Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Mda, o mica diferenta parca este la sunet, dar nu stiu daca chiar este acolo sau e doar placebo...

In afara de bluetooth nu cred ca are vre-un plus fata de RCD 510, poate navigatia pentru cine are harti. Interfata raspunde mai bine/repede la comenzi si se foloseste mai usor cu ajutorul butoanelor in plus; aproape ca nici nu am mai atins ecranul de cand am montat-o...

Dezavantaje...

Aspectul!

- gaura de Aux-In pe fata si butonul de Back arata ca nuca-n perete

- ecranul este mai mic, dar macar se vede mai bine avand aceeasi rezolutie ca RCD-ul

- amplasarea slotului SD care e cam off-center fata de tot aparatul

Altceva:

- lipsa CD-Changer-ului pentru cine il folosea

- preset-urile radio trebuie sa le ghicesti sau sa le tii minte, pe ecran fiind afisat doar 1, 2, 3 etc. Ca sa vezi ce post de radio ai presetat pe 3 de exemplu trebuie sa te duci efectiv la presetul ala, sau sa intrii in lista de statii si sa alegi de acolo...

- bluetooth audio functioneaza cam ca un Aux. Trebuie sa dai play/stop de pe telefon si nici nu afiseaza nimic pe ecran, artist/melodie/durata - din ce am citit versiunile "D" cica stiu sa faca si astea.

Telefonul nu am apucat sa-l folosesc inca, pentru ca nu am microfon. Si nici navigatia nu am folosit-o deoarece aparatul a venit (cica, nu am apucat sa testez inca) cu harta Europei de Vest, care se termina la granita Romaniei cu Bulgaria...

Pentru cine vrea doar bluetooth ii recomand cu mare caldura sa mai stranga putini bani, diferenta de la RCD 510 la RNS 315 e maxim 100 de euro - un kit bluetooth il poti gasi cam de pe la 100 de euro(cele mai ieftine) in sus - 199 de euro pe carsystems; si sa il cumpere pe acela. Pe parte de telefon functioneaza la fel, dar pe parte de streaming audio, in functie de kit-ul cumparat, ai control din volan, afisaj pe display al numelui melodiei/artistului, durata etc

Pentru cine vrea navigatie poate sa fie o solutie, dar obligativitatea cumpararii hartilor de la reprezentanta, unde cea a Europei de Est costa 200 de euro, e un mare dezavantaj. Mai bine iei acei 200 de euro si ii dai catre un RNS 510, care nu are niciunul dintre dezavantajele RNS-ului 315 dar si cateva lucruri in plus - dvd, hdd etc.

Pentru cine vrea si navigatie si bluetooth si nu il afecteaza dezavantajele de mai sus atunci asta este cea mai ieftina varianta de a le avea pe amandoua!

Modificat de Rave
Link către comentariu

post-12783-13798519535615_thumb.jpg

Mi-a trecut supararea cu bluetooth-ul. Totul e ok! Nu stiu ce avea zilele trecute...

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu

Dap! Si daca schimb sursa, melodia de pe telefon se opreste si continua de unde ramasese cand schimb sursa inapoi pe bluetooth audio. Totul e asa cum trebuie!

Link către comentariu

Camera, culmea, am gasit-o la 80 de lei pe okazii... cablajul e 60 de euro parca(asta daca nu vrea Cristi sa-l faca el) si daca mai adug si celelalte chestii mici de care e nevoie iese totalul la aproximativ 100 de euro.

Ceea ce e de vreo 3 ori mai ieftin decat varianta High, aflata in emblema. Asta exceptand montajul la ambele.

Link către comentariu

A venit camera! :) Si e... noua din ce-am putut sa-mi dau seama.

8093333043_97e3bb32e6_b.jpg 8093333687_772eb9be78_b.jpg

A fost ambalata cum trebuie, a venit cand trebuie, totul ca la carte. Ar fi fost interesant daca as fi avut unde sa o probez dar nu am motive sa cred ca nu ar merge.

Acum sa vad cand comand cablajul si suportul si o punem pe masina. Luna care vine cel mai probabil...

Link către comentariu

Trebuie sa-mi iau si eu o camera. La cat te-a dus retrofitul si de unde?

 

 

 

Camera, culmea, am gasit-o la 80 de lei pe okazii... cablajul e 60 de euro parca(asta daca nu vrea Cristi sa-l faca el) si daca mai adug si celelalte chestii mici de care e nevoie iese totalul la aproximativ 100 de euro.

Ceea ce e de vreo 3 ori mai ieftin decat varianta High, aflata in emblema. Asta exceptand montajul la ambele.

 

 

Multe multumiri! :)

Un raspuns mai pe larg suna asa:

Eu am camera de Scirocco, cea care vine montata la numar:

 

20_max.jpg

 

Este aceeasi ca cea din emblema, doar suportul difera. Este montata mai jos ceea ce inseamna ca are campul vizual putin limitat, vede mai jos decat cea din emblema, dar destul de bine cat sa te folosesti de ea fara probleme. Dureaza putin pana te obisnuesti cu distantele dar dupa te folosesti foarte bine de ea.

Daca banii nu sunt o problema o recomand cu mare caldura pe cea din emblema, este putin fita cum se misca emblema singura si campul vizual este mai bun. Daca banii sunt o problema atunci cea de Scirocco (exista si o varianta ceva mai noua la acelasi pret, cica difera doar modul de impachetare al cablurilor...)

 

Nu-ti recomand sa o faci pe bucati pentru ca nu prea merita daca nu gasesti camera la super pret, ca mine. Cablul nu merge facut, pentru ca-ti trebuie ecranat sa nu ai probleme, asa ca tot la polonezi e cel mai ieftin. Suportul e 100 de lei la orice reprezentanta si capacul de la suport e... 100 de lei. Si cum camere nu prea gasesti sub 50 de euro deja iesi mai scump, cand adaugi si transportul la fiecare in parte, asa ca nu merita.

 

Cum o rezolvi si cu hartile pentru Europa de Est, nu le gasesti nicaieri mai ieftin, inafara de PBN?

 

Nu o rezolv! Eu am luat RNS-ul doar ca sa dea bine in anunt "navigatie si bluetooth" si sa ma folosesc de bluetooth pana vand masina. Daca o sa pastrez masina cred ca o sa am nevoie de harti si le voi cumpara... Prefer sa dau 200 de euro pe harti decat 200 de euro pe un RNS (care vine cu harti de pe net) si inca 200 de euro iar pe bluetooth. DVD-ul si HDD-ul RNS-ului nu-mi influenteaza decizia deoarece nu le folosesc. Ecranul mai mare cu rezolutia mai ok e un plus dar nu merita 400 de euro pe langa asta...

 

 

 

A venit camera! :) Si e... noua din ce-am putut sa-mi dau seama.

8093333043_97e3bb32e6_b.jpg 8093333687_772eb9be78_b.jpg

A fost ambalata cum trebuie, a venit cand trebuie, totul ca la carte. Ar fi fost interesant daca as fi avut unde sa o probez dar nu am motive sa cred ca nu ar merge.

Acum sa vad cand comand cablajul si suportul si o punem pe masina. Luna care vine cel mai probabil...

 

 

Sunt fanul tau nr. 1! :D

Link către comentariu

Deci sa inteleg ca ai decupat din bara?

 

Dap, uite aici:

 

 

 

More

attachicon.gif ImageUploadedByTapatalk1353080977.176998.jpg

Daca dau edit nu pot sa adaug alte poze...

Sent from the past to be read in the future.

 

Daca apesi pe sageata din dreapta textului cu "Rave, on 16 Nov 2012 - 18:49, said:" te duce la postul respectiv si vezi pe pagina aia mai multe detalii.

Link către comentariu

Acuma mai am intrebare. Eu aveam inainte in bord ceva chinezism cu camera si BT. Era ceva ce ma enerva: cand dadeam in spate intra imaginea si taia muzica, sau vorbeam la telefon si gata numai eram auzit. Pe OEM, cum face cand cuplezi marchalier?

Link către comentariu

Nu are nicio treaba camera, nu se intampla nimic cand intri in marsarier. Apare imaginea si atat. Ai si buton de Back pe ecran pe care poti sa-l apesi si te duce inapoi in interfata RCD-ului, unde erai inainte.

Doar la senzori, daca nu ma insel, se da muzica mai incet cand intra in marsarier, ca sa auzi senzorii mai bine.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Confirm faza cu senzori , muzica se da la un volum stabilit de tine, iar cand scoti din marsarier muzica revine la volumul de dinainte. 

Link către comentariu

Asa e: cand cuplezi R sau marsarierul, se taie/reduce volumul audio. Se poate regla cat de tare din meniu. Nu stiu insa daca se poate scoate complet.

Mie mi se pare foarte util, oricum, intre timp m-am obisnuit asa.

 

Exista studii care au demonstrat ca volumul ridicat reduce atentia la manevrele de parcare laterala sau cu spatele si mai mult ca sigur ca asta e fundamentiul ratiunii pentru care treaba asta se intampla.

Link către comentariu

SI BT? Il decupleaza sau nu? Conduc vorbind la telefon pe BT...dupa 5 minute vreau sa fac o parcare lateral cu spatele, si poc gata convorbirea?

Link către comentariu

Nu am microfon asa ca nu pot sa-ti spun despre vorbit la telefon, dar daca ascult muzica prin bluetooth nu taie nimic.

Nici nu e normal nici nu ar trebui sa opreasca convorbirea. Daca nu o face pe radio/sd/cd/a2dp de ce ar face-o in convorbire...?

Link către comentariu

Convorbirea prin BT nu o opreste si nici nu ii reduce volumul. Sau cel putin la mine asa este...

Link către comentariu

Nu reduce volumul pt ca spre deosebire de senzori, la camera totul e vizual. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

eu am taiat volumul la Passat dar nu mai retin daca din vcds sau din meniul RCD510-ului, ideea ca il vreau din nou, adica sa imi reduca volumul muzicii cand bag in R, cum fac asta?

 

BTW- ce RNS e asta al tau? seaman cu ala de G7 dar nu e...sau?

Modificat de mik15
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!