Jump to content

Probleme scut motor + cutie


Boops
 Share

Postare recomandată

@MIGUEL

Pe mine m-ar interesa capace, daca am inteles corect e 150k bucata ?

le gasim tot la Soseaua Giurgiului - 0722323055-Florin?

<{POST_SNAPBACK}>

Da,capacele sunt 150k bucata dar se gasesc in targ Autovit ,cum intri in dreapta e unul cu multe capace,acolo sunt 1200k,mai departe 4-5 standuri tot pe dreapta este cel cu 600k

Tot acolo gasesti si antifurturi; ai grija,mai bine le dai 50.000 si ii lasi pe ei sa le si monteze pe masina,asta pt ca de ex mie imi dadusera antifurturi cu suruburi mai scurte si le-a schimbat pe loc,daca ajungeam cu ele acasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • arhivistu

    15

  • valioglu

    10

  • MIGUEL

    10

  • Boops

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

In afara de protectie constat inca un mare avantaj al scutului: zgomotul motorului (TDI) a scazut dramatic...

Si asta desi inca nu l-am antifonat, e doar tabla chioara, vopsita doar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana la urma scuturile din odorhei sau cele de la florin de pe giurgiu cum se prind? de aparatorile de plastic din laterala sau se inlocuiesc si acelea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma scuturile din odorhei sau cele de la florin de pe giurgiu cum se prind? de aparatorile de plastic din laterala sau se inlocuiesc si acelea?

<{POST_SNAPBACK}>

Sincer habar n-am, ca s-a bagat un nene sub masina si l-a prins cu vreo 8 sau 10 suruburi...dar poti fi sigur ca nu mai cade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma duc luni sau marti pana in odorhei, pe giurgiului mi-a spus 250 E doar cel de motor ......

mai vrea cineva sa-i aduc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma duc luni sau marti pana in odorhei, pe giurgiului mi-a spus 250 E doar cel de motor ......

mai vrea cineva sa-i aduc?

<{POST_SNAPBACK}>

250 euro??? :lol:

e drept ca mie mi-au spus ca mi-l dau cu 150 pt ca m-am dus recomandat de un prieten de-al lor (un politist) :blink: dar 250??? sunt chiar magari

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta am spus si eu, oricum merg la tg. mures, fac o abatere de jumatate de ora , o mica excursie si macar sunt ambele scuturi si la un pret mult mai normal (cel de plastic am deja client si-mi scot o parte buna din cheltuiala)

250 E a spus informativ, cica sa-l sun saptamana viitoare sa-mi spuna exact pretul ... dar nu ma mai obosesc sa-l sun

la odorhei am sunat si preturile sunt

5.320.000 lei vechi scut motor

2.570.000 lei vechi scut cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stiti cumva daca au si pt Bora Variant 1.9 TDI Automatic? Pot suna si la VOLKSPARTS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Un amic de-al meu cauta sa cumpere un scut original (de plastic).

In cazul in care cineva care si-a schimbat scutul vrea sa-si recupereze banii pe el ...

Claudiu Petre

0726.766797

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu clasica problema a scuturilor la passatul meu din 2002 (1,9 tdi 96kw variant cu 5 viteze)...

De fapt e mai mult cu scutul de la cutie caruia i s-au cam dus in nirvana prinderile.

Cand am fost mai deunazi cu masina la revizie la unul din service-urile uautoriazate VW din Timisoara (autoclub) am intrebat acolo daca exista scuturi metalice si cat costa.

Raspunsul a fost ca nu e recomandat sa pui scut metalic la cutie ca trebuie sa fie ventilata si scutul metalic influenteaza ventilatia.

Iar scutul la motor din metal iarasi nu e recomandat caci produce suieraturi si coboara putin garda la sol.

Vreau sa-i intreb pe cei care se pricep cat de cat daca e vrajeala ce a zis ala sau nu. Cei care au scut metalic la cutie si motor au avut probleme cauzate de acestab (suieraturi, pb de cutie etc)?

tk

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cred ca cele discutate aici sunt de interes general. nu ar strica o mutare.

Ceva noutati? Ati cumparat / montat scut de la Odorheiu? Cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit aici am inteles k cei de la odorhei sunt cei mai ok ca pret . cum se monteaza scuturile astea metalice fata de cele de plastic? mai trebuie montat ceva inainte sau merg pe prinderile celui de plastic. as vrea sa mi cumpar si io metalice (motor si cutie); la motor sunt la al 3 lea scut ... :)

nu e recomandat sa pui scut metalic la cutie ca trebuie sa fie ventilata. [...]Vreau sa-i intreb pe cei care se pricep cat de cat daca e vrajeala ce a zis ala sau nu.

@cinevacaresepricepe: care e treaba cu scuturile metalice? influenteaza in vre un fel negativ ceva la masina? :D

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie personal mi-au recomandat la Metrotehnica scut metalic. In momentul in care imi vine suspensia sport vreau sa imi pun si scutul metalic.

Daca motorul se incalzea si alea alea, crezi ca nemtii de la VW mai puneau din fabrica scuturi metalice? Recunosc ca plasticul are alt coeficient de tranfer termic dar totusi, caldura are alte cai de a parasi motorul. Parerea mea e ca un scut metalic e destul de important. Daca tii la masina. As prefera un scut original dar 1400 RON parca nu as da. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus un scut metalic pentru motor cumparat de la mag. Volksparts cu 5,5 mil.Scutul vine cu toate accesoriile, inclusiv cu cele doua aparatori de noroi laterale (rol insonorizant).Sunt foarte multumit , deja a "primit" ceva denivelari si e ok!Atentie la montaj deoarece trebuie foarte bine fixat.Se pare ca este facut in Ukraina dar pare profesional-da si posibilitatea schimbului de ulei fara demontarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult ... urmatorul va fi metalic clar! :(

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi au raspuns si cei de la Odorhei la mail. La ei pretul este la motor 515 lei si la cutie 257 lei. Mi au trimis si niste poze. La volksparts: 550 motor / 350 cutie

@passat 1001: arata la fel ca si ala de la Volksparts?

10Q ALL!

...poza si cu ala de la cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus si eu recent scut motor + cutie de la odorhei

problema e ca atunci cand l-am comandat aia au zis ca au pe stoc pt modelul meu de passat dar cand a ajuns surpriza:

capacul pentru a accesa busonul de la baia de ulei era pe cealalta parte.

asa ca daca nu schimb uleiul cu aspiratorul trebuie dat jos scuturile...

cam nasol...

in legatura cu plastic vs metal diferenta este ca cel de plastic are niste prize de aer destul de evidentiate pe cand astea de metal nu au nimic, nici o priza de aer.

ceva tot a fost bine si anume ca garda la sol nu a scazut mai deloc.

una peste alta am facut bine ca am pus scuturile ca de atunci am dat de doua ori ce ele de pamant pe niste drumuri de kkt

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare!

Am o intrebare. Se potrivesc scuturile (plastic) de la B5 pe B5.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu plastic vs metal diferenta este ca cel de plastic are niste prize de aer destul de evidentiate pe cand astea de metal nu au nimic, nici o priza de aer.

si eu am scut de metal dar al meu are doua prize de aer identice ca cel de plastic, fata de aia cara are trei la a mea nu lipseste decat cea din mijloc.

fata de cea din plastic este mult mult mlt mai buna tinand cond cat de joasa este masina si ce drumuri super asfaltate cu gropi avem. si eu am dat cu scutul de metal de borduri sau gropi, daca imi cumparam tot de plastic cred ca acum mai scimbam vreo 2-3 scuturi.

recomand cu incredere scutul de metal in defavoarea celui de plastc care este si de 2 ori mai scump(oem).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

De vreo 2 saptamani tot caut un scut de plastic pentru passat.am fost la dezmembrari si la mures si la cluj si nu are nimeni(ba ca sa vandut ieri,ba ca o sa aiba sapt viitoare.bla bla bla).mi-a zis cineva ca a vandut un scut cu 150 de lei(second),dupaia ma duc la un magazin si au zis ca imi pot comanda imi comanda unul nou cu 130 de lei...nu stiu ce sa mai cred si as vrea sa va intreb cat costa unul nou la reprezentanta sa-mi fac macar o parere.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul de catalog pentru scutul motorului este 115 euro. Pentru cel de la cutie este 150 euro. La aceste preturi mai poti adauga in jur de 15% si rezulta pretul din reprezentantele romanesti.

Deci daca ai gasit scut cu 130 de lei, ia-l urgent si intreaba-i daca mai aduc ca vreau si eu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi il iau dar ma tot gandesc ce calitate poate fi daca ii asa ieftin...ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual sa afli daca nu cumva vine fara buretele pentru amortizare fonica. Daca e fara, nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana asta va dau pretul exact la un scut motor de B5,5 , din plastic. Am reusit performanta sa dau cu scutul in niste bulgari de gheato-zapada .. ;). Casco- Midocar Vitan ... si astept sa aduca piesa :P. Originala si NOUA.

BTW exista , pe original si de tabla .... pretul ... aproape 2000 de ron . De ce ?? Din cauza kitului de prindere :(

Va pupa tata si :) Safe

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual sa afli daca nu cumva vine fara buretele pentru amortizare fonica. Daca e fara, nu merita.

bine ca mi-ai spus ca o sa-l sun maine si il intreb

Radule sa sti ca astept sa vad un pret si de la tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!