Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Cand te intorci si cat vrei pe ea?

La francezi e si frumos si rapid si economic sa pui gps-ul sa fenteze autostrada(au multe drumuri express si ), eu personal mor de plictiseala pe autostrada lor, iar ca limita de viteza poti sa bagi un 10 in plus pe bord(testat de mine pe camerele lor).Daca totusi o iei pe autostrada iti dau un pont.. la bariere mergi pe casa de plata cu, cardul si scapi mult mai repede.La intoarcere pe unde o iei?

Modificat de TDR
Link către comentariu

Pe 29 sau 30 o sa ma intorc in Bucuresti, am uitat acum cand exact, dupa ce plecam de aici o sa ne mai oprim cate o noapte prin Milan, Venetia, Ljubljana si Belgrad.

Link către comentariu

În Marseille există niște cartiere rău famate în care nu prea ai ce căuta. În rest a fost OK, am stat acolo 2 zile cred. Prin port, cu barca, pe insule. Frumos.

Noaptea nu s-a luat nimeni de noi, nici măcar prin cartierele alea. Prima dată m-am rătăcit, era foarte târziu, parcă pozele sunt făcute pe la 1 noaptea.

 

Ce-am observat în Franța este faptul că peste zi datorită fluxului mare de turiști (și nu numai, vezi indienii) se adună cantități mari de gunoi. Seara vin oamenii, strâng și apoi spală străzile. A doua zi se repetă procedeul.

 

Tot acolo poți merge liniștit pe drumurile paralele cu autostrada, sunt libere mai mereu. Drumurile expres au 110 limita, dar vezi că uneori sunt și limite locale de 100 sau mai puțin.

 

Consumul nu are cum să fie mare, mergi constant și cu viteze destul de mici.

Link către comentariu

Frumoasa vacanta, de mult vreau sa ajung pe Coasta de Azur si sudul Frantei, poate anul viitor reusesc.

Pentru mine consumul tau e ireal, m-am intors dintr-o excursie pana in Germania cu 8.2%, e drept ca in Germania, pe portiunile fara limitare de viteza nu am mers deloc batraneste. In rest, am mers legal, cu cruise control, 140 km/h. 

Link către comentariu

Pai legal am mers si eu, doar in Germania ce m-am bucurat de un 170-180 Km/h maxim, doar sunt cu sotia si cainele... :(, pe unde se putea, in rest legal sau putin peste.

La media de consum mica a avut un impact destul de mare si Elvetia, pe unde chiar toata lumea merge legal, si 50 Km/h in oras cu 90-100 km/h in afara orasului scad destul de mult media.

 

Acum ca am vazut si sudul Frantei pot sa spun cu mana pe inima ca anul viitor cred ca voi face un tur doar al Elvetiei. Cred ca o tara mai curata, mai eleganta, cu peisaje frumoase si oameni oarecum primitori nu am vazut pana acum. Totul e curat, e peste tot iarba, pe unde era un metru patrat de pamant au pus iarba si flori, casele sunt impecabile, curtile sunt impecabile pana si in cele mai mici satucuri, chiar m-a dat pe spate gradul de civilizatie si bun-simt de acolo.

 

Prin comparatie Franta e murdara si neingrijita, dar oamenii de pe aici au un bun-simt inegalabil cand vine vorba de amenajari, mancare si comportament in general. Doar prin Ardeal am mai gasit oameni complet straini care sa te salute pe strada pur si simplu...

Link către comentariu

N-am vazut decat o mica parte din Franta, la nord de Paris, insa mi s-a parut o regiune foarte frumoasa, mancarea e excelenta, cam la acelasi nivel cu Italia, desi sunt cu totul alte produse. M-a dezamagit rau Parisul, insa recunosc ca nu l-am vazut decat din masina, ramane pe altadata o vizita doar pentru Paris. 

Mizeria face parte din farmecul Frantei, insa in afara oraselor nu e asa, totul e ordonat, case vechi din piatra foarte frumoase, liniste, un fel de paradis pentru familii cu copii.

Italia in partea de vest, spre Franta, e iar o regiune foarte frumoasa, dar probabil ai ca tinta doar Milano si Venetia.

Link către comentariu

3.500 Km facuti si ne asteapta si drumul de intoarcere. Am terminat cu Franta,  maine plecam spre Italia!

 

post-12783-0-56052400-1374588283_thumb.j

Link către comentariu

Ai grija la radare ;)

Poze de pe plaja tot n-ai pus, sa vedem si noi o frantuzoaica...

Modificat de cogdao
Link către comentariu
micuzzu_marius

Ai bagat km din plin, sa ai parte de calatorie

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu

Acum lasand gluma la o parte, nu prea am ajuns pe plaja concediul asta deoarece nu prea accepta caini, nu au umbrele sau ceva unde sa pot sa las cainele la umbra, sunt foarte, foarte inguste - adica e lic de un prosop si sa treci pe langa el si cam atat - si mai sunt si foarte stancoase.

Am preferat sa stam linistiti la piscina, pe la plaja am trecut doar sa le vedem.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu

vt3m.jpg

Si totusi poate, si poate bine...

PS: nu va duceti niciodata in Venetia.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu

Ce-ai patit la Venetia? Bun consumul ala, sigur nu ai vreun 1.6 TDI sub capota? Nu stiu cum faci, eu tot nu reusesc sa scad sub 8 pe autostrada, la 140 consuma 8.3%.

Link către comentariu

Ce-ai patit la Venetia? Bun consumul ala, sigur nu ai vreun 1.6 TDI sub capota? Nu stiu cum faci, eu tot nu reusesc sa scad sub 8 pe autostrada, la 140 consuma 8.3%.

 

Si mie la fel, ca sa scot 6 si ceva trebuie sa merg cu 110-120 pe tempomat.

Link către comentariu

Mda, deci nu sunt singurul. Totusi, 20 de km/h in plus in 5-6 ore sunt ceva economie, mai ales cand nu vrei sa stai toata ziua in masina. 

Link către comentariu

Nu esti singurul. La mine, la 140 pe bord consumul se invarte intre 7.5% si 8%. Pentru un consum de 6% ar trebui sa merg cu 120 cu vantul din spate.

Link către comentariu

Asa este si nu gasesti loc de parcare decat de la etajul 3 in sus (parcarea etajata de la intrare)....mie mi-a placut in Venetia( cu mici exceptii ,multi compatrioti la cersit  :RO flag:  )...

Link către comentariu

Pe la 140 km/h, exceptand bucatile unde urcam sau coboram, constant pe tempomat aveam 6.5 - 7 consumul instant. Dar la consumul ala mic a contribuit si autostrada destul de libera ( Milan - Venetia), astfel incat puteam sa merg constant foarte mult, drumul care coboara putin etc.

De Venetia... Cred ca e cel mai supra-apreciat oras din lumea asta. Un Centru Vechi din Bucuresti mai saracacios, mai mare, cu cladiri mai darapanate, cu preturi mai mari si cateva gondole ici-colo. Totul e jegos, toate pica pe tine, hoteluri de o stea trecute ca 3 stele cu gandaci inauntru... e o ruina adusa la rang de mare fita.

Italia m-a dezamagit total, nu cred ca mai calc vreodata pe acolo ( poate sa vad Roma si atat...). Am ajuns in Slovenia si deja vad case ingrijite peste tot, strazi ingrijite, totul arata oarecum mai curat, culmea.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!