Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Alta viata acum! Abia astept sa gasesc si eu un airbag, imi fac sange rau uitandu-ma la el pe raft.

Ai reusit sa afli ce te-am rugat?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

Ce-i drept Climatronicul nou ar merge de minune cu cele 3 butoane de la RNS-ul 315...

 

10868802866_2fa0ba8615_b.jpg     $(KGrHqV,!qsFHMOSlT8GBR0)ObCwJw~~_27.JPG

 

Probabil o sa-l iau si pe acesta daca se tine Hayate de cuvant si-mi aduce unul fara butoane de scaune incalzite si fara buton de Rear :P

 

Mai am de luat capacelul de tractare pentru bara de GTD; cu finala vorbisem cu cineva pentru una stoc de 1.4 TSI, e ok pentru ce vreau eu.

Apoi trebuie sa vad cum imi iau niste arcuri, probabil o sa fac comanda pe ahw pentru cele sport OEM ca n-as prea vrea altceva, si pana in primavara un set de jante oem pe 17.

 

Si cam atat deocamdata...

 

LE: Bogdan, ai pm cu link catre ce poze am apucat sa fac.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Modelul asta de panou vine standard cu butoane de incalzire in scaune? Sa inteleg ca ajuns dotare standard?

Modificat de sebip
Link către comentariu

Nu, vine si fara ele, cele care se aduc aici sunt din China si acolo problema e senzorul de calitate al aerului.

 

Cele mai ieftine panouri sunt asa:

cu doua trepte la recirculare, un fel de functie Auto la recirculare - senzorul de calitate al aerului e standard pe Golfurile 6 de Europa cu climatronic din fabrica -  dar cu buton de Rear

- fara buton Rear dar fara a doua treapta la recirculare - senzorul de calitate

 

Si astea doua se gasesc si cu si fara butoanele de scaune incalzite, la fel ca cele de Golf V si/sau VI. Eu cum nu am scaune incalzite (sau planuri recente de a le adauga) as vrea panoul fara si lucrul asta se rezolva usor. Dar eu vreau si fara buton de Rear (buton ce controleaza climatronicul din spate, dotare pe Touran, Passat si alte cateva masini), pentru ca nu am nici asa ceva, si aici e mai complicat de gasit. 

 

Ceea ce caut eu e un panou de Europa practic, dar fara sa dau 150-200 de euro pe el pe Ebay ci 350 - 400 de lei cat costa adus de la chinezi...

Modificat de Rave
Link către comentariu

Ce-i drept Climatronicul nou ar merge de minune cu cele 3 butoane de la RNS-ul 315...

 

     

 

Probabil o sa-l iau si pe acesta daca se tine Hayate de cuvant si-mi aduce unul fara butoane de scaune incalzite si fara buton de Rear :P

 

Bre, cand nu m-am tinut eu de cuvant ? :sly:

Cum ti se paru demontarea / montarea airbagului/volanului?

 

Ma bucur sa vad ca te-ai reindragostit de golfulet-ul tau si ca ai renuntat (cel putin momentan) sa cauti aceleasi lucruri (pe care le ai deja) la alte masini.

Scaunele sunt bestiale si imi plac si pozele tale...arata intr-un fel anume...nu stiu cum sa zic...ca nu stiu eu d-astea

Modificat de Hayate
Link către comentariu

Doar la cele cu REAR poti beneficia de el (doar la ele este prezent butonul de recirculare automata)...asta pentru cei care il au deja pe masina...cine nu are, il poate monta ulterior. Zic de alea made in china, cele made in germany il au (ultimele modele) indiferent ca ai sau nu incalzire in scaune sau REAR pe panoul de climatronic.

Modificat de Hayate
Link către comentariu

Demontarea volanului nu e grea, dar cablul de comenzi, care trebuia schimbat pe airbag-ul care a ajuns la mine, e altceva. Are vreo 3 mufe plate prinse pe niste cabluri simple negre, si nu aveam nici cea mai mica idee unde trebuie sa vina alea (in poza nu e montat cablul pentru comenzi), decat sa fac o prostie am zis ca e mai bine asa.

Volanul care a ajuns la Blacka, se vede intr-o poza cu volanul in brate, a durat 1 minut sa fie transplantat dar nici nu a fost nevoie sa se scchimbe cablul de comenzi, pe ala cred ca puteam sa-l schimb si eu :P

 

10869088803_94e05fede5_b.jpg

 

Legat de climatronic, atata timp cat ajunge dupa sfarsitul lunii, poti sa dai comanda de unul cu doua trepte la recirculare, fara buton Rear si fara butoane pentru scaune incalzite. 99% daca masina ramane la mine o sa ajung sa le montez si pe alea dar parca nu as sta cu butoane in plus in bord... Vezi ce si cum gasesti! :)

Modificat de Rave
Link către comentariu

Vazut, testat, placut.

Sa il invarti cu zambet pe buze si mai putine perioade fara permis. :)

Link către comentariu

Am avut si RNS o perioada, l-am dat si m-am intors la RCD 510, apoi am luat RNS-ul 315 pentru ca ziceam ca o sa vand masina si am vrut sa o dau cu navigatie si bluetooth.

Dar m-am obisnuit cu el si imi place mult, cred ca o sa raman cu el.

Link către comentariu

In general da, de acum insa, nu. La bara fata de R trebuia o bara spate de R-Line, nu sunt mare fan al amestecului de bari pe masina.

Link către comentariu

... dar parca nu as sta cu butoane in plus in bord...   :)

 

Eu in locul tau as schimba clusterul cu un CB+, ai investit prea mult in masina asta ca sa stai cu butoane in plus pe volan. Si inca o modificare pe care as face-o, as schimba maneta de la stergatoare cu una fara butoane, sa nu mai sara in ochi ca nu ai avut comenzi pe volan (mai ales pentru atunci cand vei vrea sa o vinzi).

 

Oricum, superb interior! Felicitari!

Link către comentariu

cluster cu BC+ chiar ar merge , mai ales ca la Avia codeaza si clustere sh, chiar un coleg de forum a facut operatiunea, unul nou e mult prea scump, aprox 1800 ron

Link către comentariu

Oricum, superb interior! Felicitari!

 

Mersi!  :icon_thumleft: 

Am vreo 2 clustere ochite pe Ebay dar tot mai astept poate, poate pica un Premium. Ma gandesc ca daca tot il schimb sa iau ceva bun din prima dar in acelasi timp nici n-as da 4-500 de euro pe unul Premium... Cred ca o sa iau unul normal pana la urma pentru ca o sa vreau odata si Park Assist, parte a planului de a umple butoanele de langa schimbator, si sunt obligat la CB+. Totusi, parca vreau suspensie si jante inainte, aman de cam multa vreme momentul asta si a venit timpul, desi ma vad deja stand cu laptopul in brate aiurea pe Ebay si cumparand un cluster... Vedem, iarna e lunga :p

 

Maneta deocamdata e cam pe ultimul loc, mai ales ca eu trebuie sa schimb tot ansamblul, masina fiind model 2011. Oricum merg ambele seturi de butoane, si de pe volan si de pe maneta, asa ca nu e chiar degeaba. Cand nu o sa mai am chestii de facut o sa o schimb, momentan poate sa astepte, plus ca nu o sa ascund modificarile aduse masinii cand o sa-i vina momentul sa o vand, nu am de ce.

Link către comentariu

suna bine cb+ , pe la ce bani se invart pe ebay?oare se rezolva codarea si pe la noi prin bucuresti pe undeva?O sa intreb eu la avia ca trec sa imi schimb distributia saptamana viitoare.

Btw , acu mi-am dat seama ca tu aveai alta bara pe masina , ma miram eu de ce arata asa de belea :D

Link către comentariu

notsureifserious.jpg

 

Dar ideea asta e, sa arate mai bine si mai lata fara sa-si dea seama lumea de ce.

Diferentele sunt mici rau intre ele, deschizatura oblica la numar, ochii de pisica ingropati putin in bara, curbura mai mica a barii...

Daca a mers sau nu o sa vedem. O sa mai vina si un eleron candva ca sa completeze spatele. 

 

7176157978_6e926f9a4c_c.jpg     10868913374_b5d08c7e83_c.jpg

 

Un cluster e 150-200 de euro si sunt destule date de la 0, am inteles ca asa e necesar ca sa se poata coda. Cei de la Avia ar trebui sa-l codeze fara prea multe probleme.

Link către comentariu

Dupa ce pun jante pe ea. Arata ciudat cu numar curat si jante de tabla. Oricum se termina leasing-ul peste o luna si nu cred ca o sa pastrez numarul...

Link către comentariu

Hmm, dragut! Daca nu merge evacuarea pe care vreau sa o iau acum o sa ma uit si la asta.

Mersi pentru link!  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Soon? Ce anume? Volanul e montat, ce mai urmeaza?

Apropo, cablul acela galben pentru comenzile de pe volan a trebuit sa il schimbi si pe el? Ma refer la cablul de pe volanul vechi? Sau l-ai folosit tot pe ala?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!