Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

O fi bun si cu multi cai (pt cine vrea) GTI-ul dar tot pe platforma hiper mediocra de Golf e facut. Iar pentru mine Golf fie el R sau GTI tot golf ramane. Mini e si mai aratos si are si un sasiu mai bun si nu mai e nevoie sa lucrezi la el ca sa-l faci mai fun sau sa arate mai bine, Mini din fabrica arata bine pe cand un GTI.... meh.

 

Mașina cu care am avut cele mai mari medii de viteză a fost G5-ul, destul de modest ca putere și pachet pentru drumuri grele. N-am ajuns noi acolo unde șasiul să facă diferența la secunde pe tur și să conteze la ceva, important este cum te servește mașina per ansamblu.

 

În plus nu stă chiar așa de rău http://aviatorz.ru/record/autozeitung-test-track-germany/index.html, comunitatea este mai mult decât generoasă, la fel și suportul de orice fel, de la cunoștințe la piese.

Link către comentariu

Strict ca All-Rounder GTI-ul ofera cam cel mai ok raport pret/calitate/dotari/fun/confort etc. doar cand incepi sa vrei ceva mai mult pe una dintre directii incepe sa piarda.

Daca e sa raman cu o singura masina, clar ar trebui sa fie un GTI. E cel mai ok compromis intre cele de mai sus, comunitate ok, baza de date mai mult decat multumitoare etc.

Link către comentariu

The GTI in my opinion is more rounded than the mini in every aspect. as an extra plus, you don't look like a kid or Mr. Bean driving one. GTI, în opinia mea este mult mai rotunjite decât mini în fiecare aspect. ca un plus în plus, nu arăți ca un copil sau Mr. Bean de conducere unul.

Link către comentariu

Singurul minus la GTI ar fi consumul. La un G5 GT ai avea aproximativ aceeasi putere, consum mai mic si cuplu mare la turatii joase datorita compresorului mecanic.

Link către comentariu

până când programa calculatorul și să facă drumul mai multă putere și de a îmbunătăți consumul. Am 290 și poate media 17-20km/l...ok dacă vă deplasați limita de viteză, dacă nu este ceva de genul 2 ​​km / l ;)



The 1.4TC TSI has missfire problems even with changed coilpacks and plugs in most cases. if this could be resolved the engine would be great.

STI 1.4TC are probleme missfire chiar cu coilpacks schimbat și prize în cele mai multe cazuri. în cazul în care acest lucru ar putea fi rezolvate motorul ar fi grozav.

Link către comentariu

With good quality petrol, missfires are almost unnoticeable.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

1.4 TSI-ul de 160 - 180 CP e foarte ok, dar as prefera un GTI pentru jucariile cu care vine in plus - interior negru, scaune, pedale, volan etc.

Link către comentariu

Eu as prefera GTI-ul pentru diferenta de cilindree in primul rand.. 1.4, 1.6, fie ele si Turbo, sunt prea mici..

Link către comentariu

Depinde care-ti e bugetul, Bogdane. S-ar putea sa dai si peste un Megane 3 RS prin zona aia...

Dupa Mini Cooper S e poate singura pe care as mai lua-o in considerare.

Link către comentariu

1.4 TSI-ul de 160 - 180 CP e foarte ok, dar as prefera un GTI pentru jucariile cu care vine in plus - interior negru, scaune, pedale, volan etc.

Astea sunt detalii, stii prea bine :D

Link către comentariu

Sunt cam scumpe Megane-urile 3 RS, stau pe la 16 - 19K la nemti ceea ce e cam mult, si 2-ul nu-mi place de nicio culoare, indiferent cat de buna e masina.

Sunt destul de hotarat pe variantele de mai devreme, cred ca asta e cam cea mai ok alegere din toate punctele de vedere.

Link către comentariu

Interiorul si scaunelele, mai putin volanul si pedalele poti sa le iei de pe Golful actual :D. 

Oricum merita pentru designul exterior si motorul de 2.0TSI/TFSI

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

Sa mergem mai departe, zic, pana la decizia finala. Am comandat ieri:

2_max.jpg

 

Mai exact cablajul pentru oglinda cu senzor de lumina/ploaie. Inca nu am ajuns sa schimb parbrizul dar in rest toate sunt cumparate. Senzorul o sa mi-l aduca Alex.

Si tot ieri am reusit sa ajung la PBN sa comand si astea:

 

1z1064200-2.jpg

 

Link aici pentru cei interesati. Daca tot aveam cardul cadou de la PBA trebuia sa-l folosesc intr-un mod util.

Din pacate nu se poate folosi impreuna cu alta oferta, asa ca trebuie sa platesc pretul intreg, care oricum este foarte mic, adica 258 de lei.

 

Marti trebuie sa ma duc sa le ridic, atunci o sa vad daca pedala vine cu totul, asa cum am vazut mai peste tot pe net, sau sunt doar capace, asa cum s-a exprimat si consilierul de la piese. Ce-i drept in sistem apare capace... Ma rog, vad eu.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Ala il am de vre-un an pe masina. A venit momentul sa completez pachetul ;)

Link către comentariu

Wow , 250 RON doar ca scrie Skoda in loc de VW pe cutie  :dry: , m-ai pus pe ganduri la pretul asta . Sa faci o poza dupa ce le ridici , sunt curios 

Link către comentariu

Eu sunt si mai curios. Mai ales avand in vedere ca pretul celor VW e aproape dublu... Vedem Marti ce si cum.

Inca mai am setul de leduri de interior, pentru cine e interesat. Faceti-mi o oferta! :)

Link către comentariu

acelasi lucru l am aflat si eu si l am postat in golf 6 retrofit,258 pretul la skoda si 658 pretul la vw

Modificat de guesswh0
Link către comentariu

Chiar daca e doar capac la acceleratie tot e super pret.

Link către comentariu

Si ca sa fie totul cum trebuie, azi am fost si am ridicat pachetul. Curios si eu si consilierul le-am desfacut acolo si spre mirarea noastra...

post-12783-0-41559700-1369135239_thumb.j post-12783-0-78655800-1369135238_thumb.j

Desi pana si in sistem scria ornament pedale ele vin cu totul. Pedala de acceleratie este completa, cu tot cu modeulul electronic:

post-12783-0-08764300-1369135240_thumb.j post-12783-0-75414000-1369135240_thumb.j

In timp ce celelalte doua sunt cu coduri VW pe ele:

post-12783-0-41249800-1369135241_thumb.j post-12783-0-25576600-1369135238_thumb.j

Din pura curiozitate am intrebat care e pretul pentru 1K1064200 - acelasi cod dar de Volkswagen, codul celor comandate de mine este 1Z1064200 care e cod de Skoda - si este 760 de lei.

 

Asa ca asta:

 

02medium.jpg

 

Trebuie sa fie cea mai scumpa cutie din istoria Volkswagen atata timp cat produsul, pana la proba contrarie, este acelasi. Dar nu vad ce ar putea sa fie diferit la ele...

 

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!