata, in 12 rate :P

VA pupa tata si :icon_thumright: Safe

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • arhivistu

    15

  • valioglu

    10

  • MIGUEL

    10

  • Boops

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

am pus scut metalic la baia de ulei sisunt fuarte multumit ,cat despre scutul de la cutia de viteze va intreb daca se gaseste sa cumpar unu din tabla?sau

sal las asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu atinge la cutie, e mult mai sus decat scutul la motor, nu ai sanse sa o lovesti. Daca poti pune-l pe cel de plastic, dar asta doar din motive de atenuare zgomot, stropire in balti, praf, noroi si aerodinamica.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand mi-am pus scutul metalic,atunci cand accelerez mai tare,in treapta 1 si 2 imi suna ceva :)

Ii posibil sa ajunga oare baia in el cand cum se misca motoru la accelerari puternice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca atinge baia in el, ar trebui sa se vada urme dupa demontare. Dar probabil trepideaza scutul in prinderile lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand mi-am pus scutul metalic,atunci cand accelerez mai tare,in treapta 1 si 2 imi suna ceva ;)

Ii posibil sa ajunga oare baia in el cand cum se misca motoru la accelerari puternice?

nu atinge baia de ulei cu siguranta, vezi ca trepideaza acele aripioare laterale de plastic care vin in prelungirea scutului, trebuie sa le mai pui tu un surub suplimentar sau sa pui un burete adeziv stil purfix pe marginea lor sa nu mai ia contact direct cu scutul metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine atingea mai ales la marsarier, sau la frana de motor mai puternica. Ansamblul motor cutie are tendinta de a se misca in sens invers rotilor, dar nu are foarte multa libertate de miscare. Adica daca demarezi brusc motorul are tendinta de a se ridica iar cutia de a se lasa (rotatia are ca ax planetarele), iar daca dai in marsarier sau daca pui frana de motor invers. Concuzia e ca atingea motorul in scut (baia) si a avut nevoie de ajustari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valioglu,azi am observat si eu ca atunci sunt in panta si dau inapoi suna si mai tare..tu ce i-ai facut?

E grav oare daca mai merg asa? Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e grav, eu mi-am facut timp sa remediez dupa vreo luna de la montare. Solutia e foarte academica si delicata, il dai jos si ii tragi niste ciocane in zona unde atinge - te orientezi si tu inainte cam in ce zona e mai aproape de motor. Mai poti sa bagi distantiere, dar in realitate nu castigi suficient spatiu. Dupa aceea montezi, tragi frana de mana si bagi marsarier. Incerci sa pleci, vezi ca se va "incorda" un pic masina. Daca atinge se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,va rog dati-mi ceva contact la firma din odorhei,mailul din primele pagini nu mai e valabil (ala la astral)

sau cine a cumparat scut metalic (golf 4 tdi) din tara,eventual din bucuresti sa imi dea un PM.

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e grav, eu mi-am facut timp sa remediez dupa vreo luna de la montare. Solutia e foarte academica si delicata, il dai jos si ii tragi niste ciocane in zona unde atinge - te orientezi si tu inainte cam in ce zona e mai aproape de motor. Mai poti sa bagi distantiere, dar in realitate nu castigi suficient spatiu. Dupa aceea montezi, tragi frana de mana si bagi marsarier. Incerci sa pleci, vezi ca se va "incorda" un pic masina. Daca atinge se aude.

Asa am facut cu scutu(cateva ciocane) si am rezolvat treaba. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
salut,va rog dati-mi ceva contact la firma din odorhei,mailul din primele pagini nu mai e valabil (ala la astral)

sau cine a cumparat scut metalic (golf 4 tdi) din tara,eventual din bucuresti sa imi dea un PM.

ms

In Odorhei sunt doua societati care au adresele: www.scutauto.ro si www.scutmotor.ro .Vezi cu care te impaci mai bine. Spune-ne si noua ce rezolvi. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai intereseaza pe careva: mi-am montat 2 scuturi din plastic ABS gros (nu fibra de sticla ca cele OEM) pt motor si pt cutie de viteze cu antifonare (ceva cubuletze de plastic) de pe ebay de la o firma poloneza cu user name "cortinid" cu 70E amindoua.

In veci nu mai cumpar OEM.

Deci daca va intereseaza ca solutie alternativa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

as vrea sa-i schimb si eu scutul la a mea ca e terminat, dar nu stiu daca e ok sa pun metalic sau nu... din cate am inteles la benzinare e o prblema mai arzatoare cu incinsul motorului si nu e foarte recomandat. In ceea ce priveste partea cu antifonarea la mine nu exista niciun fagure pe scut si din cate stiu eu nu a fost schimbat.

Multumesc!

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune linistit, cel mai bine daca gasesti cu fante de aerisire ca si cel de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam! O sa caut sa vad ce gasesc pe piata.

Modificat de doly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ff multe ancercari si chinuielii de a re monta si carpii pe cel original ..am reusit sa pun zilele astea pe ce de fier comandat telefonic ....scuturile(MOTOR SI CUTIE) au sosit a doua zi promt dar ar si complecte !!..deci ff seriosi oamenii ( ESTE O FIRMA DE PE LA PLOIESTI)..acum urmeaza anterebarea ..cam pe unde trebuie batut ca si la mine vibreaza an marsarier!!?? :P :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine atingea baia de ulei a motorului in scut, era prea apropiata la partea din fata. Daca dai jos scutul la cutie si bagi un pic mana pe acolo te prinzi. Nu e o problema, dupa ce il ajustezi nu mai ai nici o treaba cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine atingea baia de ulei,tot in fata.cand dai scutu jos se vede unde atinge pentru ca ramane o urma acolo unde bate,iei ciocanu si il bati un pic in zona aia si gata ai rezolvat treaba.

Eu asa am facut,bafta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam ..multamm... nam decat sa oduc pe rampa si sa l iau la ciocanee!! :icon_thumright: :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

@pinichi: salut, nu imi spui si mie te rog de unde din ploiesti ai luat scutul si cu cat? merci.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care le ating scutul: de ce nu incercati sa puneti niste distantiere de maxim 20 mm pe fata si de 10 mm pe spate si vedeti daca mai atinge.

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din doua motive. O data pentru a nu strica tinuta de drum a masinii. Pe de alta parte, kitul de inaltare e cel putin cat scutul de metal. Mai e si faptul ca scutul metalic protejeaza baia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!