Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Eu nu va inteleg, am fost in Italia si as merge si maine, de fapt chiar o sa merg in Septembrie. E drept, eu am ales sa ocolesc orasele turistice, aglomerate si am preferat sa merg in locuri mai putin cunoscute de turisti, dar mult mai frumoase. Din pacate, sotia vrea sa mergem la Venetia, deci nu voi scapa de aglomeratie. Daca e ceva care sa nu-mi placa in Italia, acela e modul in care conduc italienii, sunt neatenti, nu respecta semnele de circulatie si conduc haotic.

Modificat de cristian
Link către comentariu

Nu stiu despre partea rurala ca nu am fost acolo. Dar nu m-am simtit niciodata atat de "in Romania" ca in Milan si Venezia. Totul jegos, oamenii pusi pe capatuiala, hoteluri infecte, preturi mari si degeaba... Nu am absolut nimic bun de zis despre ce-am vazut in Italia.

Milan e frumos, dar pacat ca e locuit de italieni. Venezia e o ruina, pacat ca e locuita! Tot ce pot sa-ti zic e sa nu iei hotel in Venezia, ci pe continent, restul poti sa citesti pe Booking sau Trip Advisor.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu

Crede-ma, partea rurala a Italiei e cu totul altceva, insa nu incerc sa conving pe nimeni. Nu neg, ca si comportament si temperament sunt foarte aproape de noi, probabil ca multi dintre legionarii lui Traian au ramas pe la noi, atrasi de frumusetea femeilor. La Venezia nu merg decat daca gasesc hotel cu parcare si internet wifi in Mestre, n-am ce cauta pe insula. Prefer sa merg acolo cu autobuzul/trenul, e mult mai ok pentru psihicul meu. Croatia nu te-a atras cu nimic? Ma gandeam ca in drum/la intoarcere din Venetia sa ma opresc cateva zile pe coasta Adriaticii in Croatia, sa vizitez cateva orase medievale.

Revenind oarecum ontopic, tu acum mergi cu jante pe 15, poate de aici si consumul mai mic. Oricum, se descurca bine 1.2 TSI vad, tocmai de asta nu am ales 1.2 TSI, pentru ca stiam ca voi ajunge sa merg destul de mult pe autostrada si m-am temut ca nu va fi de ajuns. Bine, asta si problema lantului. Drum bun spre casa!

Modificat de cristian
Link către comentariu
micuzzu_marius

Consumul redus fata de alte motoare 1.2 tsi se datoreaza probabil si softului

Link către comentariu

Merită să dai o tură pe la croați.

La ce-am vazut aici n-as mai trece :)

Am oprit sa alimentez la o prostie de benzinarie ( pompe de pe vremea lui Ceausescu, cladirea la fel, benzina de 100 poate un vis frumos, una la toaleta care-ti dadea hartie igienica dar nu rest etc. ) si in parcare erau vreo 30-40 de masini cu numere de Germania, Elvetia, Franta si Olanda pline pana la refuz cu... minoritati... care-si facusera popasul acolo.

Burtosi intinsi sa doarma in chiloti pe pajiste cu puradeii imbracati la fel alergand in jurul lor, unii care scosesera gratarul si ardeau niste fleici, una care-si spala plodul in chiuveta din toaleta benzinariei si se certa cu cea de la incasare ca doar ea a platit, de ce n-are voie sa-si spele odrasla la cur acolo, ca a dat bani, nu?

Si partea interesanta? Niciunul nu vorbea romana! Si nu vorbeau alta limba cum fac ai nostri cand sunt prinsi la... munca, chiar nu erau romani pentru ca am folosit niste adjective in discutia cu sotia mea la care s-ar fi simtit...

Nu stiu ce anume a fost ieri dar toata autostrada croata era plina de masini cu astfel de persoane. Ma uitam interzis la fiecare masina pe langa care treceam si nu-mi venea sa cred. Am plecat din benzinaria aia atat de scarbit, cautand sa las in spate orice urma de asociere a cuvantului "roman" cu asa ceva incat n-am coborat sub 140 km/h tinand 160 km/h constant. Consumul era pe la 8.5 - 8.7 l/100 km in conditiile astea pana sa ajung la granita.

Si normal ca la 5 minute am gasit singurul OMV de pe autostrada, nici nu aveam dubii ca nu dadeam de el...

Si apoi am petrecut 2 ore la granita cu Serbia stand in masina, facandu-se o coada pe kilometri intregi ( zeci poate ) pe 3 benzi de autostrada ( 2 + cea de urgenta, ca doar sangele apa nu se face... ). Dupa 2 ore m-am saturat si am plecat spre alt punct de trecere al frontierei, printr-un sat undeva, Tovarnik, unde am mai stat o ora pentru ca aveam 20 de masini in fata??????

Dupa ce am trecut de granita si am ajuns iar pe autostrada am recunoscut un BMW alb, pe care l-am tinut minte dupa prestatii deosebite pe autostrada. Si anume:

Dupa ce l-am depasit s-a bagat la un metru in spatele meu si nu s-a lasat pana nu m-a depasit si apoi nu s-a dat din fata mea nici mort. Am lasat un Audi sa se duca sa-l convinga si dupa ceva vreme s-a lasat si ala pagubas si a vrut sa-l depaseasca pe dreapta, moment in care bavarezul i-a taiat fata la centimetru si i-a franat in fata... si nici nu avea mult, doar vreo 160-170 km/h... Ma jur ca-mi venea sa-l imping de pe autostrada in momentul ala...! Atunci a si ramas pe banda dreapta si l-am vazut in oglinda cum opreste pe banda de urgenta, si am putut sa ne vedem, noi restul de cateva masini care se stransesera in spatele lui, de drum. Ala a fost printre primii care m-a depasit pe banda de urgenta cum a vazut bara la bara, urmat de diverse alte X-uri, C-uri, S-uri etc. Si daca eu l-am depasit p-ala imediat cum am trecut granita, nici nu vreau sa ma gandesc cat au mai stat aia care erau langa mine cand am iesit de pe autostrada, pentru ca aia au ramas acolo...

A! :) Cand l-am depasit a doua oara, dupa ce am trecut granita, la volan era o femeie...

Azi plec spre casa prin 600 de kilometri de sate sarbesti si romanesti si 100 de kilometri de autostrada romaneasca. Wish me luck!

 

LE: Da, mare parte din consumul scazut vine din faptul ca am jante pe 15 cu cauciucuri Eco (care cica ajuta consumul...) si soft. Dar am si portbagajul plin si cate o geanta la picioarele pasagerilor spate (care cantaresc cat inca o persoana) si un caine care e cat un copil mic (25 Kg). Tind sa cred ca "vinovat" e softul desi ma asteptam sa scada consumul cand merg incet si sa-l creasca cand merg tare...

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Modificat de Rave
Link către comentariu

Croația nu e o benzinărie sau o autostradă. Eu am fost prin astfel de locuri google. Oameni super civilizați, lucruri de calitate dar scumpe rău, am mâncat într-o mică localitate un porc la proțap senzațional, pește de toate națiile, am fost pe o plajă unde eram numai eu cu nevastă-mea și un prieten, apa limpede până la fund etc.

Link către comentariu

Croatia e foarte misto, dar zonele dinspre Serbia si Serbia sunt groaznice, iar pe drumuri sunt numai idioti, confirm.

Link către comentariu
Master_Blaster

Ce consumuri mici scoti tu. Eu pana in vama dus intors, mers la consum, cu 125 pe tempomat si ac abia am scos 7,4% (bun am mers un "picut" mai tare pe portiunea cu asfalt nasol de langa bucuresti pe a2).

 

Poate pentru ca eu am jante pe 18 si cauciucuri no name de 225. 

Link către comentariu

Clar o sa mergem si in Croatia, am auzit de la multa lume cat de frumos (si scump) e pe acolo asa ca trebuie sa incercam pe pielea noastra mai devreme sau mai tarziu.

 

Marea surpriza pentru mine a fost Slovenia care este absolut superba. Ljubljana este foarte tare ca oras!

Cladirile renovate si intretinute, curatenie peste tot, un targ mare cat tot centrul pietonal al orasului cu tot felul de chestii hand-made dar, spre deosebire de alte tari, facute cu bun gust si chestii pe care chiar ai vrea sa le cumperi, nu chinezarii vandute la supra-pret, tineret ok peste tot, si cand zic ok zic tineri imbracati bine (mai punk-isti, mai pe club), un dj pe strada care baga drum'n'bass (era oarecum normal la taticul Umek acasa...), chestii la care nu ma asteptam niciodata de la tara asta. Credeam ca e o alta Croatia, Serbia, Bulgaria etc. Si toata tara e curata si ingrijita, nu doar capitala, ceea ce m-a lasat masca.

 

Suntem atat de departe in urma lor din punctul asta de vedere incat e de-a dreptul trist... Dar macar la noi poti sa cumperi o bere dupa ora 21.00 :))

 

 

Ce consumuri mici scoti tu. Eu pana in vama dus intors, mers la consum, cu 125 pe tempomat si ac abia am scos 7,4% (bun am mers un "picut" mai tare pe portiunea cu asfalt nasol de langa bucuresti pe a2).

 

Poate pentru ca eu am jante pe 18 si cauciucuri no name de 225. 

 

Da, e diferenta mare intre 15" si 18" la consum. Eu am consum de 4.5% cu AC oprit la 100 Km/h constant pe tempomat pe autostrada, nu ma intrebati de ce a trebuit sa aflu lucrul asta ;)

Link către comentariu

Pentru cei care au drum prin Serbia:

1 MB in roaming la Vodafone este 9,920 euro

1 apel catre Romania: 1,736 euro

1 apel local: 0,930 euro

1 apel catre alte tari: 2,170 euro

1 apel primit: 0,806 euro

1 SMS: 0,434 euro

 

Asta e pentru cei ca mine care nu citesc mesajele de la Vodafone si se asteapta ca tarifele sa fie aceleasi ca peste tot.

Asa am trecut de la 110 euro cost suplimentar in concediu la 240 de euro intr-o singura zi... :(

 

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

 

LE: Editat :p

Modificat de Rave
Link către comentariu

Si singura buba dupa 6.000 Km facuti:

 

9393978354_eb85df2976_h.jpg    9391206731_0a3ed11a59_h.jpg

 

S-a intamplat noaptea, in parcarea hotelului, in Ljubljana, Slovenia. Nu stiu exact daca a incercat cineva sa forteze masina - ramasese GPS-ul in geam, acolo a stat de cand am iesit din Ungaria - sau daca a fost un accident. Bucata lipsa am gasit-o jos, langa masina. Tind sa cred ca a fost o greseala pentru ca nu vad de ce ar incerca cineva sa sparga bucata aia ca sa intre in masina...

 

Daca are cineva un cod sa pot sa-l comand, va rog! :)

Modificat de Rave
Link către comentariu

Sa imi spui si mie cat costa reperul respectiv ca al meu este foarte foarte zgariat, ms si spor la inlocuire.

Tapatalked

Link către comentariu

Ia legatura cu Gabivvx sa iti dea cod/ piesa. Are preturi ok.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
 

Alea vin peste cele originale:

The self-adhesive decorative plastic is optimally adapted to the B-pillar.

Si oricum nu sunt fan carbon, nu pe o masina cu atat de putin; ar trebui completat si prin alte locuri ceea ce ar duce la mai multe de schimbat asa ca... mai bine nu :)

O sa le caut pe cele originale.

Link către comentariu

Pai si ce dracu sa fac? Am intrebat la hotel daca au camere in parcare(care oricum erau niste locuri rezervate pe strada...), nu aveau asa ca am lasat-o balta. Vina e majoritar a mea ca am lasat GPS-ul in geam, asta nu se face in orice tara te-ai duce. Mi-au zis de la receptie ca nu s-a mai intamplat asa ceva, ca e o zona linistita a orasului etc.

Cand am intrat in tara am alimentat in Drobeta de la un Mol pentru prima data si imi place. Ieri seara, dupa ce am spalat-o, era foarte fasneata. Nu stiu cat din asta se datoreaza faptului ca am scapat de bagaje din masina si cat benzinei dar imi place. :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Un volan de GTD si un cluster Premium ar da tare bine...Scaunele sunt bestiale!

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!