Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Eu sunt interesat de scaunele fata dar nu am ce face cu bancheta ...nu se potriveste pe golf5...daca gasesti pe cineva care vrea bancheta iau eu scaunele ;)

Link către comentariu

Nu vad de ce nu s-ar potrivi bancheta pe Golf V... Masinile sunt identice la interior.

Oricum, scaunele sunt rezervate pana weekend-ul asta cand ar trebui sa vina cineva sa le ia, sorry!

Daca ziceai din timp... :(

Link către comentariu

eu am si G5 si G6 si nu vad nici o diferenta, mai ales la bancheta spate!

Link către comentariu
Master_Blaster

Pai il inlocuieste cu unul cu senzor. Eu m-am bucurat cand l-am spart desi umblu de o luna cu oglinda heliomata fara sa fie conectata.... 

Link către comentariu
micuzzu_marius

motivul de bucurie ar fi ca l schimba cu un parbriz cu senzor ploaie lumina :icon_thumleft:

Link către comentariu

Mai avea o ciupitura mica undeva pe partea pasagerului, dar aia nu era un motiv sa-l schimb.

Acum banuiesc ca ar trebui sa strang piesele necesare pentru senzor... :(

Link către comentariu

Mie sincer mi s-a luat de lasat masina prin service, desi am fost doar 1 singura data...Prefer sa nu ajung pe acolo chiar daca mi-ar schimba parbrizul cu unul nou INCALZIT SI CU PROTECTIE LA RADIATII INFRAROSII...Acum ca tot s-a spart parbrizul tau...nu stiu ce sa zic...eu mi-am comandat masina cu senzor ploaie si lumina...nu pot sa zic ca e mare smecherie...daca nu tii comutatorul de lumini pe AUTO ai degeaba senzor de lumina (eu il tin, evident numai pe 0 - de multe ori seara ma miram de ce nu sunt luminate ceasurile de bord :D - odata am mers asa vreo 2 km, ma cam miram ca farurile mele nu prea lumineaza, eram pe DRL evident)...iar cu senzorul de ploaie, da...e misto ca stergatoarele isi regleaza singure frecventa cu care sterg in functie de mai multi factori...dar si pentru asta trebuie sa comuti din maneta de stergatoare pe auto si sa vezi cand uiti stergatoarele pe treapta de auto ce misto e cand afara nu ploua si ajunge un pic de apa pe parbriz (treci pe sub niste pomi care isi scutura in bataia vantului apa de prin crengi, etc) in dreptul senzorului si o sa vezi stergatoarele facandu-si linistite cursa si o sa auzi cum scartaie pe parbizul uscat...in concluzie, daca tot s-a crapat parbrizul...tu stii mai bine daca merita senzor lumina si ploaie. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Ce-i drept, am senzorul chinezesc de lumina pe masina si butonul meu nu se misca de pe Auto.

De cand l-am montat nu cred ca m-am atins de el. Si senzorul de ploaie, in orice alte conditii decat ploaie deasa, este o prostie.

Pe toate masinile cu care am mers, niciodata nu am reusit sa-i gasesc o setare sa stearga cum si cand trebuie si mereu sterge parbrizul uscat...

 

Dar... vreau foarte, foarte mult Leaving Home. Lucru care, din ce stiu eu, e posibil numai cu senzorul de lumini original. Restul e un moft.

Plus ca parbrizul il schimb pe Casco, asa ca diferenta de bani pe care trebuie sa o dau nu e mare...

Link către comentariu

Light Assist nu te tenteaza? Ai nevoie de oglinda cu camera incorporata, pe ebay am vazut ca se gasesc (daca tot faci treaba cu parbrizul si senzorul de lumina)

Link către comentariu

in sfarsit cineva care imi impartaseste parerea despre senzorul de ploaie :D

Link către comentariu

Light assist nu merita decat daca se parcurg multi km extraurban.

 

Senzorul de ploaie are momentele lui bizare. Mai mereu trebuie sa ajustez frecventa stergatoarelor din acea rotita de pe maneta desi este pusa in pozitia controlata de senzorul de ploaie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

o sa vedeti utilitatea senzorului de lumina cand devansati un tir in curba si va sare apa de la acesta pe parbriz (dintr-o balta pe strada sau de la ploaie pur si simplu) si nu mai vedeti nimic, insa in urmatoarele 0.03s stergatoarele intra imediat in functiune. daca mergeti cu ele pe "manual", pe treapta a 2-a, spre exemplu, dureaza putin mai mult pana vedeti iar drumul, iar acest "putin mai mult" pare o vesnicie cand esti langa un camion in curba si nu stii cum sa tii volanul ca sa iti pastrezi banda.

plus multe alte beneficii - leaving/coming home, puddle lights care functioneaza corect, oglinda/oglinzi heliomate, etc.

Modificat de mike.
Link către comentariu

mike, stergatoarele nu au legatura cu senzorul de lumina ci cu senzorul de ploaie...si nici nu cred ca se afla ambii in acelasi loc...devansat tir in curba? :question:  eu nu practic sporturi d-astea...

 

ego, da...light assist nu e bun decat extraurban si pe timp de noapte si cand din sens opus vin destule masini sa nu stai sa tot dai la maneta sa faci bataturi...banuiesc ca atunci cand te duci la munte/vacanta nu mergi numai urban si nu esti singur pe sosea...si volanul de R / GTI e misto da' nu ai da bani pe el...nu-i asa?

 

Nu tot ce ni se pare noua util/inutil e considerat de altii la fel. De aceea i-am zis lui Rave ca el stie mai bine ce vrea. Eu chiar nu scriu pe forum ca nu am ce face, i-am dat o idee; daca tot schimba parbriz / pune senzor lumina OEM...parerea mea

Modificat de danny2012
Link către comentariu

Volanul de GTi e folosit mereu :)), light assist mult mai rar. Fiecare cum vrea. E adevarat ca eu am privit si din prisma faptului ca xenon-ul noaptea e ok, iar pe serpentine  cu faza lunga te orbeste reflexia din panourile rutiere.

 

As lua volanul de R daca as avea si airbag-ul pt el si nu s-ar da volanul de HL+ airbag-ul aferent la preturi de nimic. Au ajuns mai scumpe airbagurile de TL decat de HL :tuktuk:

 

+1 pt ce zice mike cu senzorul de ploaie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

E un singur senzor, care masoara lumina. El functioneaza si ca senzor de ploaie. Cel putin, eu asa stiu.

In exmplul meu vorbeam despre 2 benzi pe sens.

Daca light assist-ul de pe Golf/Jetta ar face asta:

ar fi cu adevarat spectaculos, altfel meh.

Modificat de mike.
Link către comentariu

Ce misto. Ajungi sa ii luminezi celui din fata drumul, dar fara sa il orbesti :D . Camera exista si la Golf, dar trebuie cuplata neaparat cu xenon adaptiv ca sa fie vreo sansa sa faca asa. La VW light assist pur si simplu schimba faza lunga in scurta cand detecteaza o masina care se apropie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ego, TU nu ai folosi light assist decat extrem de rar, pentru ca 90% din timp folosesti masina pe timp de zi. Altii poate folosesc masina mai mult pe timp de noapte si le e util light assist-ul. Poti sa le spui lor ca Light Assist se foloseste extrem de rar?

Pai chiar daca volanul de R e folosit tot timpul, nu ai volan deja? Ce nevoie ai de volan de R? E mai util decat ala HL care il ai acum?

 

Mike, la Golf/Jetta Light Assist nu face ce face aia la BMW. La VW tehnologia similara se cheama Dynamic Light Assist si nu e prezenta deocamdata decat pe CC/Passat din ce masini m-ar interesa pe mine din grupul VAG (posibil sa fie si pe Tiguan, Touareg, etc). Nefiind prezenta pe Jetta, nu am putut-o comanda ca si optional. Ma rog, eu macar nu mai stau sa schimb fazele din maneta.

 

Mike, senzorul de lumina nu functioneaza si ca senzor de ploaie.

Uite aici, doar senzor de ploaie:

http://www.carsystems.pl/vw-windshield-rain-sensor-11k0955559ah,id648.html

 

Din ce stiu eu, senzorul de lumina este integrat in oglinda cu efect automat antiorbire.

 

Scuze baieti daca am zis ceva ce v-a suparat, nu a fost in intentia mea.

Rave, imi cer scuze pentru interventiile mele pe topicul tau. E totusi masina ta. Eu mi-am luat masina sa-mi placa mie. La fel cum si Ego isi pune bari de R ca asa ii place lui.

Sper ca si tu, Rave sa-ti modifici masina asa cum iti place tie si cu optionale care ti se par tie utile, nu mie sau lui ego sau altcuiva.i

O seara linistita, baieti!

Modificat de danny2012
Link către comentariu

Light Assist nu te tenteaza?

Buna intrebare! Chiar steateam sa ma intreb si raspunsul e ca... nu stiu! :P

Masina mea isi petrece 90% din viata in oras, asa ca nu prea imi este folositor Light Assist. Pe partea cealalta nu pot sa-i contest utilitatea.

Sa spui ca "Da nu e greu sa opresti faza lunga cand vine masina din fata!" e ca si cum ai spune "Da nu e greu sa intinzi mana la casetofon sa dai mai tare.".

Si totusi nu mai stim cum sa facem retrofit la volanul multifunctional si nu ne-am mai imagina o masina fara el...

Cert e ca parbrizul este acelasi pentru ambele tipuri de oglinda, asa ca timp mai am sa ma gandesc. Daca gasesti undeva oglinda pentru asa ceva da-mi, te rog, un link.

Eu n-am gasit :(

In rest, nu ai de ce sa-ti ceri scuze! Pana la urma toti suntem diferiti, tuturor ne plac alte lucruri, ne dorim alte chestii, asa e si normal.

Partea buna din discutiile astea in contradictoriu este ca cineva din afara sau nehotarat (adica eu :) ) poate asculta ambele parti si poate lua o decizie cat mai obiectiva posibil (desi decizia ramane vrand-nevrand subiectiva...).

Link către comentariu
Master_Blaster

Voi uitati si de cel mai mare avantaj al masinilor cu senzor de lumini/ploaie, oglinda heliomata nu trebuie sa mai iei mana de pe volan ca sa o reglezi cand te orbesc cocalarii cu csenon pe oglinda. 

Link către comentariu
Master_Blaster

Light assist are oglinda speciala? Eu sincer nu stiam ca fost pus si pe Golf 6.

 

Oricum super ca ai luat oglinda cu toate plasticele.

Link către comentariu

Si se si asorteaza cu interiorul  .. :)

Modificat de TDR
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!