Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Master_Blaster

Nu ar trebui sa compari poze pt ca sunt multe variabile, cel mai bine iti dai seama live cum se vad sau o poza cu masinile side by side.

Link către comentariu

Diferenta exista pentru ca la OEM (si nu numai, ale mele nu sunt OEM :P) sunt 18-24 SMD-uri, e evident ca lumina e focalizata pe o raza mai vare decat daca e imprastiata de 3-4 SMD-uri ;)

Link către comentariu

O sa schimb si grila centrala sa fie pachetul complet.

Ledurile de numar clar le pastrez, adica mie cel putin imi plac. Nu cred ca sunt cheap dar nici luxury nu sunt. Atrag atentie nedorita insa.

S-a tinut unu cu un Golf V dupa mine acum cateva zile, sa ne dam frate, si cand s-a deschis drumul i-a dat in goarna pe niste linii de tramvai pe care eu n-as intra nici tiptil dar na... Asta nu e problema mea!

Cele de interior sunt cu dus si intors. Sotiei, ca i-am spus de ele, nu-i plac. Cica sunt "tiganie" si iti fac si fata urata... Altora, care au mers cu masina, nu le-am zis si n-au zis nimic, nici nu cred ca si-au dat seama.

Ma intreb sotiei daca nu-i ziceam, oare isi dadea seama? Sunt... altfel, asta e clar. trebuie vazut pe viu si trasa o decizie. Din poze nu se intelege nimic.

Cele din far sunt absolut inutile si prostesti. Sunt utile doar celor care au xenon pe far si vor sa nimereasca temperatura de culoare.

Per total, cred ca le voi pastra p-e cele de la numar. Cele din interior daca ma plictisesc de ele, le voi da jos. Ma mai gandesc.

Si pentru Gabi, cele OEM nu au 18-24 SMD-uri. Cel putin nu par a avea din poze.

Si ar fi si lumina mult prea puternica daca ar avea atatea. Astea ale mele au unul singur pe fiecare parte(parca asa tin minte).

1a1ad2959c7e5e9bcb888de8bb379e9c_5.jpg

Link către comentariu

Alea nu cred ca sunt OEM. Golful, daca nu ma insel, vine cu cele din link-ul pe care l-am pus.

Pe acelea am vrut sa le iau dar ele + anulatoare + transport inseamna 100 de euro. Si la cat de usor e sa le furi nu cred ca merita.

Putem sa ne uitam la o masina care vine cu ele din fabrica sa vedem exact care sunt. Cele cu xenon cu leduri sigur au din fabrica leduri la nr de inmatriculare.

Sent from the past to be read in the future.

Link către comentariu

Consulta ETKA, produsul tau are pretul de 8,9 Euro cu TVA inclus, inchipuie-ti ca la pretul ala nu are LED SMD in interior ;)

Cred ca e pentru alt model de Golf sau alt VAG si sigur are doar bec normal in interior...

Poate ne lamureste un coelg cu un GTI/GTD/R ce tip are acolo in spate ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Acelea sunt pe Ahw-Shop si pe Kufatec si sunt sigur cu leduri. Ambele site-uri sunt de incredere!

Pe site-ul pus de tine nu scrie nicaieri ca sunt produse OEM si nici nu au vre-un semn ca ar fi (si ca nota personala, au niste preturi nesimtite acolo...).

Poate or fi si sunt pentru modele diferite, chiar nu am idee. Poate ne ajuta Mike, el are, daca nu ma insel, leduri OEM la numarul de inmatriculare.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Ledurile OEM sunt cele puse de tine mai sus 1K8 943 021 si dupa parerea mea sunt cele mai bune, pentru ca focalizeaza lumina doar pe numar.

Link către comentariu

Cele puse de Gabi sunt astea:

LW5603747W-1.jpg

Si se gasesc aici!

Isi poate da si Radu o parere despre ledurile de pe masina, ca le-a vazut pe viu..!

Link către comentariu

Eu nu le vad LED-uri, le vad becuri W5W, asta e codul, asta e ETKA

post-3263-0-30449800-1330870484_thumb.jp

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Da, ciudat! Poate face diferenta B-ul din coada. Sigur sunt LED si daca le pui pe masina fara adaptoare dau eroare.

Trebuie ori codata masina pentru ele - si inca nu a descoperit nimeni cum se face, ori puse anulatoare!

Link către comentariu

De codat n-ai ce coda... am incercat acel "Cold" din VCDS si n-are niciun efect, anulatoarele mele sunt doar cu numele (sunt asemanatoare cu ce am la dyline in faruri si la stopuri), daca nu infig mufa, imi da eroare in bord... arata cam asa, doar ca am 24 SMD-uri... dar nu sunt OEM, deci nu va plac :P

post-3263-0-30904600-1330871850_thumb.jp

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Ai impresia ca ale mele sunt OEM? :))

Ele din fabrica vin fara anulatoare, dar trebuie codat acel faimos 18 pentru "faruri xenon cu led, stopuri led si led-uri la numere".

Exista codarea, ca doar asa vin ele din fabrica, dar nu stie nimeni care e si nici nu se risca sa se joace la ea si sa ajunga la reprezentanta pentru codare online...

Link către comentariu

Ala nu mai merge la Golf VI, mergea la Golf V. La noi trebuie codat din 18...

Link către comentariu

:offtopic: Eu cand mi-am inlocuit stopurile am intrat pe bit18, mai bine zic florin@caractere a intrat cu vcds si am bifat treaba aceea, erau acolo multe variante cu rest of the world gti tot felul de minunatii, ideea este ca s-a potrivit exact cu ce mi-au dat cei de la ahw-shop ca si codare. De atunci eu am drl setat ca pozitie, dar si fara eroare la stopuri.

GabiB77, poate ne vedem intr-o zi sa-mi modifici si mie treaba pe acolo :D. Multi nu se baga la bit 18, eu nici atat.

Ontopic, am vazut praguri de mk5 gti pe mk6 si arata interesant (cu marea conditie sa fie vopsite).

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Probabil s-a jucat si ti-a dezactivat byte 15, bit 6

Sau cum am patit eu cu ceva timp in urma, se aprindea doar un DRL pe stanga si din cauza asta ti le-a dezactivat cand a umblat la byte 18

Dar sa incheiem aici cu off-topicul ;)

LE: Cand vei monta rest-foot-ul, sa ai in vedere cum tragi de plasticuri, tin minte ca eu in toamna m-am chinuit ceva pana sa montez totul ;)

post-3263-0-74061000-1330872994_thumb.pn

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
micuzzu_marius

frumos golfuletul, iti urez cat mai multi km cu el in singuranta deplina, am o intrebare, vad ca ai pus becuri led si la interior si da foarte bine si ma roade si pe mine sa pun :icon_cheesygrin: dar am citit ca centrala electrica nu monitorizeaza si becurile de la interior si nu ar da eroare de bec ars in bord daca pui leduri simple (fara anulator eroare) cica sunt monitorizate doar becurile de la exterior pozitii, numar etc, e intradevar asa? si cate leduri sunt in total, trpedou 1, prasolare 2, plafoniera fata 2 probabil si spate 2 si portbagaj 1, am zis bine? :unsure: multumesc anticipat si spor la modificari :icon_thumleft:

am sarit lumini picioare si lumini protiere pt ca nu am...poate in viitor

Link către comentariu

Eroare nu va aparea in bord, dar va aparea eroare cand diagnostichezi cu VCDS... am incercat eu cand am pus leduri la becurile de la picioare

Link către comentariu

In bord nu apare nimic la cele de interior, in VCDS nu am incercat. Toate au fost asa:

- 1 torpedo

- 3 plafoniera fata

- 2 plafoniera spate

- lumini la parasolar nu am ( :( Trendline... )

- pentru portbagaj am uitat sa iau :(

- luminile de la picioare si cele din usi nu le-am montat inca, probabil le voi schimba si pe acelea dupa ce le pun.

Link către comentariu
micuzzu_marius

multumesc mult, cred ca demarez proiectul zilele astea :icon_cheesygrin:

Link către comentariu

am renuntat, am pus pana la urma becuri rosii, se vad mult mai bine... am avut cu 2 SMD-uri, dar nu m-au incantat

Link către comentariu
micuzzu_marius

luminile de picioare daca sunt montate dupa schema OEM cica ar da eroare de bec ars daca pui led non can bus, chiar daca sunt la interior ca si plafoniere, parasolare care nu dau eroare in bord(doar in vcds), deci daca ai sa pui leduri si la ele ai grija ce pui :icon_thumleft:

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!