Jump to content

CW MK VI


Rave

Postare recomandată

Din ciclul "E iarna si e urat!"

Nimic special de vazut, doar un consum decent, zic eu, pentru masina asta. La -10 grade Celsius se misca decent pentru ce motor are si are un consum mai mult decat decent. N-am avut cum sa merg tare, dar nici incet nu merg, nu ma caracterizeaza. Si mergand incet, tot merg mai tare decat majoritatea.

6837771787_30680b2d57_z.jpg

Am venit de la munca pe acelasi drum ca in fiecare zi, mai tarziu decat de obicei dar se mai intampla. Drumul a tinut putin peste 30 de minute si motorul tot nu a ajuns la 90 de grade. Plus ca aproape jumatate din timpul asta l-am facut bara la bara pe Petricani si D-na Ghica(da, chiar si la ora aia).

6837769549_e8f18b9701_z.jpg

Si consumul a fost de:

6837768469_f70c508f83_z.jpg

Era, de fapt, 9.1 pana sa intru pe stradutele din jurul blocului care, nefiind curate de zapada deloc, le-am facut mai mult in treapta intai. Plus 2 minute in parcare pana mi-am adunat tot si mi-a venit ideea sa fac si pozele.

Link către comentariu

Consum chiar bun, you should be proud :)). Mai tii minte care a fost viteza medie?

Eu am scos 9.1, dar mers cu 21kmh pe 29km, insa la aglomeratie, mai ales cu motorul inca sub 90 de grade sub 10 nu cred.

Link către comentariu

Cam asta e un consum normal pe vremea asta in Bucuresti, si la mine e tot pe acolo. Pe strazile mari se circula ok dar pe stradute sunt sleauri mari si multi speriati care merg cu 5km/h asa ca sunt un cosmar mai ales daca prinz o maina care parcheaza.

Link către comentariu

Maxim am mers cu 70-75, constant, dupa ce am scapat de bara la bara, cam 50-60. Pe bord chiar nu-mi amintesc cat arata, putin banuiesc, dupa 15 minute pe Petricani.

Cam asta e consumul zilnic, mai mic daca nu stau mult bara la bara, mai mare cand mai prin zile in care stau si 30-40 de minute pe Petricani...

Pe mine inca ma mira pentru ca nu pot sa ma abtin sa nu compar consumul cu cel de pe anteriorul 1.9 TDI. Pe ala aveam 8 vara cu jantele pe 18 si tot 8 iarna dar cu jantele pe 16...

Link către comentariu

Incercati sa comparati consumul si cu cel real, facut "la plin", la pompa... s-ar putea sa aveti surpriza sa fie mai mic cel afisat pe CB ;) - acum 2 zile am mai ajustat cu VCDS la 110% consumul unui 1,4 TSI... Nu va suparati, dar parerea mea e sa nu va imbatati cu apa rece, mai ales pe vremea asta ;)

Link către comentariu

la ora aia si pe acelasi drum eu am ajuns aseara cu un consum de 12,3...na sunt flamanzi caii la mine :))

Maxim am mers cu 70-75, constant, dupa ce am scapat de bara la bara, cam 50-60. Pe bord chiar nu-mi amintesc cat arata, putin banuiesc, dupa 15 minute pe Petricani.

Cam asta e consumul zilnic, mai mic daca nu stau mult bara la bara, mai mare cand mai prin zile in care stau si 30-40 de minute pe Petricani...

Pe mine inca ma mira pentru ca nu pot sa ma abtin sa nu compar consumul cu cel de pe anteriorul 1.9 TDI. Pe ala aveam 8 vara cu jantele pe 18 si tot 8 iarna dar cu jantele pe 16...

si eu am avut 1.9 tdi inainte si imi consuma 9 in oras....la drum lung e diferenta mare la diesel. cu tdi avem un consum de 6,5 mers putin tare, iar la Gti in aceleasi conditii un consum de 9% ...dar merita toti banii :)

numai bine

Link către comentariu

e super consumu! eu am 15% in oras pe vremea asta... iar in afara la fel... 8-9-10 depinde de mers si de drum :D tot 1.9 tdi inainte... la consum era piesa! :))

Link către comentariu

Pentru cei care nu sunt din Bucuresti, haideti sa vedeti cum arata o masina curata dupa 8-9 ore de stat la munca:

6871350125_45c78923dc_z.jpg

Nu mi-a fost de ajuns ca am deszapezit dimineata, a trebuit sa o fac si seara. Si drumurile banuiesc ca stiti toti in ce stare sunt:

6871356077_d4e4cdc85e_z.jpg

Si dupa magnificul drum cu senzatii maxime, neintentionate, in curbe (stiati ca Golf-ul e ruda a BMW-ului? Dupa cum fuge de cur cel putin...) am ajuns acasa ca sa descopar ca nu pot intra in spatele blocului(unde am locul de parcare).

Asa ca am nivelat putin zapada intr-un mod demn de o vola si am reusit sa ajung langa respectivul loc de parcare. Si acolo... am pus mana pe lopata sa dau zapada pentru ca era aproape pana la genunchi si clar nu intram. Mare mirare daca o sa pot iesi maine dimineata cu masina...

Trist e ca multi dintre colocatari nu si-au miscat masinile si, implicit, nu s-au obosit sa le deszapezeasca. Asa ca s-au facut niste troiene enorme care vor bloca toata parcarea cat de curand. Eu trebuie sa intru in zapada pana deasupra genunchilor doar pentru ca cei care au masini in stanga si dreapta mea le-au lasat acolo de cand a inceput sa ninga. Urat din partea lor!

Link către comentariu

Daca ai treaba si maine in Pipera mai bine sacrifica o zi de concediu, been there done that ---> shitty situation !

Link către comentariu

Intr'adevar, e destul de nasoala situatia... Dar daca tu te plangi, ar trebui sa vii la Focsani, sa vezi care este situatia :lol: :lol: Crede'ma, nu vrei sa stii...

Link către comentariu

Vad in fiecare zi ce e pe acolo asa ca te inteleg.

Pur si simplu mi s-a parut fantastic ca masina mea dupa 8 ore arata ca alte masini dupa o saptamana :))

Link către comentariu

Din poza sub zapada, arata de parca ar fi xenoane :)).

Chiar fuge rau de posterior, asta testat pe zapada mica, acum nu vreau sa ma gandesc.

Link către comentariu

Daaa, am facut un retrofit peste noapte la xenon OEM dar o sa-l dau jos inainte de urmatoare poza :))

Link către comentariu

Acum am vazut ca eu nu ti-am urat sa o stapanesti sanatos si sa se schimbe exact in ceea ce-ti doresti !

Ai un consum de invidiat :icon_thumleft:

Modificat de mike.
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi am reusit sa ajung sa ma vad cu colegul b_76_jaf si am luat si luminile pentru picioare:

6798142952_823e069e75_z.jpg

Si am facut o poza si la lampile din usi, pentru cine vroia sa le vada pe viu:

6798144548_4cd51e4916_z.jpg

Cand am pus astea la loc am realizat ca am de ceva vreme foot rest-ul de GTI/GTD si ca nu am apucat sa il montez pana acum.

Asa ca trebuie sa fac ceva si in privinta pedalelor...

6798146544_74093e2171_z.jpg 6798147556_f877901c11_z.jpg

Pe langa lampi am luat si o gramada de leduri. Am schimbat becurile de la numarul de inmatriculare, pozitii si toate becurile din interior cu leduri.

Nu am apucat sa fac poze dar arata superb si, bine inteles, nu am nicio eroare in bord. Abia apoi am ajuns, pentru prima data de o luna si ceva, la spalatorie.

6798142230_7253dcafdf_z.jpg

Nu am facut poze de aproape odata de rusine, si a doua oara pentru ca nu mai am aparat foto. Dar iPhone rulz! :)

Si pentru ca tot timpul cat faceam poze la lampi se baga in fata telefonului sa-i fac si ei poza...

6944260607_a86d4cbf60_z.jpg

O sa fac niste poze la leduri sa va faceti o idee despre cum sunt, desi cred ca mai toti ati vazut pe viu sau aveti...

Link către comentariu

De unde o sa tragi fire pentru luminile din usi?

Luminile la picioare sunt doar pentru fata, nu?

Era suparata ca nu o bagi in seama si de-aia nu te lasa in pace :))

Modificat de mike.
Link către comentariu

Sa te cinstesti si tu de 1 martie, nu doar femeile :)). Sunt foarte curios sa vad cele de la usi cand vor fi gata si de la numar :D.

Led-urile in interiorul masinii pe mine nu ma prea incanta pentru ca prefer o lumina mai soft.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pai dupa ce am facut cumparaturile pentru sotie, mi-am luat si mie! :P

Referitor la ledurile de interior si eu am am fost oarecum "contra". Mi se pareau prea mult. Si cele vechi, de acum cativa ani erau mai ciudata, prea puternice si prea albastre.

Dar am mers acum cateva zile cu un prieten care avea in masina si erau chiar ok. Nu pareau prea... nimic. Si am zis sa incerc. Mai am si becurile originale asa ca daca nu-mi mai plac le dau jos.

Deocamdata chiar sunt ok, si eu sunt destul de pretentios la chestii d-astea.

Ledurile de la numar nu am apucat sa le vad pe noapte. Daca sunt prea puternice, prea... tuning, o sa le dau jos. Daca sunt ca cele originale o sa le pastrez. Din ce am apucat sa vad sunt ok.

Link către comentariu

Chiar sunt curios de cele de la numar cum arata, ca eu tot ce am testat au dat eroare... le ai pe masina sau doar le-ai testat? Sunt leduri simple sau ai pus si anulatoare si asta e motivul lipsei de eroare?

Link către comentariu

De unde o sa tragi fire pentru luminile din usi?

Nu stiu, nu o sa le montez eu. O sa apelez la Bundy pentru montaj. Cred ca fiecare se leaga la calculatorul respectivei usi fiind OEM, dar s-ar putea sa ma insel.

Luminile la picioare sunt doar pentru fata, nu?

Luminile sunt pentru fata/spate. Si o sa le setez sa stea aprinse tot timpul la 20% luminozitate. Cred ca ar fi interesante asa.

Era suparata ca nu o bagi in seama si de-aia nu te lasa in pace :))

Daaaaaa, n-ai vazut asa caine. Plange daca nu o bag in seama si vine si mi se pune in brate si-mi da mana de pe mouse :))

Ledurile sunt pe masina. S-a folosit un anulator la unul dintre ele, nu stiu sa existe leduri care sa mearga fara anulatoare pe masinile noastre.

Acum mi-am dat seama ca am uitat sa intreb de ce n-a pus si la celalalt dar oricum, nu am nicio eroare.

Poate ne intalnim odata toti si le vedeti live. Facem o spontana la Casa Poporului! :)

Modificat de Rave
Link către comentariu

+1 pt Casa Poporului. Fara sa vad nu ma conving 100% de led-uri la numar :))

In plus masina mea merge cu drl-urile si noaptea si as cam vrea sa scap de asta.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!